сряда, 27 юни 2012 г.

Десет кандидата за спешния ремонт на виадукти


Десет кандидата за спешния ремонт на виадукти

Изпълнителят ще бъде избран на базата на най-ниска предложена цена



При ремонтите на опасните виадукти няма да се спира движението

При ремонтите на опасните виадукти няма да се спира движението

Десет компании и обединения са подали оферти за спешния ремонт на трите виадукта по магистралите "Тракия" и "Хемус". Офертите бяха отворени в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) по обявената в началото на юни обществена поръчка. Тя е за аварийно укрепване на виадукт "Вършилата" и съоръжението преди село Церово на магистрала "Тракия", както и за "Бебреш" преди тунела "Топли дол" на "Хемус".

Сред кандидатите са почти всички по-големи български строителни фирми в областта на инфраструктурата, както и няколко чужди. Част от желаещите да извършат ремонтите са подали оферти само за едно или за две от съоръженията. За реконструкцията на трите виадукта ще бъдат отпуснати 43 млн. лв. от държавния бюджет след решение на парламента от май. Тогава премиерът Бойко Борисов лично се включи да убеждава депутатите за спешността на задачата. Тя изникна покрай силното земетресение край Перник и последвалите обилни валежи. "Падне ли един от тези мостове, това означава откъсване на магистралата и тогава ще са необходими дълги години и милиони левове да се възстановят", обясни тогава регионалният министър Лиляна Павлова.

От АПИ уточниха, че аварийните ремонти се налагат, тъй като състоянието на трите виадукта е критично, а те са сред най-натоварените съоръжения по републиканската пътна мрежа. "Виадуктът "Бебреш" например е в топ три на ползваните пътища в страната", посочи председателят на управителния съвет на пътната агенция инж. Лазар Лазаров. Той припомни, че от ремонт се нуждаят общо 65 мостови съоръжения в страната, чиято рехабилитация ще струва над 200 млн. лв. Европейски пари обаче няма как да бъдат договорени. Така че ще се разчита на заемни споразумения.

Поръчката
Строителната задача сега включва ремонт на пътните платна, основите и конструкцията на виадуктите. Кандидатите трябваше да подадат документи до 15 юни, но по настояване на Немската строителна камара срокът бе удължен със седмица. Обществената поръчка се провежда на принципа на договаряне с обявление. Първоначално за ремонта на съоръженията се планираше пряко договаряне, но впоследствие процедурата бе променена заради критиките за липса на прозрачност при възлагането на аварийните ремонти.

Сегашната процедура се провежда на два етапа. В момента тече първият – предквалификация. До участие са допуснати фирми и сдружения с най-малко 7 млн. лв. приходи от ремонт и строителство на мостови съоръжения за последните три години, както и с достъп до финансов ресурс, не по-малък от 700 хил. лв. без ДДС. Допуснатите до втория етап участници ще получат експертизи за състоянието на съоръженията и на тяхна база трябва да подготвят техническа и ценова оферти. На финала победителите по трите позиции ще бъдат определени на базата на най-ниската цена, посочи инж. Лазар Лазаров, председател на управителния съвет на АПИ.

Ако няма обжалване, договорите с избраните изпълнители на трите ремонта ще бъдат подписани в началото на август. Според инж. Лазаров срокът за изпълнението им сигурно ще отнеме повече от година.

При сегашните ремонти на трите виадукта движението по тях няма да се спира, а ще бъде отклонявано в едното платно. Това е възможно, тъй като всеки от тях е строен като две отделни мостови съоръжения, обясниха от АПИ.

Кандидатите
Първият етап от процедурата за ремонта на трите виадукта като цяло протече без особени изненади при участниците. За аварийните ремонти кандидатстваха повечето големи български строителни фирми, както и няколко италиански, германски, австрийски и руската компания "НПО Мостовик" (виж карето). Подобно на предни търгове и на този тя играе в обединение с българската "Хидрострой". Сред новите участниците беше италианската компания Marinelli Costruzioni, която заедно със софийската "Водстрой 98" е в обединението "МВ конструкция" ДЗЗД. Друго обединение е сдружение "Виадукти 2012", в което влизат "ПСТ холдинг" и "ОРС инфраструктура", които ще работят с подизпълнител. Това е френската "Фресине интернационал е компани" - участвала в обследването на 65-те мостови съоръжения в България, които се нуждаят от ремонт. Сред кандидатите са и дружества от групата на минната компания "Елаците мед" - "Геострой" и "Пътстрой 92", които участват заедно с "Мостремонт 97".

Желаещите


- "Инжстройинженеринг"
- "Пътища и мостове"
- Обединение "МВ конструкция" ДЗЗД
- "ГБС инфраструктурно строителство"
- Сдружение "Виадукти 2012"
- "Порр Бау"
- Сдружение "Геострой", "Мостремонт 97" и "Пътстрой 92"
- Сдружение "Хохтийф – Станилов"
- Обединение "Хидрострой – Мостовик 2012"
- "Трейс груп холд"

0 коментара:

Публикуване на коментар

Общо показвания