сряда, 30 май 2012 г.

Сигурно поскъпване на тока от 1 юли


Сигурно поскъпване на тока от 1 юли 

ДКЕВР очаква значително нарастване на разходите за зелена енергия


Окончателното решение за цените ще бъде взето до края на юни
© Юлия Лазарова  

Рязкото поскъпване на тока, което беше избягвано от началото на кризата, придобива все по-ясни измерения. От 1 юли крайната цена на електричеството за домакинствата ще се увеличи с около 10%. Компаниите, които все още са на регулирания пазар, също ще плащат повече за енергията. Това сочат предварителните изчисления в доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), публикуван на сайта на регулатора. Сред основните причини са напливът на зелените централи, разрешителните за парникови газове и инфлацията от 3.4% между март 2011 и март тази година.

Увеличение навсякъде
Електричеството поскъпва в София и Западна България, където доставчик е ЧЕЗ. Дружеството ще продава ток през деня срещу 16.1 стотинки на киловатчас без ДДС, т.е. с 9.94% по-скъпо от сегашната тарифа. В тази цена влизат и добавките за пренос, разпределение, комбинирано производство (когенерация) и зелена енергия. Нощната тарифа ще бъде повишена с 10.36 на сто до 11.29 стотинки за киловатчас.

В Североизточна България, където доставчик е електроразпределителното предприятие Е.ОН, битовите абонати ще плащат с 9.90% по-скъп ток по дневна тарифа и с 10.58% повече през нощните часове. Клиентите на ЕВН, която оперира в Югоизточна България, също са засегнати от повишенията - токът за тях ще е с 9.84% по-скъп през деня и с 10.59% през нощта. Както обикновено, енергийният регулатор ревизира надолу по-високите тарифи за следващия ценови период (1 юли 2012 – 30 юни 2013 г.), предложени по-рано тази година от трите регионални предприятия.

Крайните цени за малките предприятия, свързани към мрежата на средно напрежение, също ще се увеличат драстично. Поскъпването ще е средно със 17% при едноскално измерване за клиентите на ЧЕЗ и с 11 и 10.75% съответно при фирмените абонати на ЕВН и Е.ОН. Поправките в Закона за енергетиката ще изкарат фирмите и другите потребители на ток средно напрежение от регулирания на свободния пазар и така те няма да зависят от ценовата политика на ДКЕВР.

Без изненади

Повишаването на цените беше очаквано. На няколко пъти председателят на регулаторната комисия Ангел Семерджиев предупреждаваше, че ръстът на новите централи на възобновяеми източници (ВЕИ), когенерацията и въвеждането на изцяло платени въглеродни разрешителни (квоти) за ТЕЦ-овете неизбежно ще доведе до покачване на тарифите. Според анализа, за да се покрият разходите на НЕК за задължителното изкупуване на зелен ток, добавката, която държавната компания начислява към клиентите си - разпределителните дружества, трябва да се увеличи над два пъти до 8.65 лева на мегаватчас спрямо сегашните 3.72 лева. Само слънчевите мощности, заработили от края на 2010 до края на 2011 г., са се увеличили над 4 пъти до 130 мегавата. Министерството на икономиката по-рано обяви, че до края на юни ВЕИ централите, пуснати в експлоатация за изминалата година, може да достигнат 600 мегавата.

Самата НЕК очаквано не получи исканите 18% поскъпване на тока, който продава на трите разпределителни дружества. Вместо това компанията получи 5.68% поскъпване и така ще продава срещу 78.93 лева на мегаватчас. НЕК е в тежко финансово състояние и търпи загуби като оператор на преносната мрежа, който трябва да я балансира при излишък и недостиг. Освен това компанията допълнително е обременена от синдикирания заем за АЕЦ "Белене".

В цените, по които АЕЦ "Козлодуй" продава енергия на НЕК на регулирания пазар (в който са битовите абонати), няма да има промени, става ясно от данните на ДКЕВР. Цената на енергията от ядрената централа е 15.3 лв. на мегаватчас, а за разполагаемост се плащат 27 лв. на мегаватчас. За тока от въглищните централи е приет сценарий, при който България не получава дерогация – т.е. временно изключение от европейското правило за изцяло платени въглеродни квоти от началото на 2013 г. В цените не са отразени разходи за квоти до края на тази година, тъй като инсталациите все още не разполагат с безплатни разрешителни. В петък ДКЕВР е домакин на открита дискусия за цените на енергията, в която ще вземат участие и представители на енергийните компании. Окончателното решение за цените регулаторът ще вземе до края на юни, но то едва ли ще се различава съществено от предложенията в доклада.

0 коментара:

Публикуване на коментар

Общо показвания