понеделник, 21 май 2012 г.

Шест гиганта искат да търсят петрол и газ в българските води на Черно море


Шест гиганта искат да търсят петрол и газ в българските води на Черно море


Шест гиганта искат да търсят петрол и газ в българските води на Черно море
„Хан Аспарух“ е името на блок от акваторията ни в Черно море с големина 15 хиляди квадратни километра. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Шест големи световни компании от нефтения и газовия бранш са закупили документи за участие в конкурса за разработване на потенциалното находище на природен газ „Хан Аспарух“ в дълбоката част на Черно море.
Това са британската „Мелроуз“, която вече експлоатира няколко малки находища в черноморския шелф, австрийската OMV, американската ExxonMobile, френската Total, испанската Repsol и холандско-британската Shell, пише в. „Стандарт“.
„Очаква се до 17 юни, когато е крайният срок за подаване на оферти в конкурса за търсене на залежи, те да подадат конкретни оферти“, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Реалната работа по проучване на блок „Хан Аспарух“ вероятно ще започне около месец по-късно, като през това време правителството ще избере изпълнител, а междувременно Министерството на околната среда и водите трябва да одобри и сондажната програма на победителя в конкурса.
Ако бъдат доказани сериозни количества залежи, след 2 до 3 години ще може да започне и добивът.
„Шансовете за това са много добри, тъй като наскоро в румънски води, много близо до блок „Хан Аспарух“, бяха доказани между 42 и 84 млрд. кубика природен газ“, припомни Добрев.
Той допълни и че това е причината толкова много и големи компании да се интересуват от проучването.
„Хан Аспарух“ е името на блок от акваторията ни в Черно море с големина 15 хиляди квадратни километра. Тук морето е с дълбочина до два километра. Затова в миналото този терен е бил изключително труден за проучвания и е бил изоставян от енергийните компании.
Правителството обаче обяви нов конкурс. Според предварителни геоложки анализи тук може да има 500 милиарда кубични метра природен газ.
За да се извлече суровината, трябва да се направи разработка от един или от десет сондажа. Ако сондажите са успешни и потвърдят прогнозата само на 30% в нашите води на Черно море, този газ може да покрие нуждите на икономиката ни за следващите 50 години.
В съседство до „Хан Аспарух“, на много по-малка площ и в много по-плитки води, е разположен друг блок - „Свети Атанас“. Тук държавата очаква минимален интерес и не се говори за такива количества газ.
Експертите обаче предупреждават, че двата блока ще се проучват много дълго време, т.е. до 2020 г. трябва да има резултат за това дали има петрол или газ.

0 коментара:

Публикуване на коментар

Общо показвания