понеделник, 11 юни 2012 г.

"Неохим" модернизира производството си с 10 млн. лв.


"Неохим" модернизира производството си с 10 млн. лв.

Компанията започва мащабен проект за подобряване на производството на амоняк, който ще намали разходите й за природен газ





Към края на март печалбата на компанията е 11.2 млн. лв. или с 37% по-малко спрямо същия период на миналата година, като сред основните причини са разходите за природен газ

Към края на март печалбата на компанията е 11.2 млн. лв. или с 37% по-малко спрямо същия период на миналата година, като сред основните причини са разходите за природен газ

Химическият завод  "Неохим" в Димитровград планира инвестиции за над 10 млн. лв. през 2012 г., съобщиха от компанията. Вече са вложени близо 950 хил. лв. в автоматизирането на паровата система на предприятието, а след седмица започва и най-мащабната част - модернизация на производството на амоняк, за която са предвидени останалите около 9 млн. лв. Реновирането ще продължи около 4 месеца и ще свие разходите на компанията за природен газ, който е с основен дял в разходите й. 

Икономии на природен газ


От "Неохим" изчисляват, че при нормален цикъл на работа, който за предприятието е осем месеца в годината, ще могат да реализират икономия на около 13 млн. куб. м газ. Това се равнява на 4 млн. евро годишно, коментира изпълнителният директор на компанията инж. Васил Грънчаров. По думите му това е най-сложната реконструкция, която "Неохим" предприема от старта на производството на амоняк през 1989 г.

През следващата година се предвижда и ремонт на цеха за азотна киселина, в който ще бъдат вложени 2.5 млн. евро.

Производство и продажби

През 2011 г. предприятието е увеличило значително производството си. Произведени са близо 560 хил. т амониев нитрат, което е с близо 65% повече на годишна база. С над 179 хил. т се е увеличило и производството на азотна киселина, което също представлява ръст от около 65 на сто, а произведеният течен амоняк е с 106 хил. т повече спрямо 2010 г. или ръст от 67%.

През 2011 г. продажбите на амониев нитрат – един от основните продукти на завода, надхвърлят обичайните за дружеството обеми и достигат близо 542 хил. т. Реализиран е ръст от 47.69% на вътрешния пазар и 37% на международните.

От компанията обясняват, че увеличението на вътрешния пазар е резултат от подобрената икономическа ситуация в страната и високите добиви и цени на селскостопанска продукция. По-добрите резултати на външните пазари са свързани с повишаването на цените на амониевия нитрат, както и във факта, че основните производители като Украйна и Русия са отсъствали в периода на пиково потребление, тъй като са съсредоточили усилията си върху задоволяване потребностите на местните потребители.

На международните пазари най-добри резултати се отчитат в Англия и Франция. Там са реализирани малко над 108 хил. т, което представлява  44.27 % от фирмените продажби на амониев нитрат на международните пазари. Освен за Англия и Франция, дружеството изнася продукция и за САЩ, Малайзия, Турция, Индия, Румъния, Македония, Гърция, Италия и Испания.

Приходи и печалба

През 2011 г. "Неохим" отчита приходи от малко над 284 млн.  лв., което е близо два пъти повече спрямо резултатите от предходната година. Печалбата на компанията от оперативна дейност възлиза на 22.4 млн. лв. Само от продажбата на продукция тя възлиза на 15.6 млн. лв. на фона на загубата от 11.7 млн. лв. през миналата година. Продуктите, които формират основната част от печалбата на дружеството, са амониев нитрат и натриев нитрат.

Към края на март печалбата на компанията е 11.2 млн. лв. или с 37% по-малко спрямо същия период на миналата година. Причините са увеличени разходи за материали и външни услуги, които не са били компенсирани от 25%-ния ръст на продажбите. Основното перо в разходите на компанията е природният газ, а поскъпването му веднага се отразява и на дейността на компанията. Разходите за синьо гориво през първите три месеца на годината възлизат на 70.4 млн. лв. или с 25% повече в сравнение със същия период на миналата година.

0 коментара:

Публикуване на коментар

Общо показвания