Ученици от САЩ изпратиха гумено пиле почти в Космоса
Кадър от една от камерите, заснет когато балонът е на почти 40 километра височина.
Това е пътешественикът, изпратен от деца от гимназия Bishop Union в Калифорния на височина от почти 40 километра, след което играчката се спусна с парашут на земята.
Проектът им е съвместно начинание с американската космическа агенция NASA, която се опитва да поддържа и привлича интерес към научните изследвания у подрастващите.
Освен това пилето е талисман на Обсерваторията за изследване на динамиката на Слънцето към NASA и дори има собствени профили в Twitter и Facebook.
Целта на проекта е да се измери интензивността на слънчевата радиация по време на най-силната магнитна буря от 2004 г. насам.
Малката капсула (всъщност пластмасова кутия за носене на обяда) с пилето Камила бе оборудвана с 4 миниатюрни камери, термометър и две GPS устройства. Самото пиле имаше ленти за отчитане на радиационното облъчване. Вместо ракета-носител имаше балон с хелий, който по план се спука на 40 километра. На "борда" имаше още 7 насекоми и 20-ина семки от слънчоглед, като целта беше да се провери как радиацията на такава височина - почти в открития Космос - влияе на биологичните организми.
Учениците са от групата Earth to Sky към гимназията и 17-годишната Рейчъл Молина разказва, че организираният полет е бил с "разузнавателна цел". "Малко по-късно тази година планираме да изпратим микроби, за да проверим могат ли да оцелеят на ръба на космическото пространство", споделя момичето пред новинарската служба на NASA.
Пилето е талисман на Обсерваторията за изследване на динамиката на Слънцето към NASA.
По време на продължилият около два часа и половина полет Камила прекара близо 90 минути в стратосферата, където температурата е в рамките на минус 40 до минус 60 градуса, а атмосферното налягане - едва 1% от това на морското равнище. Според специалисти това е приблизителното състояние на околната среда на Марс.
Експериментът е проведен на два пъти - веднъж на 3 март, когато слънчевата радиация е била нормална, и втори път на 10 март посред бушуващата слънчева буря.
След това деца от пети клас се включили, като засадили семената, за да видят дали цветята, които ще се получат, са различни от тези от слънчоглед, който не е пращан в Космоса.
"Хъфингтън пост" коментира, че подобни проекти са част от опитите в САЩ да се отговори на растящите притеснения, че младите американци изостават доста от връстниците си по света в дисциплини като точни науки, технологии, инженерни специалности и математика. Проучване от 2009 г. показа, че американските ученици са на 25-о място сред 34 държави в тези дисциплини - зад държави като Китай, Сингапур, Южна Корея, Хонконг и Финландия.
Президентът Барак Обама призова в следващите 10 години да се увеличат подобни инициативи, а през юни 2011 г. военноморските сили на САЩ съобщиха, че инвестират над 100 милиона долара за обучение по точни науки и технологии до 2015 г. Почти половината от поколението учени, инженери и разработчици на ВМФ ще навършат пенсионна възраст през 2020 г., допълва "Хъфингтън пост". .
0 коментара:
Публикуване на коментар