вторник, 12 юни 2012 г.

Българските работодатели стават по-склонни да наемат нови служители


Българските работодатели стават по-склонни да наемат нови служители

Сезонната заетост, относителното стабилизиране на икономинката и по-добрите резултати в отделни компании са сред основните фактори





Работещите в сферата на хотелиерството и ресторантьорството са най-склонни да наемат нови служители през следващото тримесечие, отчитат от Manpower

Работещите в сферата на хотелиерството и ресторантьорството са най-склонни да наемат нови служители през следващото тримесечие, отчитат от Manpower

Въпреки продължаващата икономическа криза българските работодатели са станали малко по-склонни да наемат нови служители през следващите месеци от юли до септември. Това показва анкета на компанията за подбор на персонал Manpower сред  751 фирми, както и наблюденията на други компании, работещи в сферата на човешките ресурси. Оказва се, че те дори са по-големи оптимисти за ръста на заетостта в страната на фона на очакванията в световен мащаб (виж карето).

Основните фактори за прогнозите за увеличаване или задържането на работните места са сезонната заетост през лятото и относителното стабилизиране на икономиката през последните месеци. До известна степен оптимизъм за подобряването на заетостта на регионално ниво създават и очакванията за децентрализация на администрацията. А прогнозите на експертите са, че склонността за наемане на нови служители може да се задържи и до края на годината.

Всеки пети ще наема нови служители

Общо 19% от анкетираните от Manpower работодатели казват, че ще наемат нови служители през следващите три месеца, 72% не очакват промяна, а 6% прогнозират намаление на заетостта в компанията си. Така нетният обзор на очакваната заетост е за ръст от 13%, като този резултат е с 5 процентни пункта по-висок спрямо данните за очакваната нетна заетост за второто тримесечие.

Нагласите за наемане на нови служители са положителни, макар и с различна интензивност, във всички 10 сектора и всички 5 региона, обект на специалното проучване. С най-големи очаквания за ръст на заетостта през следващото тримесечие са мениджърите, работещи в сферата на туризма и строителството, а в регионален план – областите Пловдив и Русе.

"Очакваната нетна заетост се увеличава на месечна база, най-вече защото много малка част от работодателите са заявили, че ще съкращават служители", коментира Надя Василева, управляващ директор на Manpower за България, Сърбия и Хърватия. Това, че относително голяма част от работодателите няма да наемат нови служители, но и няма да уволняват, може да се приеме за някаква относителна стабилност на пазара на труда. А тя може да отразява подобряването на бизнес климата през последните месеци и задържането на БВП.  

"Да, на пазара на труда, действително има засилване на търсенето. Смятам, че то ще се задържи и дори може да нарасне през следващото тримесечие, а като цяло и в периода до края на годината", коментира Георги Георгиев, изпълнителен директор на "Адеко България". По думите му основният фактор за този оптимизъм е подобряването на състоянието на отделни компании. Според него заетостта през следващите три месеца ще се увеличи не само в туризма, но и в някои промишлени предприятия, в които се търсят служители на мястото на други, излезли в летен отпуск.  

Факторът "липса на кадри"

И все пак  по-скоро трябва да сме умерени оптимисти. Коментарите на работодателите са свързани само с техните очаквания и няма гаранция, че реално ще има ръст на заетостта. А една от причините може да бъде липсата на кадри, които да заемат за съответните свободни места, отбелязва Надя Василева. По думите й има дефицит на кандидати с подходящи технически компетенции и умения. "Ако в началото на кризата работодателите се опитваха да се адаптират, като изискваха  многостранно развити работници, то сега силно търсени стават висококачествените специалисти", казва управляващият директор на Manpower.

От компанията все пак признават, че има голяма вероятност разминаването между търсенето и предлагането през следващите месеци да не е голямо. Причината е, че според прогнозите се очаква най-силен ръст на заетостта в сектори, за които са нужни служители с не много висока и не много специфична квалификация.

Къде ще има търсене

Работодатели от всички 10 анкетирани  сектора  отчитат положителни намерения за  наемане през следващото тримесечие. В  9  нагласите дори са по-високи спрямо второто тримесечие на годината, а в 6 се забелязва по-силна нагласа за наемане на нови служители на годишна база.

С най-големи очаквания за наемане на нови служители са в туристическия сектор и по-конкретно ресторантьорският и хотелиерският бизнес (26%), но също така и в строителството (22%). До голяма степен това е свързано с традиционния ръст на сезонната заетост – и в туризма, и в строителството, тъй като именно лятото е най-подходящият сезон за изграждане или ремонт на сгради или инфраструктура. Безспорно положителната нагласа може да е свързана и с изпълнението на по-големите проекти като  първи метродиаметър на метрото в столицата, продължаващите дейности по строителство на автомагистралите "Струма", "Хемус" и "Тракия".

"Нишовите производства за нови пазари в Азия и Африка, към които част от българските компании се насочиха, обясняват умерения ръст в обзора на производствения сектор", казва Василева. По думите й значителното подобрение на тримесечна база, отчетено в сектора минно дело, е вероятно отражение на плановете на Катар за инвестиции на стойност 100 млн. евро, като голяма част от тях ще са насочени към проекти в минния отрасъл.

В Русе и Пловдив са най-големи оптимисти

Работодатели от всички пет региона отчитат положителни  намерения за наемане на нов персонал през следващото тримесечие, като най-оптимистичните очаквания са сред работодателите от областите Пловдив (+21%) и Русе (+17%). София, която традиционно заема водещото място, вече е едва на трето в проучването на Manpower.

Засилването на очакванията за ръст на заетостта в тези две области се обяснява с инвестиционните проекти, които се развиват или се очаква да стартират там, а в по-дългосрочен план и с идеите за децентрализация на администрацията. Община Пловдив например обяви мащабни проекти за реновиране, а в същото време района се проучва и от нови, външни инвеститори.

Факторите, които влияят на оптимизма за по-висока заетост в Русе, пък са проектът за разширяване на производствената база на автомобилния завод на Montupet, както и информациите, че германски и руски инвеститори проучват възможността да се установят в дунавската Свободната зона.

В световен план – по-скоро няма да има ръст на заетостта


Като цяло работодателите в световен мащаб са по-скоро склонни да не наемат нови служители през следващото тримесечие, показват обобщените резултати от проучването на Manpower Group сред 65 хил. работодатели в 41 страни. Мениджърите планират да прекъсват наемането на персонал в отговор на икономическата несигурност както у дома, така и в чужбина, отбелязват от компанията.

Все пак, въпреки общата тенденция на отслабване, работодателите продължават да съобщават за различни степени на положителни планове за наемане на работа в 33 от общо 41 страни и територии. Работодателите в 32 страни и територии очакват относително стабилни или подобрени перспективи за наемане в сравнение с второ тримесечие. Прогнозите за наемане отслабват в 26 страни и територии в сравнение със същия период на миналата година.

В световен мащаб, очакванията за наемане са най-силни в Индия, Тайван и Бразилия, където бумът в търсенето сред работодателите в сектора на услугите продължава да генерира оживление на пазара на труда, отчитат от Manpower.

В същото време плановете за наемане в голяма част от страните от Европа, Близкия Изток и Африка (EMEA) продължават да остават резервирани на фона на несигурността, свързана с дълговата криза и постоянно високите нива на безработица, особено сред младите хора в региона. 


0 коментара:

Публикуване на коментар

Общо показвания