понеделник, 11 юни 2012 г.

Китай призова за по-решителни действия срещу кризата в еврозоната

Китай призова за по-решителни действия срещу кризата в еврозоната

През почивните дни Еврогрупата се съгласи да отпусне на Испания до 100 милиарда евро за подпомагане на банковата й система.

През почивните дни Еврогрупата се съгласи да отпусне на Испания до 100 милиарда евро за подпомагане на банковата й система.

Китай заяви, че намерението на финансовите министри от еврозоната да отпуснат на Испания до 100 милиарда евро за подпомагане на банковата й система е добро краткосрочно решение. Пекин обаче призова блокът да предприеме по-решителни действия, за да подсигури дългосрочна стабилност, съобщи "Ройтерс". 

Заместник финансовият министър Джу Гуаняо каза пред репортери, че Китай приветства европейската решителност, но добави, че са необходими още действия.

"Надяваме се тези мерки да бъдат полезни за сдържането на кризата", подчерта той. "Това може да е от голяма полза за контролирането на краткосрочния риск. В интерес на средно- и дългосрочната стабилност обаче се надяваме еврозоната да подобри консенсуса и да предприеме по-решителни действия", допълни той.

"Проблемите, които може да бъдат решени с пари, не са проблеми", написа вестникът, изразяващ мнението на управляващата в Китай комунистическа партия. Коментарът беше публикуван в рубриката "Гласът на Китай", която се използва за мнения по външнополитически въпроси.

"Европа е изправена пред проблем на системната интеграция и оцеляване. Преодоляването на кризата зависи от това дали страните с голям дълг може да се решат на болезнени реформи и... да се заемат с тях", продължава коментарът.

Заместник-ръководителят на китайската централна банка Джу Цзюн каза пред репортери, че еврозоната разполага със средствата, за да разреши собствените си проблеми. Той обаче подкрепи по-ранното изказване на президента Ху Цзинтао, че Китай няма да остане встрани от плановете за подсилване на фондовете на МВФ.

Джу Гуаняо отбеляза, че Китай се надява Гърция да остане в еврозоната, както и еврото да бъде незасегнато, какъвто е европейският ангажимент. "Китай има много предпазливи традиции в макроикономиката. Затова ние казваме: "Планирайте за най-доброто, очаквайте най-лошото", отговори той на въпрос дали Пекин има планове в случай на разпад на еврозоната.

0 коментара:

Публикуване на коментар

Общо показвания