Окончателно: Симеон Сакскобурготски не е собственик по давност на двореца "Кричим"
Така ВКС потвърди решението на другите две съдебни инстанции, с които беше отхвърлен искът на Сакскобургготски и Хробок да им бъдат върнати двореца "Кричим" и земите около него.
В имота има дворец, масивна двуетажна сграда, още една едноетажна постройка, Австрийска къща, Къща на управителя, конюшня с баня, кухня, Къща на Келерер, цветарник, бункер и няколко ниви.
ВКС приема, че Интендантството на Цивилната листа на Н.В.Царя е държавно учреждение, а не частна канцелария на царя, както изтъкна защитата. "Като върховен представител и държавен глава следователно, царят не може да завладява и придобива по давност имотите на своите поданици, които съгласно Конституцията той трябва да гарантира и защитава. Царете Ф. и Б. са могли да придобиват имоти само чрез правни сделки, при които е налице праводаване и правоприемство. Придобиването чрез завладяване и по давност означава, в нарушение на своите конституционни задължения монархът – държавен глава, да установява фактическа власт върху имотите на своите поданици, които след изтичането на срока на придобивната давност да придобива в своя собственост", аргументират се върховните съдии.
Дворецът "Кричим" е един от 17-те царски имота, национализирани през 1947 г. След решението на Конституционния съд, с което беше отменен указът за одържавяването им, Симеон Сакскобургготски е поискал реституиране на седем имота, върнати са му шест - Врана, Царска Бистрица, Ситняково, две планински хижи в Рила и 16 хил. дка гора.
0 коментара:
Публикуване на коментар