40% от децата в домове не са търсени от родителите си
71% или 1148 родители са загубили връзка с децата си, 4.2% са поддържали контакт само по телефона, а 9% от родителите са посещавали децата си повече от веднъж годишно. Снимка: Интернет
Близо 40% от родителите на деца, оставени в домове за социални грижи, са отказали да продължат отношенията с тях, показват данни от проекта „Детство за всички", реализиран съвместно от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) и фондация „Лумос".
„Детство за всички" е първият държавен проект за извеждане на децата от институциите. Те трябва да се отглеждат в семейна среда или близо до семейството, каза Доника Колева, ръководител на проекта, цитирана от БГНЕС.
Трябва да се работи за едно бъдещо планиране, да продължи информирането на родителите за състоянието на децата и да се използват всички възможности на социалните агенции, допълни Даринка Янкова, заместник-изпълнителен директор в Агенцията за социално подпомагане.
Основните цели на проекта са да се предостави информация на родителите за състоянието на тяхното дете, да се изследват родителските желания и възможности за поддържането на контакти и нагласите на семейството спрямо институционализираното дете.
В проекта участват 192 социални работници от ОЗД, 33 консултанти от фондация „Лумос" и 24 местни координатори по проекта „Детство за всички".
Адаптирана е чуждестранна методика за обучение на екипите, които провеждат изследването, а по време на проучването се е провела и инициатива „Отворени врати", чиято цел е да даде актуална информация на родителя за това какво се случва с неговото дете в момента, каза Ивайло Миланов от ДАЗД.
1388 родители са се включили активно в проекта. По представени от Миланов данни 71% или 1148родители са загубили връзка с децата си, 4.2% са поддържали контакт само по телефона, а 9% отродителите са посещавали децата си повече от веднъж годишно.
54.9% от родителите живеят в друга административна област от децата си. 47.5% от родителите изявяват желание да поддържат контакт с децата си, а 38% отказват да подновят отношенията с децата си в бъдещето.
В периода на изследването 27 деца са били реинтегрирани в семействата си.
Системна работа с родителите и институциите за социални услуги е нужна за решаване на проблемите надецата и семействата. Да се направи карта, която въз основа на анализи да показва специфичните нужди във всяка община за това какви социални услуги да бъдат предоставяни, предложи още Миланов.
Това изследване не е край, а начало на много сериозна работа с родителите, за да се постигне целта да се затворят социалните домове и децата да не бъдат изоставяни, каза Росица Николова, член на фондация „Лумос".
Трябва да променим отношенията си към семействата, да не демонизираме всички тези родители, които са били принудени да изоставят децата си. Предоставянето на финансова подкрепа на семействата излиза в пъти по-малко от цената да се отглеждат децата в институциите, каза още Николова.
Тя обърна внимание също на социалното значение на отглеждане на децата с увреждания в семейна среда.
0 коментара:
Публикуване на коментар