Огромен подземен град откриха в Румъния
Огромен подземен град с площ от 200 квадратни километра е открит под древната столица на даките – Сармизагетуза (Западна Румъния). Снимка: Укипедия
Огромен подземен град с площ от 200 квадратни километра е бил открит под древната столица на даките – Сармизагетуза (Западна Румъния).
Румънските археолози са успели със съвременна техника да определят разположението на 75 големи помещения, свързани помежду си с тунели и тайни коридори, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
Археолозите предполагат, че там е имало древен град с инфраструктура, предназначена не само за отбрана, но и за живеене. Смята се, че комплексът е бил изграден през първи век от н.е. или дори по-рано.
Сармизагетуза е била главен военен, религиозен и политически център на независима Дакия, резиденция надакийските царе, включително и на последния цар Дечебал.
Градът бил разрушен от римските войски по време на дакийските войни. Самият цар на даките, чиято войска претърпяла поражение през 105 година от н.е. от римски легиони, се самоубил, а отсечената му глава и дясната му ръка били изпратени на император Траян.
Град Сармизагетуза бил унищожен, а сегашната територия на Румъния била наречена провинция Дакия, където започнали да се заселват римски легионери и жители на Римската империя.
Първата победа на император Траян над даките била в южната част на съвременна Румъния в района Адамклиси, което е отразено на барелефни колони, носещи името му.
При боевете са загинали пет хиляди легионери, както и няколко високопоставени военачалници, чиито гробове са запазени и до днес. Даките, загинали при сраженията, били неколкократно повече от убитите легионери.
По време на режима на Николае Чаушеску на мястото на сражението е издигнат огромен монумент и е създаден етнографски музей.
Румънските археолози вече години наред работят над разкопките на древната дакийска столица, където са открити много артефакти, както и много златни украшения, които има вероятност да са принадлежали на самия Дечебал или на близкото му обкръжение.
През 1999 г. Сармизагетуза бе включена в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Сармизагетуза, разположена на 1200 метра надморска височина, е била стратегически отбранителен комплекс.
Една от загадките на даките се състои в това, че за изчезването им няма останали писмени документи.
Възможно е в открития подземен град археолозите да успеят да открият някакви документи за историята на гордия и войнствен народ, предпочел гибелта пред варианта да се предаде на завоевателя, отбелязва ИТАР-ТАСС.
0 коментара:
Публикуване на коментар