Водещите четири гръцки банки получиха 18 млрд. евро
Рекапитализирането ще позволи на институциите отново да ползват финансиране от ЕЦБ
Най-големите четири гръцки банки получиха капиталова инжекция за общо 18 млрд. евро под формата на облигации от Европейския фонд за финансова стабилност (European Financial Stability Facility - EFSF), съобщи Reuters. Разпределението е, както следва - 6.9 млрд. евро за Националната банка на Гърция (NBG), 5 млрд. евро за Piraeus Bank, 4.2 млрд. евро за EFG Eurobank и 1.9 млрд. евро за Alpha Bank.
И четирите институции имат бизнес в България, като първите три са собственици съответно на ОББ, Банка Пиреос и Пощенска банка, а Alpha Bank оперира в страната чрез клон. "Рекапитализацията на NBG не засяга ОББ нито пряко, нито косвено", коментира председателят на борда на директорите и изпълнителен директор на ОББ Стилиян Вътев. От останалите три институции не успяха да коментират до редакционното приключване на броя. Средствата са част от отпуснатите от международните кредитори на Гърция близо 50 млрд. евро, предназначени за решаването на ликвидните проблеми в банковия сектор на страната, породени от отписването на гръцки дълг за общо 107 млрд. евро.
Преструктурирането на държавния дълг доведе до исторически загуби в банковия сектор, като четирите най-големи институции отчетоха общо 28.2 млрд. евро загуба за 2011 г. Междувременно след изборите на 6 май увеличаващите се опасения за бъдещето на Гърция в еврозоната доведоха до засилено изтегляне на депозити от банковата система в страната, което допълнително подкопа балансите на банките.
Отново платежоспособни
Капиталовата инжекция ще позволи на четирите финансови институции отново да получат достъп до краткосрочно финансиране от Европейската централна банка (ЕЦБ). В средата на май кредитирането за четирите банки беше спряно, след като адекватността на капитала им от първи ред падна под регулаторно изискваните 8%. Тогава ЕЦБ посочи, че не ги смята за платежоспособни, и обяви, че ще прехвърли отговорността за тях на гръцката централна банка, докато не бъдат рекапитализирани. В официално изявление от гръцкото финансово министерство обявиха, че с равнището на капиталова адекватност на четирите институции, както и достъпът им до финансиране от ЕЦБ са възстановени. "Сега банките разполагат с достатъчно финансови ресурси, с които да подкрепят реалната икономика", се посочва в съобщението на ведомството.
Няколко дни след стъпката на ЕЦБ Гръцкият фонд за финансова стабилност (Hellenic Financial Stability Fund - HFSF) одобри отпускането на средствата, но реалният им трансфер се забави заради противоречията по конкретните условия, при които да бъдат предоставени. Така реалното предоставяне на сумата в понеделник беше определено като "очаквано" и "техническа подробност".
Положителен сигнал
Анализатори обаче очакват стъпката да има положителен ефект. "Въпреки че е просто "техническа подробност", завръщането към директно финансиране от ЕЦБ ще изпрати силно послание за доверие към Гърция", коментира Томас Костерг, икономист от лондонската Standard Chartered Bank, цитиран от Bloomberg. По думите му обратното би било "ключов червен флаг" за банковата система. "Възстановяването на финансирането ще облекчи част от напрежението върху гръцката централна банка за отпускането на т.нар. спешни ликвидни операции (emergency liquidity assistance – ELA)", допълва той.
Новината за рекапитализацията съвпадна с разпространяването на информацията, че Гърция ще може да разчита на 3 млрд. евро от първия спасителен пакет за страната, с които да покрие част от основните си плащания, в случай че не постигне планираната събираемост на данъците, посочва Reuters. "Към момента усилията на финансовото ни министерство са насочени към увеличаването на приходите", коментира пред агенцията източник от правителството в Атина. Според представители на финансовото министерство очакванията са през май приходите от данъци в бюджета да спаднат с над 10%. Официални лица неколкократно предупредиха, че средствата за изплащане на пенсии и заплати може да се изчерпат към края на юни, припомня Reuters.
0 коментара:
Публикуване на коментар