понеделник, 11 юни 2012 г.

Проектът на "Минстрой" за Златоград се отпушва


Проектът на "Минстрой" за Златоград се отпушва

Държавата ще финансира сондажи за геотермална вода под мините на Николай Вълканов




Осем обществени сгради в Златоград ще се отопляват от геотермалната вода, което ще спести 1400 т въглеродни емисии годишно

Осем обществени сгради в Златоград ще се отопляват от геотермалната вода, което ще спести 1400 т въглеродни емисии годишно

Проектът геотермалните води под мините на "Минстрой" близо до Златоград да бъдат използвани за отопление на обществени сгради в града и там да се потърсят инвеститори за нови хотели е на път да се отпуши. Очаква се до края на годината държавата да отпусне 3.9 млн. лв. за сондиране на водното находище, а самите дейности да започнат в началото на 2013 г. Ако параметрите на находището се докажат, изграждането на цялата инфраструктура може да бъде завършено за две-три години и ще струва около 17 млн. лв. "Проектът ще има значителен екологичен ефект и ще помогне за развитие на балнеотуризма в града", каза кметът на община Златоград Мирослав Янчев пред "Капитал Daily".

Очаква се още тази седмица общината да внесе необходимата документация за сондажното финансиране в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). "Това означава, че до края на годината ще сме получили всички съгласувателни становища и евентуално решението ще бъде гласувано на управителен съвет", уточни изпълнителният директор на ПУДООС Галина Симеонова.

Проектът геотермалните води под оловно-цинковите мини на "Минстрой" да бъдат прекарани с тръба до Златоград с държавно финансиране, а след това за хотелски инвестиции в района да се търсят частни партньори, беше лансиран съвсем наскоро от собственика на компанията Николай Вълканов. Това се случи веднага след като фирмата му купи ГОРУБСО - Мадан, с посредничеството на премиера Бойко Борисов. Всъщност реализацията на замисъла е била в ход преди три години и тогава "Минстрой" е била избрана за проектант и строител на цялото съоръжение.

Новите разрешителни

Първоначално проектът беше стартиран през 2009 г. от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) по програма PHARE и получи разрешително за експлоатационен ресурс от 10 л/сек. "При този дебит не излизаха топлотехническите параметри, а освен това сградите, които трябваше да се отопляват, не бяха санирани", обясни Симеонова. През 2011 г. обаче беше направено ново проучване. Докладът показа, че подземните водни запаси са изключително големи и може да се използват 27 л/сек. "Този дебит е не повече от половината от капацитета на находището и вече дава възможност за развиване на проекта", каза Симеонова. Затова през януари министърът на околната среда и водите Нона Караджова издаде ново разрешително за по-големия дебит.

Технологията
 
Оценките на находището засега показват, че температурата на водата е 86-90 градуса, а сондирането трябва да се направи на 840 м дълбочина. Чрез топлопровод водата ще се пренася до Златоград, като дължината на тръбата ще бъде около 13 км. "Първоначалният проект на  "Минстрой" беше на база 10 л/сек и сега ще трябва да се ревизира заради по-големия дебит", уточни Симеонова. От тръбата водата ще влиза в геотермална централа. Самата сграда вече е изградена, но в нея няма никакво оборудване. В централата водата от находището ще затопля промишлена вода за градската мрежа, с която ще се топлоснабдяват осем обществени сгради . "Пет от тях вече са санирани, което повишава ефекта на проекта", каза Симеонова. По думите й замяната на локалните котелни централи с отопление от геотермалния извор ще намали емисиите въглероден диоксид с 1400 т годишно.

И към хотелите

Община Златоград вече е направила постъпки да поеме контрола и управлението на проекта от МРРБ. Така тя ще стане собственик на цялата инфраструктура и ще експлоатира сондажа, топлопровода и геотермалната централа. "След като водата от находището отдаде температурата си, тя ще излиза от централата охладена до около 38 градуса и ще бъде подавана по мрежа към хотели", обясни Симеонова. Хотелиерите сами ще поемат изграждането на тяхната мрежа. "Общината има ангажимент да построи инфраструктурата само от източника до геотермалната централа и до обществените сгради", каза тя.

Финансирането за целият проект ще бъде отпуснато едва след като се докаже, че сондажът е успешен. От резултатите ще се разбере и колко точно ще струва. Според Мирослав Янчев проектът може да бъде завършен за 2-3 години. Очакванията на общинските власти са изпълнението му да помогне за налагането на Златоград като балнеологична дестинация.

0 коментара:

Публикуване на коментар

Общо показвания