БСП е най-голямото бедствие, не земетресенията
Действията на МВР били по-адекватни от политическото говорене на червените
Най-голямото бедствие в страната през последните 20 години не са земетресенята в района на Перник и София, а безотговорното управление на БСП. Това „пиперливо” изказване хвърли към депутатите от парламентарната трибуна министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, докато се отчиташе за действията на МВР след силния трус от 22 май.
„Парите за первантивна дейност не са изхарчени като вас... да си плащате и купувате изборите…Сега ние изпращаме превантивно 300 хиляди чувала , превантивно за евентуално преливане на реки”, обърна се Цветанов към червените депутати във връзка с превенцията на населените места заради прогнозите за още проливни дъждове.
Според вицепремиера реакцията на служителите от неговото ведомство е била много по-адекватна от цялото последвало политическо говорене и предложения за проектозакон за възстановяване на щетите при извънредните ситуации. С тези думи Цветанов визира изказване отпреди ден на лидера на БСП Сергей Станишев, според който партията ще поиска от парламента да се върне закритото от ГЕРБ Министерство на извънредните ситуации.
„В момента оперативните дежурни центрове са единни и действията, които се предприемат, са изцяло кординирани. Сигналите на телефон 112 реално са били над 5400, като са били обработени 2450 от тях. Тук мога да вмъкна уточнение, че в голямата част гражданите го възприемат като информационен телефон”, допълни шефът на МВР с уточнението, че най-честите сигнали са били подавани за напукани стени и паднали комини. Те са били проверявани от служтели на СДВР, 64 автопатрули и 75 единици техника на пожарната.
На фона на твърденията за адекватно поведение на службите за сигурност, Цветанов подчерта, че не така адекватно се държала общинската администрация в Перник, начело на която е кметът от БСП Росица Янакиева. По думите на вътрешния министър оценката на щетите от страна на управляващите е 3 милиона лева, а опозицията настоява да се платят 20 милиона, както и да се спре практиката на оповестяване с мегафони, защото създавала повече паника в населението.
„Не мога да се съглася, че е сработила информационно-известителната система. Беше създадена вече паника, информацията закъсня часове наред, очакваше се заливане от язовир „Студена”... В някаква степен се създава паника и страх в хората, когато вървят полицейските коли да оповестяват след труса. Това е впечатлението след вчерашния трус. Мисля, че няма подценяване от наша страна на онова, което се случи в Перник и Радомир. Вече от ПГ подчертахме, че свеждането на щетите от земетресението до паднали комини и счупени каремиди създава превратна представа за случилото се в пернишка област - там има населени места със засегнати до 90% от сградите”, заяви депутатът от БСП Ангел Найденов по повод „грешните” сметки на ГЕРБ за размера на щетите.
След като трусовете в Перник доведоха до трусове в пленарна зала, а репликите между управляващи и опозиция прерастнаха в лични нападки, към спора се присъедини и лидерът на „Атака” Волен Сидеров. Той предложи мостовете да бъдат възстановявани от инженерните части на армията, като ремонтът се плати с парите за контингента в Афганистан, който трябва да бъде изтеглен.
„Голяма част от политиците се хранят от бедствията като кърлеж с кръв. От медиите научаваме, че премиерът предлага Народното събрание да се превърне в конвент, да заобиколи закона за обществените поръчки и набързо и да сложи няколко фирми да оправят мостовете. За финансиране на тази дейност Министерски съвет незабавно да прекрати българското участие в Афганистан, което струва над 55 млн. лева”, поиска Сидеров.
0 коментара:
Публикуване на коментар