Китай призова чуждите посолства да не публикуват данни за замърсяването на въздуха в страната
Китайските власти са разгневени от действията на посолството на САЩ, което публикува в Twitter измерванията си за състоянието на въздуха в Пекин, Шанхай и Гуанджоу.
Единствено правителството на Китай има право да разпространява подобна информация, заявява заместник-министърът. Публикуването на данни за състоянието на въздуха от страна на чужди посолства представлява намеса във вътрешните работи на Китай и е в нарушение на Виенската конвенция за дипломатическите отношения, подчертава той.
Повод за изявлението са измерванията за състоянието на въздуха, които посолството на САЩ в Китай публикува на всеки час в специален профил в Twitter. Посолството отчита замърсяването в Пекин, Шанхай и Гуанджоу, като използва стандартите на американската Агенция за опазване на околната среда (EPA).
Измерванията на американското посолство провокират гнева на Пекин, защото често представят по-лоша картина за състоянието на въздуха в сравнение с официалните данни на китайските институции.
Официалните прогнози за нивата на фините прахови частици често предвиждат леко замърсяване дори в дни, когато столицата е видимо обвита в смог, а конкретните данни се публикуват едва 24 часа след като са отчетени. В същото време в туитър профила на американското посолство нерядко се говори за "опасни" и "много вредни за здравето" нива на замърсяване.
Данните, които публикуваме, са неофициални и са предназначени за информация на дипломатическата общност в страната, която е загрижена за здравето си, заявява в отговор Ричард Буанган от американското посолство в Пекин. Според китайското министрество на външните работи обаче посолствата би трябвало да запазят данните от подобни измервания за собствения си персонал, без да ги публикуват в интернет.
Китай е страната с най-големи нетни емисии на въглероден диоксид в света и втората по големина икономика. През януари правителството затегна стандартите за контрол върху замърсяването на въздуха, но много жители на големите градове са скептични към официалните данни, които им предоставят държавните институции.
0 коментара:
Публикуване на коментар