Знаете ли, че?

Интересни и любопитни факти ! 


Знаете ли , че?

fresh waterАко беше възможно да издърпаме и съберем всичката водата от океаните, от атмосферата, от повърхността на Земята или под нея в топка, то тя ще се побере в сфера с диаметър само от около 1500 км.?

За сравнение, Луната има диаметър равен на 3,475 км.


От тази вода обаче, само около 3% е прясна вода. И от нея само около две трети е във форма, или на място, лесно достъпно за хората.



Други интересни факти около водата


Студената вода съдържа по-малко микроби.

При новородено водата е 80% от теглото му.

Чистата вода има неутрално pH т.е. тя не е киселина, нито пък основа.

САЩ използва близо 80% от водата си за напояване и водноелектрически мощности.

У дома 74% от водата използваме в банята, 21% за пране и чистене и само 5% в кухнята.

1 капка в секунда = 1200 литра вода за година.

1 пускане на миялната машина изразходва около 10 литра вода.

Вземането на душ вместо вана спестява седмично вода, достатъчна за 1000 чаши кафе.

1/3 от изразходваната вода в домакинството отива в тоалетната.

25% от изразходваната енергия в домакинството отива за загряване на вода в кухнята и банята.

За половин час градинската пръскачка изразходва толкова вода, колкото четиричленно семейство за ден.

Казанчето в тоалетната изразходва тридесет и пет процента от вътрешната консумация на вода в домовете.

През живота си човек изпива около 30 000 литра вода.

Водата под формата на сълзи защитава очите ни.

Дневната доза вода, която трябва да приемаме е 30 милиграма на килограм тегло – така 70 кг. човек трябва да пие по 2 л. вода дневно.

Само 3% от водата в природата не е солена от които 2% са годни за пиене.

Липсата на вода е причина №1 за умората, която изпитваме.

Водата е най-универсалният разтворител, повече от всяко друго вещество.

Остаряването се характеризира с една основна тенденция – загуба на вода от тялото.

Водата е единственото вещество, което в естествен вид можем да видим и в трите му агрегатни състояния – лед, течност, пара.

Защо ледът плува над водата? Той е 9% по-лек от нея.

Всеки шести човек в развиващите се страни няма постоянен достъп до чиста вода.

Същевременно 90% от индустриалните води се излива в реките и моретата без предварително пречистване.

Мръсната вода убива едно дете на всеки 8 секунди.

Мръсната вода е причината за 80% от заболяванията в развиващите се страни.

Синият цвят на морската вода се дължи на разсейването на светлината.

Водата отразява 5% от слънчевите лъчи, снегът 85%. А под ледовете в океана проникват едва 2%.

Морската вода замръзва при  – 1.91°C

През 2025 г. обезпечаването на вода и нормални санитарни условия ще струва 2-3 пъти повече отколкото сега, или около180 млрд. долара.

Кафето и алкохолът обезводняват организма. Най-добре е е на всяка чаша кафе да пиете и чаша вода.

Можете да живеете 6 дни без храна и 2-3 дни без вода.


Организмите на растенията и животните средно се съсътоят от 50% вода,  организма на човека около 70%.

Единственната река на Земята, която извира от екватора и тече в  посока на умерения климат  е Нил. По малко проучени причини,  повечето реки текат в обратната посока.

Ако всички ледници се стопят наведнъж, то нивото на Световния океан ще се вдигне с  64 метра и 1/8 от сушата ще бъде потопена. 

Жаждата е най-точния признак за обезводняване.

Когато организмът не получава достатъчно вода, бъбреците трябва да компенсират с отделянето на по-концентрирана урина, което води до образуването на камъни.

Замърсените подпочвени води се пречистват в течение на няколко хилядолетия.

Индикаторът на жаждата се задейства, когато у вас се появи слабо обезводняване. Най-добър признак е цвета на урината. Прозрачна или бледожълта – добра хидратация. Тъмно-жълта или златиста – трябва да пиете още вода. Още един признак – ако посещавате тоалетната на всеки 2 часа – пиете достатъчно вода.

Ако задържате течности, трябва ли да пиете  по-малко вода? - Точно обратното! Когато вашият организъм не получава достатъчно вода, той възприема това като заплаха за оцеляването си и се стреми да запази всяка капка вода в себе си. Употребата на достатъчно количество вода, 30 мл на килограм тегло, ще помогне на организма ви да поддържа правилен баланс на течностите. Ако приемате обезводняващи лекарства, не забравяйте да пиете достатъчно вода. - Препоръчано е от Проф. Дейвид Хебер

Всеки ден от повърхността на Земятата се изпарява 1 трилион тона вода.

Една чаша вода подтиска среднощния глад при почти 100% от хората на диета, показва университетско проучване.

Проучване показва, че 8-10 чаши вода на ден могат да намалят значително гръбначните и ставните проблеми при 80% от хората, страдащи от тези проблеми.

Само 2% загуба на телесни течности може да предизвика недобра краткосрочна памет, проблеми с елементарна математика и затруднява способността за съсредоточаване в компютърния монитор.

Пиенето на 5 чаши вода на ден намалява риска от рак на дебелото черво с 45%, намалява риска от рак на гърдата с 79% и риска от рак на пикочния мехур с 50%.

Около 1.6 милиарда души живеят в региони с недостиг на вода, а до 2025 г. две трети от населението на света може да се сблъска с проблемни условия по отношение на наличието на вода. Глобалното потребление на вода се е увеличило четири пъти през последния век. Тази тенденция НЕ отслабва.Повечето от основните световни водни басейни са изправени пред високи нива на воден стрес. Американците използват най-много вода на човек. Можете да предположите какво ще стане, когато останалата част от света стане също толкова „развита.“ По отношение на потреблението на вода, Европа внася стотици милиард куб. м. вода годишноТърсенето на вода в Китай ще надхвърля предлагането с 25% през 2030 г.В по-голямата част от Китай има по-малко вода, отколкото в пясъчния Близък изток.40% от децата в по-голяма част от Африка и Индия имат забавяне в растежа си заради липсата на вода и недохранване.Населението нараства бързо в райони, където водният стрес вече е висок.Индия ще свърши водата до 2050 г.В Арабският свят вече изчерпват невъзобновяемите водни пластове.“Недостигът на водни ресурси може да доведе до все повече конфликти в бъдеще. Увеличението на населението само ще задълбочи проблема. Същото важи и за климатичните проблеми. С ръста на глобалната икономика, ще се увеличава и нейната жажда. Много конфликти се очертават на хоризонта.“ – Бан Ки-мун, генерален секретар на ООН.Епицентърът на конфликта може да е между Бангладеш, Индия, Индокитай и Пакистан. В същото време засушаванията драстично са се засилили през последните 100 години.

Изчисленията на експертите сочат, че ако кранчето е развалено и от него на минута падат по 20 капки, годишното потребление ще е с 4600 литра отгоре. Това значи, че 383 литра всеки месец изтичат ненужно в канала. 

Ако не оставяте водата да тече непрекъснато, докато си миете зъбите или бръснете, можете да спестите около 10 литра при всяка подобна хигиенна процедура. 


Вземането на душ веднъж на ден „банята" гълта средно 85-95 литра вода. Въпрос на индивидуално предпочитание е колко пъти ще потече душът, но за да се намали консумацията поне с 1/3, можете да се постави специална икономична глава.

Ако чешмата тече ненужно, само за минута в канала се изливат около 8-9 литра.

Съдържанието на вода в някои продукти

Бира — 92,5%
Зелени зеленчуци — 85 до 92%
Вино — 88%
Мляко — 87%
Пресни плодове — 80 до 87%
Картофи — 79%
Банани — 75%
Меса и риби — 65 до 70%
Коняк и уиски — 60%
Хляб — 35%
Масло, маргарин — 34%
Яйца — 14%
Олио и захар — 0%

Интересни факти около влиянието на водата върху хората


Газираните напитки, кафето, чаят, въпреки че съдържат вода в големи количества, също съдържат и кофеин. Той може да действа като лек диуретик, който да попречи на водата да достигне до необходимите места в тялото.



До времето, в което човек се почувства жаден, тялото му е загубило 1% от водните си запаси.

Теглото, което човек губи след интензивна физическа дейност, е от загубена вода, а не мазнини.

Водата помага да се поддържа нормалното тегло на тялото. Тя спомага за регулиране на метаболизма и апетита. За това при диети е добра идея да пиете вода от сигурен минерален извор, за да си подсигурите добри резултати.

Пиенето на адекватни количества вода може да намали риска от определени типове рак - рак на дебелото черво, рак на кръвта, както и рака на гърдата.

Водата води до по-добро здраве, защото отмива отпадни вещества, бактерии и вируси. (Неслучайно при вирусни заболявания се препоръчва да се пие повече вода.)

Водата може да ви предпази или намали главоболието. (При главоболие изпийте една чаша топла вода - това ще разшири кръвоносните ви съдове и ще помогне на кръвта да достига до мозъка.)

Използване на вода при екстремни ситуации

Важността на водата определя нуждата и при походи, излети и подобни места, в които водата липсва или не е с добро качество. За тази цел са създадени пречистващи таблетки и полеви водни филтри.

Възстановяване след обезводняване


При загуба на около 10% от теглото за сметка на вода човек може да се възстанови за кратко време. При ниски температури обаче загуба на 25% от теглото може да е фатална. При високи температури дори 15% са фатални.


Последиците от обезводняването



Водата участва във важни процеси във тялото, като дишане и преобразуване на храната в енергия, поради което приемането на по-малко вода от необходимото води до обезводняване.



При загуба на около 2,5% от теглото за сметка на вода организмът губи 25% от своята ефективност. За човек с тегло около 78 kg това са само малко повече от 2 литра. Колкото повече се обезводнява организмът, толкова кръвта му става по-гъста и губи обем. Това кара сърцето да работи по-натоварено и циркулацията на кръвта да бъде по-неефективна. В екстремна ситуация загубата на физически сили може да се отрази негативно на психиката и това да е фатално.

Значение на водата за човека


В човешкото тяло има около 70-75 % вода. В зависимост от много фактори пропорцията може леко да се различава. Въпреки това се наблюдават следните зависимости:


Бебетата и децата имат по-голямо процентно съдържание на вода от възрастните.



Жените имат по-малко процентно съдържание на вода от мъжете.

Дебелите хора имат по-малко процентно съдържание на вода от слабите.

Всички жизнени процеси в човешкото тяло са свързани вода. Водата разтваря хранителните вещества, извежда отпадните продукти. Тя осигурява обмяната на веществата и е среда, в която протичат всички биохимични процеси.

Разпределение на вода в тялото 

10 - 12 % телесната вода се образува при окисляването на мазнините, въглехидратите и белтъците. Натрупването на водата в организма се осъществява главно в мускулите и кожата.

Около 55% от водата, която се изразходва за водния баланс на организма, се отделя с урината. 15-16% се отделя през белите дробове (като пара) 20% се отделя чрез потене през кожата.

Дневно около 5% от водата се отделя с изпражненията. При високи температури чрез потните жлези се отделя вода през кожата, за сметка на отделянето ѝ в бъбреците и червата.


Човешко население на земята

Населението на планетата ще достигне 7 млрд. през 2013 и 9,2 млрд. през 2050 година. Гъстотата в различните региони по света варира, но голяма част е концентрирана в Азия. През 2020 се очаква 60% от хората да живеят в градовете. Изчислено е че само 1/8 от територията на Земята е подходяща за живот, 3/4 е заета от световния океан, а половината от сушата е пустиня или друг вид суша, която не е подходяща за живеене.


Използване на сушата от човека


 Използване на земята
Годна за култивация земя13,13%
Постоянни насаждения4,71%
Пасища26%
Гори32%
Населени места: 1,5%
Други: 30%

Естествен прираст на населението на земята

Естественият прираст на населението е 1,14% (по данни от 2004 г.); 73 милиона на година (200 000 на ден); 1 на 32 000 на ден.

Раждаемост: 22 раждания/1000 души (по данни от 2000 г.); 140 милиона на година; 1 на 17 000 на ден.

Смъртност: 9 умирания/1000 души (по данни от 2000 г.); 60 милиона на година; 1 на 41 000 на ден.


Средна продължителност на живота


общо за населението: 64 години

мъже: 62 години

жени: 65 години (по данни от 2000 г.)
Плодовитост: 2,8 раждания/жена (по данни от 2000 г.)

Факти за рециклирането


Стъкло

Една рециклирана стъклена бутилка спестява енергия за 4 часа осветление с 60 W крушка.

Рециклирането на една стъклена бутилка спестява енергията, с която вашият компютър може да работи 25 минути, а вашата перална машина – 10 минути.

С енергията, която се спестява от рециклирането на една стъклена бутилка, може да гледате 20 минути телевизия.

Използването на 1 тон натрошено стъкло при производството на ново стъкло спестява 1,1 тона първични суровини.

За направата на стъкло от трошки е необходимо 30% по-малко количество енергия, отколкото за производството му от пясък.

Стъклото се рециклира до 2000 пъти.

Хартия


Всеки тон рециклирана хартия спасява от отсичане 13 дървета.

1 кг рециклирана хартия спестява използването на 32 литра питейна вода.

1 тон рециклирана хартия спестява 4 куб. метра място в депото за отпадъци.

Всеки служител използва средно по 20 000 листа или 100 кг хартия годишно. Ако 10 от тях използват за 12 месеца рециклирана хартия, ще спасят от отсичане 13 дървета. 

При преработката на 1 тон рециклирана хартия се използват едва 60 % от необходимите ресурси за произвоството на 1 тон първична хартия.

400 хиляди дървета щяха да бъдат унищожени за отпечатването на последната книга за Хари Потър в САЩ, ако издателите не бяха избрали да използват само рециклирана хартия. Хартията може да се рециклира от 5 до 7 пъти, след което се разпада. 

90% от всички картонени опаковки могат да се рециклират.

Горите се стопяват с 6% за 10 години. Ако искаме да компенсираме загубата на гори през последното десетилетие, трябва да засаждаме 14 млрд. дръвчета годишно в продължение на 10 последователни години.

Пластмаса и метал

5 двулитрови пластмасови бутилки съдържат материал за фибропълнежа на едно яке.

1 тон рециклирана пластмаса спестява електричеството на едно българско домакинство за две години.

Енергията, спестена при рециклирането на 1 алуминиева кутия, стига за 3 часа работа на телевизора. 

За производството на алуминиево кенче от рециклиран материал се изразходват едва 5% от енергията, необходима за неговото производство от суров материал.

От 1250 кг алуминиеви вторични суровини се получава 1 тон алуминий - алуминият се рециклира изцяло и процесът може да бъде безкраен.

Рециклирането на 7 метални кенчета спестява енергията, необходима на една 60 W крушка, за да свети 26 часа. 

За производството на стомана от рециклируеми материали е необходима само една четвърт от количеството на енергията, която се използва при производството на стомана от първични суровини.

Рециклирането на един тон стомана спестява 1,5 тона желязна руда, 40% вода, 75% енергия и 85% по-малко въглеродни емисии във въздуха.

Консумация на енергия

Населението на Америка представлява около 5% от цялото население на Земята и консумира около 26% от общата световна консумация на енергия.


Очаква се световната консумация на енергия да нарасне с 40% до 50% до 2010г., а световното производство на енергия да достигне съответно: от възобновяеми източници (18%), ядрена енергия (4%), изкопаеми горива (78%); глобалното изхвърляне на въглероден двуокис в атмосферата също се очаква да нарасне до 50%.

 Развитите страни консумират около 30% от общата световна консумация на енергия. Бързият прираст на населението и бързите темпове на развитие на световната икономика ще доведе до бързото нарастване на консумацията на енергия в световен мащаб.

 Слънчевите лъчи доставят за един час толкова енергия, колкото цялото население на Земята консумира за една година.

 Транспортния отрасъл консумира около 35% от общата консумация на енергия. 95% от транспорта по света е зависим от петрола.

 Енергията използвана за изпращането на реклами по пощата за един ден в САЩ е достатъчна да стопли около 250,000 домакинства.

 Стъклена бутилка се разгражда за 1 милион години.

 Изкопаемите горива се добиват 100 000 по-бързо от времето необходимо за формирането им.
Около 80% от енергията използвана в световен мащаб се получава от изкопаеми горива.


Енергия


За една година Земята получава от Слънцето около 1,96.10²¹ килокалории лъчиста енергия,
която е около 10 пъти повече от всички нейни енергийни запаси взети заедно.


 Около 80 тона живак се отделят в атмосферата всяка година в резултат от производството на електроенергия. Живакът е най-токсичния тежък метал отделят в атмосферата.

 Изгарянето на изкопаеми горива с цел получаване на топлинна енергия води до отделянето на въглероден двуокис и други емисии на вредни газове в атмосферата, причинители на глобалното затопляне.

Всичко, което Земята поема като енергия, се излъчва обратно в космоса. Благодарение на това се запазва температурно равновесието. Така средната температура на Земята е 20°С. 


Слънчевото лъчение се характеризира с така наречената "постоянна слънчева константа". Тя е от порядъка на 1368 W/mи е слънчевата енергия, която достига земната орбита. Част от нея се губи при преминаването на светлинното лъчение през атмосферата. Така в ясен слънчев  ден  пада  на  земната  повърхност  около  1  кW  на  1  mперпендикулярно на слънчевите лъчи. Стигайки до повърхността на атмосферата, част от слънчевата енергия се отразява обратно в космоса (10%). Друга част от нея, от порядъка на 30%, се задържа в нея, нагрявайки горните слоеве. Около 37% от слънчевата енергия се акумулира от океана. Част от тази енергия се запазва чрез биосинтеза. Биосферата използва едва 0,08% от слънчевата радиация. Това спомага да не се получи претрупване на "уловена" 

слънчева енергия.

Една турбина на вятъра може да произвежда достатъчно електроенергия за захранване 300-400 къщи.

Общият инсталиран капацитет от вятърните турбини в САЩ е повече от 40.000 мегавата.

Живота на една турбина на вятъра е между 20 и 30 години.

Офшорни вятърните електроцентрали произвеждат повече електроенергия от класическите електроцентрали, които са на сухо.

Ветерната енергия за първи път се използва за придвижване на лодки на река Нил 5000 години пред нашата ера.



Годишен разход на енергия и енерго спестяващи мерки 



Микровълновите уреди в домакинството консумират средно около 1/2 по-малко енергията от енергията консумирана от конвенционалните домакински уреди.


 Всеки път когато отваряте вратата на готварската печка, докато готвите, губите около 25-30% от температурата във фурната.


 Пералнята и миялната машини консумират около 25% от общата консумация на енергия в домакинството.


 Около 90% от енергията консумирана от миялната машина отива за подгряването на водата.


 Миялната машина консумира около 15% от общата консумация на вода в домакинството.


 Ако през зимата поставяте термостата в стаите ви в температурния интервал между 18oС и 22.2oС, ще намалите разхода на топлинна енергия с около 3%.


 Прахта по електрическите лампи или замърсените стъкла на прозорците могат да намалят притока на светлина с около 10%.


 Избора на цветове във вашият дом също може да повлияе на консумацията на енергия. Белите стени отразяват 80% от светлината попадаща върху тях. Черните стени отразяват само 10%.


 Може да намалите с 10% разходите за топлинна енергия на дома ви ако поставите изолация на стените и тавана и уплътните прозорците и вратите.


 Около 15% от топлинната енергия, която консумира домакинството ви се губи през процепите на вратите и прозорците.


 Между 15 и 30% от енергията необходима за затопляне на водата в дома ви се изразходва за поддържане на зададената от вас температура в бойлера.


 Ако поставите двойните прозорци, ще намалите два пъти консумацията на топлинна енергия в дома си.


 40% от общата консумирана енергия в дома ви е топлинна.


 Мълнията има достатъчно енергия за да препече 160,000 филии хляб!


 За всяка минута, в която вратата на фризера е отворена, са необходими 3 минути, след затварянето и, за постигане на зададената на фризера температура!


 Можете да намалите разхода на енергия във вашия дом с около 30% ако закупувате енергийно ефективни продукти и уреди!



20oC е идеалната стайна температура. Подходящ контрол за поддържане на тази температура ще намали разходите ви с около 10-20%.

 Телевизионен приемник оставен в режим на "изчакване" може да консумира до 1/2 от енергията която консумира когато е включен.


Ако крещите в продължение на 8 години, 7 месеца и 6 дни, ще произведете енергия, достатъчна за затоплянето на чаша кафе.

 Средно 16 милиона тона въглероден двуокис се отделят в атмосферата на всеки 24 часа.

 Над 2 милиарда жители по света са все още без достъп до електричество!

 10% от стойността на вашите сметки за електроенергия идват от електроуредите в дома ви, оставени в режим "изчакване". Това са компютри, телевизионни приемници, стерео-музикални системи и др.

 Енерго ефективните електрически крушки консумират средно 80% по-малко енергия за осветление.

Как да направя дома си енергийно ефективен без да правя инвестиции?

1. Изключвайте от контактите зарядните “вампири”. Повечето домове са пълни с дребни пластмасови зарядни устройства за зареждане на мобилни телефони, джобни компютри, цифрови камери, безжични уреди и други персонални устройства. Дръжте ги изключени, докато ви потрябват, защото количеството електроенергия, което използват докато реално не вършат никаква работа, е неоправдано високо.

2. Превключете на режим “Sleep” и “Hibernate” когато не използвате компютъра си. Ако не работите на компютъра си, а сте в нормален режим - това е пилеене на енергия. Минавайки в един от горе споменатите режими пестите енергия.

3. Размразявайте месото като го оставятев хладилника от вечерта, вместо в микровълновата печка. Употребата на повече от два електроуреда за приготвянето на едно ястие е ненужно и придружено с излишни разходи.

4. Почистететорбичката за прах в прахосмукачката преди да я използвате. Така електромоторът не се затормозява и работи по-ефективно.
5. Не използвайте електрическата печка за всичко, ако имате тостер, електрическа кана или тенджера под налягане. Малките електроуреди са предназначени за приготвянето на малко количество храна за сравнително кратко време. Те имат по-малка мощност и затова консумират по-малко електроенергия. Използването им вместо традиционната кухненска печка ще спести електроенергия.

6. Поставете хладилника по-далеч от готварската печка. Поставянето на хладилника на място, където не е огрят от пряка слънчева светлина, далеч е от отоплителни тела и готварската печка, спестява електроенергия. С всеки един градус над 20°С, потреблението му нараства с около 6 %.

7. Когато е възможно, използвайте програми на пералнята с по-ниски температури. 85 % от електроенергията при пускане на пералнята отива за стопляне на водата.

8. Спазвайте инструкциите на производителя, когато пускате пералнята. В инструкциите за ползване на Вашата пералня пише за всяка програма какъв е препоръчителния обем пране и какво количество препарат да използвате. Спазването на тези инструкции гарантират качествена и ефективна работа на уреда. Това правило е в сила при ползването на всички електрически уреди. Така, спестявате средства не само от сметките си за електроенергия, но и от преждевременен ремонт.

9. Включвайте бойлера на нощна тарифа. Използването на нощна тарифа, когато е възможно, няма да спести електроенергия, но това ще намали сметката ви. През зимния период нощната тарифа е от 22:00 ч. до 6:00 ч., а през летния -  от 23:00 ч. до 7:00 ч.

Как да инвестирам разумно за повишаване на енергийната ефективност на дома си?

1. Интересувайте се от спецификациите на електрическите уреди, които купувате. Когато купувате нов електроуред е добре да обръщате внимание на енергийните етикети. Според тях електроуредите са разделени на групи от А до G - от най-пестеливи до такива с най-голям разход на електроенергия. Информирайте се и какво е потреблението на електроенергия в режим stand-by, ако електроуредът има такъв (най-често това са телевизорите).

2. В случай, че печете често, снабдете се с фурна на горещ въздух, която ще ви позволи да изпичате ястията равномерно и то при по-ниска температура. Това ще ви спести до 40 % от необходимата електроенергия.

3. При закупуването на нов хладилник си струва да се инвестира в клас А за енергийна ефективност. Такъв модел е по-скъп от хладилник клас B, но разликата се възвръща с по-ниско потребление на електроенергия.

4. В случай, че хладилникът Ви е над 10 годишен - заменете го с нов. Тази инвестиция може да намали наполовина електроенергията, която изразходвате.

5. Снабдете дома си с добра топлоизолация. По-този начин съхранявате топлината за по-дълго време през студените дни. Освен това, добрата изолация предпазва и от горещините през лятото.

6. Използвайте икономични крушки. В сравнение с класическите електрически крушки те пестят до 80% от електроенергията при сравнително същото ниво на осветление.

7. Купете си разклонител с много гнезда и ключ за изключване. По този начин с натискането само на едно копче ще можете да изключвате много електроуреди, включително и такива, които харчат доста електроенергия на режим stand-by.

Закупуване на електроуреди

При избора на нови електроуреди обръщайте внимание на тяхната енергийна ефективност. В ориентацията ще ви помогнат т. нар. енергийни етикети, които поделят електроуредите на групи от A до G – от най-пестеливи до такива с най-голям разход на ел. енергия. При електроуреди, които през по-голямата част от деня са в покой (режим stand-by), се информирайте и за потреблението им в такъв режим.

Отоплението

Всяка една по-ниска температурна степен може да означава спестяване до 6  % ел. енергия.

По време на отоплителния сезон проветрявайте кратко и интензивно (3 или 4 пъти дневно за по 10 – 15 мин.).

Температурата в отделните помещения регулирайте с помощта на термостатни вентили.

 Добрата топлоизолация спестява разходи за отопление и същевременно осигурява необходимата защита от горещината през лятото.

 Затоплянето на вода 

Уреда за затопляне на вода поставете възможно най-близо до точката на потребление, така че да предотвратите загубите на енергия по мрежата.

Настройте температурата на загряване в резервоара/ бойлера на 55–60  °C.


Вземането на душ ще спести не само енергия, но и вода.

 Готвенето 

Ако имате електрическа печка, изключвайте котлоните 10 мин. преди да приключите с готвенето и довършете приготвянето на ястието, използвайки остатъчната топлина.

Когато купувате нова готварска печка, предпочетете модел със стъкло керамичен плот, който е по-ефективен при по-ниска употреба на ел. енергия.


Ако по-често печете, снабдете се с фурна на горещ въздух, която ще ви позволи да изпичате ястията равномерно и то при по-ниска температура. Това ще ви спести до 40  % енергия.

 Хладилникът 

Хладилникът трябва да бъде поставен на по-хладно място, с всеки един градус над 20 °C потреблението му нараства с около 6  %.

Идеалната температура, която е достатъчна за запазването на хранителните продукти в хладилник, е + 5  °C, а във фризер -18  °C. По-ниската температура означава по-високо потребление.


При закупуването на нов хладилник си струва да се инвестира в степен на енергийна ефективност A. Такъв модел е по-скъп е от хладилник от степен B, но разликата ви се връща с по-ниското потребление.


Ако хладилникът ви е по-стар от 10 г., замислете над закупуването на нов;от време на време размразявайте и хладилниците с полуавтоматична уредба за размразяване. Дебелият слой лед изисква ненужно количество енергия.



Прането 

С качествен прах за пране можете да перете и при по-ниска температура – по този начин ще спестите от енергията, необходима за затоплянето на вода.

Перете на 90 °C и ползвайте предпране само когато това е наистина необходимо – тези програми изразходват много енергия.


Използвайте пълния капацитет на пералната машина.



Осветлението

Използвайте луминесцентни лампи или т. нар. икономични крушки и светодиодно осветление (LED осветление). В сравнение с класическите електрически крушки те пестят до 80 % - 90 % от електроенергията при същото ниво на осветление.

За нощно ориентиране в апартамента си използвайте т. нар. лунички – притъпена светлина с нисък разход на ел. енергия.


Използвайте светли цветове за стените на интериора и мебелировката – те отразяват светлината по-добре и по-този начин намаляват нуждата от осветление.

 Останалите електроуреди

Телевизорът, аудио уредбата или DVD плейърът могат да бъдат големи консуматори на ел. енергия, дори в моментите, в които не ги използвате. Те консумират ел. енергия и в състояние на покой (stand-by режим). Ако е възможно,  изключвайте ги напълно от щепсела.
Средната консумация на електроенергия на цветен телевизор в режим stand-by е 73 kWh годишно.



Нека електроуредите ви да пестят вместо вас

Каква ще бъде сметката ви за ел. енергия? Това решавате вие още в момента на избора на новия електроуред. Ние ще ви дадем съвет на какво да обърнете внимание в момента на неговото закупуване.



Приблизителна годишна консумация на най-често използваните електроуреди


осветление

Крушки 60 W, 5 бр., 2 часа дневно консумират 219kw/h годишно.

Икономични крушки, 15 W (60 W), 5 бр., 2 часа дневно консумират 55kw/h годишно.

Крушки 60 W, 3 бр., 2 часа дневно консумират 131kw/h годишно.

Икономични крушки, 15 W (60 W), 2 бр., 2 часа дневно консумират 22kw/h годишно.

Хладилник, 180 л., енергиен клас С консумира 237.

Хладилник, 180 л., енергиен клас В консумира 305.

Комбиниран хладилник (180 л.) с фризер (90 л.), енергиен клас А консумира 311.

Комбиниран хладилник (180 л.) с фризер (90 л.), енергиен клас А++ консумира 230. 

Телевизор с класически екран 400 W, 5 часа дневно консумира 730kw/h годишно.

LCD телевизор с мощност 250 W, 5 часа дневно консумира 456kw/h годишно.


Транспорт

 Около 70-90% от общото количество отделени емисии в атмосферата идват от транспорта.

 Около 45-50% от общото количество емисии азотен окис отделяни годишно в атмосферата идват от транспорта.

 Около 66% от емисиите въглероден двуокис отделени от транспорта се дължат на изгарянето на бензин, 16% от дизел и 15% от оползотворяването на други горива.


















0 коментара:

Публикуване на коментар

Общо показвания