понеделник, 13 август 2012 г.

Ирак изпревари Иран и вече е вторият в света производител на петрол


Ирак изпревари Иран и вече е вторият в света производител на петрол

Добивите в Иран се сринаха заради международните икономически санкции

Ирак изпревари Иран и вече е вторият най-голям производител на петрол в света за първи път от края на 80-те години на миналия век, съобщи FT.
Промяната е в резултат на санкциите на Запада срещу Техеран и възстановяването на енергийната промишленост на Багдад, отбелязва изданието.
Международната агенция по енергетика съобщи, че през миналия месец Ирак е произвеждал по над 3 млн. барела петрол дневно, а иранското производство е паднало под 3 млн. барела на ден за първи път от над 20 години.
Саудитска Арабия запазва позицията си на световен лидер в производството на черно злато с 10 млн. барела дневно през юли.
Миналия месец беше първия, през който се видя комбинираното въздействие на американските санкции срещу Техеран, пълното ембарго на Европейския съюз за износа на суров петрол от страната и глобалната забрана за застраховане на иранските петролни супертанкери.
Очаква се разликата в производството на петрол между Иран и Ирак да се задълбочи, защото Багдат привлича сериозни инвестиции в енергийната индустрия и поетапно я възстановява. От края на 2008 г. до началото на 2010 г. Багдад подписа дългосрочни договори за разработване на петролните находища с редица компании от сектора, сред които американската ExxonMobil, холандската Royal Shell, британската BP, френската Total и руската Lukoil.
Някои от компаниите навлязоха и в северната полуавтономна област на страната Кюрдистан, за да могат да се възползват от малките, но изключително печеливши находища там.
Ирак си е поставил амбициозната цел до 2017 г. да започне да произвежда по 17 млн. барела петрол дневно, макар че някои представители на индустрията да са скептично настроени за реалистичността на тези цели.
Възстановяването на производството на иракски петрол се забави през последните две години, отчасти заради инфраструктурни затруднения, като например липсата на достатъчно капацитет на газопроводите и терминалите за износ. По-рано тази година Ирак инсталира нови тръбопроводи и отвори два терминала, които почти удвоиха капацитет за износ.
Въпреки това страната изпитва сериозни проблеми със сигурността. Само през последния месец имаше случай на два бомбени взрива, които разрушиха ключов газопровод от северния град Киркук до турското пристанище Джейхан. Заради проблемите със сигурността международните компании се притесняват да пращат чужди специалисти в страната.

0 коментара:

Публикуване на коментар

Общо показвания