сряда, 27 юни 2012 г.

Десет кандидата за спешния ремонт на виадукти


Десет кандидата за спешния ремонт на виадукти

Изпълнителят ще бъде избран на базата на най-ниска предложена цена



При ремонтите на опасните виадукти няма да се спира движението

При ремонтите на опасните виадукти няма да се спира движението

Десет компании и обединения са подали оферти за спешния ремонт на трите виадукта по магистралите "Тракия" и "Хемус". Офертите бяха отворени в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) по обявената в началото на юни обществена поръчка. Тя е за аварийно укрепване на виадукт "Вършилата" и съоръжението преди село Церово на магистрала "Тракия", както и за "Бебреш" преди тунела "Топли дол" на "Хемус".

Сред кандидатите са почти всички по-големи български строителни фирми в областта на инфраструктурата, както и няколко чужди. Част от желаещите да извършат ремонтите са подали оферти само за едно или за две от съоръженията. За реконструкцията на трите виадукта ще бъдат отпуснати 43 млн. лв. от държавния бюджет след решение на парламента от май. Тогава премиерът Бойко Борисов лично се включи да убеждава депутатите за спешността на задачата. Тя изникна покрай силното земетресение край Перник и последвалите обилни валежи. "Падне ли един от тези мостове, това означава откъсване на магистралата и тогава ще са необходими дълги години и милиони левове да се възстановят", обясни тогава регионалният министър Лиляна Павлова.

От АПИ уточниха, че аварийните ремонти се налагат, тъй като състоянието на трите виадукта е критично, а те са сред най-натоварените съоръжения по републиканската пътна мрежа. "Виадуктът "Бебреш" например е в топ три на ползваните пътища в страната", посочи председателят на управителния съвет на пътната агенция инж. Лазар Лазаров. Той припомни, че от ремонт се нуждаят общо 65 мостови съоръжения в страната, чиято рехабилитация ще струва над 200 млн. лв. Европейски пари обаче няма как да бъдат договорени. Така че ще се разчита на заемни споразумения.

Поръчката
Строителната задача сега включва ремонт на пътните платна, основите и конструкцията на виадуктите. Кандидатите трябваше да подадат документи до 15 юни, но по настояване на Немската строителна камара срокът бе удължен със седмица. Обществената поръчка се провежда на принципа на договаряне с обявление. Първоначално за ремонта на съоръженията се планираше пряко договаряне, но впоследствие процедурата бе променена заради критиките за липса на прозрачност при възлагането на аварийните ремонти.

Сегашната процедура се провежда на два етапа. В момента тече първият – предквалификация. До участие са допуснати фирми и сдружения с най-малко 7 млн. лв. приходи от ремонт и строителство на мостови съоръжения за последните три години, както и с достъп до финансов ресурс, не по-малък от 700 хил. лв. без ДДС. Допуснатите до втория етап участници ще получат експертизи за състоянието на съоръженията и на тяхна база трябва да подготвят техническа и ценова оферти. На финала победителите по трите позиции ще бъдат определени на базата на най-ниската цена, посочи инж. Лазар Лазаров, председател на управителния съвет на АПИ.

Ако няма обжалване, договорите с избраните изпълнители на трите ремонта ще бъдат подписани в началото на август. Според инж. Лазаров срокът за изпълнението им сигурно ще отнеме повече от година.

При сегашните ремонти на трите виадукта движението по тях няма да се спира, а ще бъде отклонявано в едното платно. Това е възможно, тъй като всеки от тях е строен като две отделни мостови съоръжения, обясниха от АПИ.

Кандидатите
Първият етап от процедурата за ремонта на трите виадукта като цяло протече без особени изненади при участниците. За аварийните ремонти кандидатстваха повечето големи български строителни фирми, както и няколко италиански, германски, австрийски и руската компания "НПО Мостовик" (виж карето). Подобно на предни търгове и на този тя играе в обединение с българската "Хидрострой". Сред новите участниците беше италианската компания Marinelli Costruzioni, която заедно със софийската "Водстрой 98" е в обединението "МВ конструкция" ДЗЗД. Друго обединение е сдружение "Виадукти 2012", в което влизат "ПСТ холдинг" и "ОРС инфраструктура", които ще работят с подизпълнител. Това е френската "Фресине интернационал е компани" - участвала в обследването на 65-те мостови съоръжения в България, които се нуждаят от ремонт. Сред кандидатите са и дружества от групата на минната компания "Елаците мед" - "Геострой" и "Пътстрой 92", които участват заедно с "Мостремонт 97".

Желаещите


- "Инжстройинженеринг"
- "Пътища и мостове"
- Обединение "МВ конструкция" ДЗЗД
- "ГБС инфраструктурно строителство"
- Сдружение "Виадукти 2012"
- "Порр Бау"
- Сдружение "Геострой", "Мостремонт 97" и "Пътстрой 92"
- Сдружение "Хохтийф – Станилов"
- Обединение "Хидрострой – Мостовик 2012"
- "Трейс груп холд"

14 фирми се класираха за евтиния ток от АЕЦ "Козлодуй"


14 фирми се класираха за евтиния ток от АЕЦ "Козлодуй"

Най-високата постигната цена на търга е била 73.33 лв. за мегаватчас




За първи път  АЕЦ

За първи път АЕЦ "Козлодуй" проведе търг, на който на равни начала можеха да се явят както търговци на електроенергия, така и крайни потребители

Четиринадесет фирми от 22 желаещи ще успеят да купят от електроенергията на АЕЦ "Козлодуй", предвидена за свободния пазар. Това каза изпълнителният директор на централата Валентин Николов за "Капитал Daily". Миналата седмица централата проведе търг, на който за продажба бяха предложени 400 мегавата. В същото време обаче офертите значително надминаха обявените количества, достигайки 600 мегавата, при положение че за енергията, предлагана от централата на пазара, са необходими 350 мегавата. За първи път обаче АЕЦ "Козлодуй" проведе търг, на който на равни начала можеха да се явят както търговци на електроенергия, така и крайни потребители – големи индустриални предприятия, което като краен ефект доведе до много по-засилена конкуренция и по-високи цени. Участници в търга обаче коментираха, че са доволни от новите правила и че този път не е имало големи сътресения, както обикновено се случва на търговете, провеждани от централата.

Кой печели?


Сред първите фирми, които са се класирали, са "Лукойл Нефтохим", "Загора енерджи", която е търговец на електроенергия към "Холдинг Загора", и пазарджишката "Дуропак Тракия папир", собственост на австрийската компания Constantia Packaging. Изпълнителният директор на "Дуропак" Даринка Деспотова коментира, че досега фирмата винаги е участвала самостоятелно на търговете, а не чрез търговец. "За нас електроенергията е суровина и е важно да я закупим на по-ниска цена, но този път цената, която предложихме, е по-висока от миналогодишната", допълни тя. Прокуристът на "Загора енерджи" Петър Петров обаче коментира, че дружеството може и да не подпише договора си с централата, тъй като от АЕЦ "Козлодуй" няма да допуснат отклонения в потреблението. "Само няколко големи предприятия в страната като "Асарел Медет", "КЦП Пловдив" могат да ползват такава енергия, тъй като са в постоянен режим на работа. Ние обаче обслужваме 10-12 фирми, част от "Холдинг Загора", които работят само на дневен режим. Затова и говорихме с други фирми, на които предложихме да купят тази енергия, но никой не я иска. Ние също няма какво да я правим", посочи Петров.

Търговецът на електроенергия "Трен", който е 100% собственост на Национална компания "Железопътна инфраструктура" и която продава закупената електроенергия изцяло на БДЖ, както и "Елаците мед" също са сред класиралите се кандидати. От търговците на електроенергия количества този път са взели и "ЧЕЗ трейд България", която е дъщерно на чешкото енергийно дружество CEZ, които не успяха да се класират на предишния търг. Договорите между АЕЦ "Козлодуй" и спечелилите търга бяха подписани вчера. Останалите фирми, успели да закупят от електроенергията на АЕЦ "Козлодуй", пък трябваше да да станат ясни,  след като договорите между тях и централата бъдат подписани, което се случи вчера. Ден по-рано изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов коментира, че е възможно някоя от фирмите в последния момент да се откаже. Причината е, че за да се застраховат, че ще успеят да купят от евтината енергия, някои участници са наддавали веднъж като краен клиент и веднъж през търговец, или случаи като с фирми като "Загора енерджи". В тази връзка миналия петък централата извика всички кандидати, за да потвърдят заявените от тях количества. Според Николов обаче нито един от тях не е поискал да промени предложението си.

Ценови предложения

Според информация на АЕЦ "Козлодуй" най-високите предложени цени на проведения търг са в диапазона 72.90-73.33 лв. за мегаватчас. Те са по-високи от постигнатите на миналия търг, проведен от АЕЦ "Козлоуй" през декември 2011 г., когато се появиха обвинения в спекулации, заради които цената на електроенергията е достигнала до 72 лв. за мегаватчас. Причината за това са новите правила, по които централата проведе търга, според които след първоначалното публично отваряне на ценовите оферти кандидатите имаха 24 часа да подобрят своите предложения. Така при първоначалното отваряне най-високата цена е била 71.81 лв. за мегаватчас, като впоследствие тя достига над 73 лв. за мегаватчас. Валентин Николов обаче не скри, че от страна на кандидатите е имало натиск вторичното наддаване да не се провежда, както беше и досега.

Този скъп, скъп износ 

Междувременно в понеделник се проведе и търгът за продажба на електроенергия за износ. Въпреки че търговци се оплакваха, че с плащането на такса пренос, към която са включени и добавките за зелена и кафява енергия, и невъзстановими разходи цената на електроенергията за износ става много висока, към търга е бил проявен голям интерес, потвърди самият Николов. При минимална цена, предложена от централата, от 70 лв. за мегаватчас, най-високата оферта е била за малко над 74 лв., коментира Николов. Ако към тази цена обаче се прибавят и въпросните мрежови такси, които от началото на юли ще достигнат 15.74 евро за мегаватчас, цената на електроенергията за износ от АЕЦ "Козлодуй" ще надмине 50 евро за мегаватчас при средна цена в региона от 45 евро.

Сбогом, E.ON

Сбогом, E.ON

Чешката Energo-pro до дни ще е собственик на варненския енергиен бизнес на E.ON. Това е поредната сделка на оттегляне на голям чужд стратегически инвеститор от България


През 2002 г. единият от основателите на Energo-pro Иржи Крушина (в средата) отпразнува закупуването на Каскада

През 2002 г. единият от основателите на Energo-pro Иржи Крушина (в средата) отпразнува закупуването на Каскада "Санданска Бистрица", а съвсем скоро му предстои да отпразнува сделката с E.ON

Чешката Energo-pro все пак ще купи българския енергиен бизнес на германската E.ON. Въпреки че сделката беше договорена още в края на миналата година и разрешена от Комисията за защита на конкуренцията, месеци наред чешката компания не приключваше покупката. Причината според различни източници е била в липсата на финансиране за плащане на цената от 130 млн. евро. Сега новината е, че до края на месеца парите ще бъдат платени (макар и леко намалена сума) и акциите ще бъдат прехвърлени. Естествено има миниатюрен шанс нещо да се спъне и продажбата пак да попадне в зоната на несигурността.

Пролетни проблеми

Германският енергиен гигант взе решение за раздяла с българския си бизнес и бързо организира продажба и избра купувач. Първоначалният план беше за скоростно приключване на сделката  - веднага след разрешението на регулатора през март. Такова условие има и в подписания договор. После този срок се премести за средата на май, а сега новият край на сделката е насрочен за края на месеца, т.е. петък или максимум следващия понеделник.
Забавянето според източници на вестника е било заради трудното осигуряване на финансиране. Сделката поначало е трябвало да стане чрез заем от Citibank (за около 65 млн. евро), а голяма част от остатъка - от Чешката експортна банка. Последната обаче се е отказала да финансира начинанието на Energo-pro. Сега е намерена нова чужда банка, която да дофинансира сделката, казаха няколко източника.

Ако плащането не беше извършено, германската E.ON спокойно можеше да заведе дело и да си търси цената (а вероятно и неустойка) от Energo-pro. Това би утежнило състоянието на компанията и би разклатило сериозно бизнеса й. Такова развитие би било лошо и за Чешката експортна банка, която е финансирала всички външни инвестиции на дружеството.
Освен това Energo-pro би загубила и внесения вече депозит. Размерът му не е обявен официално, но е от порядъка на няколко милиона евро.

Ясно желание

Намерението на Energo-pro да финализира сделката с Е.ОN беше подсказано и с учреденото на 12 юни дружество, което ще е собственик на електроразпределителната компания "Е.ОН България". На 22 май пък ръководството на чешката компания е взело решение да се учреди "Енерго-про Варна" ЕООД. Капиталът на новото дружество е 200 лв., а чешката Energo-pro е едноличният собственик. Управител на българското поделение е Яромир Тесарж, член на борда на чешката компания. Седалището му е на пл. "Позитано" 2 в София.

Според източници на вестника представители на компанията през последните дни са имали среща с ръководството на ДКЕВР, на която лично са им съобщили, че сделката ще бъде финализирана до началото на юли. Подобни сигнали са излъчени и към държавата, която подготвя борсовата продажба на миноритарния пакет.

С купуването на активите на "Е.ОН България" чешкото дружество придоби електроразпределенията във Варна и Горна Оряховица, в които работят около 2000 души и доставят електричество на 1.1 млн. клиенти. Това представлява около 18% от електроразпределителните услуги в страната, като останалите се поделят между чешката CEZ и австрийската EVN. Чрез сделката Energo-pro придобива и лиценза за електроразпределение, който "Е.ОН България" притежава. Той беше издаден на дружеството от регулатора ДКЕВР за срок от 30 години. Това означава, че Energo-pro трябва да изпълнят определените от енергийния регулатор годишни инвестиции от 78 млн. лв. до 2013 г. Също така новият собственик трябва да осигурява и непрекъснато електрозахранване на своите абонати, което произтича от задълженията по лиценза.

Е.ON влезе на българския пазар през 2005 г.q когато купи държавния пакет от 67% в електроразоределителните дружества във Варна и Горна Оряховица за 140.7 млн. евро. За останалите държавни дялове от 33% в "Е.ОН България мрежи" и "Е.ОН България продажби" се планира да бъдат продадени през Българската фондова борса, подобно на тези на "ЕВН България", но сделката по продажба отложи тези намерения. Сега, ако сделката с Energo-pro приключи, миноритарният дял бързо ще бъде предложен на капиталовия пазар. Ако се приеме, че намирането на финансиране за основния пакет е било трудно, може да се очаква, че новият основен собственик няма да купи пакетите.

По време на седемогодишния си опит в България дружеството неколкократно е показвало, че очакванията от българския пазар не са се оправдали и е възможно да се откаже от активите си тук. От "Е.OН България" дори се оплакаха пред Европейската комисия за нарушение на конкуренцията при определяне на цените на тока от юли миналата година.

Отчетите на дружеството и ниските печалби (вижте таблицата) показват резултата от регулаторната политика от последните години - цените да се държат максимално ниски. Освен това електроразпределителните предприятия (ЕРП) бяха и под непрестанните удари на премиера Бойко Борисов, който през миналата година ги обяви за основни виновници за поскъпването на тока. В тази инвестиционна среда не е странно, че германският енергиен концерн си тръгва от България. Лошото е, че може да го последват и други.

Новият собственик


Основният опит на Еnergo-pro е в производството на ток от водни централи. Компанията е създадена през 1994 г. от предприемачите Яромир Тесар и Иржи Крушина чрез приватизацията на малки ВЕЦ в Чешката република. Постепенно групата се разраства. Днес Тесар държи 75% от акциите в групата, а останалите 25% са в ръцете на Крушина. Според чешките медии двамата са сред 25-те най-богати чехи с общо състояние от около 1 млрд. долара. Компанията притежава около 40 водни централи, от които осем са в България. Останалите са в Чешката република, Грузия, Турция и Армения. Групата навлезе на българския пазар през 2000 г. с придобиването на ВЕЦ, а през 2011 г. получи и лиценз за търговия с електроенергия. Еnergo-pro вече има опит и в дистрибуцията, и електроразпределението, тъй като от 2007 г. снабдява с ток 864 хил. aбонати в Грузия, което покрива около 70% от територията на страната. Компанията е един от най-големите чуждестранни инвеститори на грузинския пазар с вложените около 7 млрд. крони (350 млн. долара). В началото на юни Energo-pro подписа и предварителен договор за придобиването на водна централа в Полша с мощност 100 мегавата. Преговорите бяха блокирани няколко пъти, преди да се постигне договорка. Очаква се сделката да бъде завършена до началото на 2013 г. Общият инсталиран капацитет на всичките централи на компанията е над 800 мегавата, а годишното производство на електричество е 2.8 терават часа. Компанията не е публична и не обявява официално финансовите си резултати. Според официалната й страница в нея работят 5900 души. Според публикации в чешката преса Energo-pro се оглежда за придобивания и в Румъния и Македония.

вторник, 26 юни 2012 г.

Имаме 14 млн. лв. загуба от токсичен гръцки дълг


Имаме 14 млн. лв. загуба от токсичен гръцки дълг


България и останалите държави от Черноморското икономическо сътрудничество са претърпели косвена загуба от над 14 млн. евро заради "токсични" гръцки облигации. 
Това е станало през Черноморската банка за търговия и развитие, която през 2006 г. е закупила гръцки ДЦК на стойност 20 млн. евро.
В момента тези книжа са се обезценили с над 14 млн. евро. Въпросът бе повдигнат вчера от премиера Бойко Борисов на срещата на върха на ЧИС в Истанбул. Той изрично настоя пред останалите 11 държави членки на организацията, банката, която е обща собственост, да разреши проблема с обезценяването на закупените от нея гръцки книжа. Дори предложи гърците да си изкупят тези облигации. по номиналната им стойност. Това искане е отправил премиерът Борисов.
България е акционер с 13,5% в Черноморската банка. Срещата на върха в Турция бе именно за да се набележат новите икономически приоритети на организацията за следващия десетгодишен период.
Страните от ЧИС да хармонизират енергийните си закони по подобие на третия енергиен пакет на ЕС, за да може да функционира пазарът между тях, поиска още Борисов. 
Изграждането на обща черноморска енергийна инфраструктура е сред приоритетите на страната ни, обяви премиерът пред колегите си.
Най-важни за нас са връзките през Турция,  откъдето евентуално бихме могли да доставяме природен газ от Азербайджан. На разговорите президентът на Азербайджан Илхам Алиев увери останалите държави, че предстои пускането на нови три пристанища в страната му, както и да  заложи на нови газопроводи за доставка на каспийско гориво към държавите от Черноморския регион.
Борисов призова и за активно изпълнение на меморандумите за изграждане на Черноморския магистрален пръстен и на морските магистрали. Той увери останалите държави, че построяването на българския участък от пръстена е сред приоритетите на кабинета. На наша територия това са трасетата на "Черно море" и пътя Свиленград - Русе, който би трябвало да се изгради от обща проектна компания между България, Турция и Катар.
До късно снощи обаче срещата на върха на ЧИС не можа да приеме декларация за бъдещото си развитие. Причината бе спор между Армения и Азърбейджан за Нагорни Карабах и присъствието на термина "замразени конфликти" в нея.В ролята на помирител влязъл Борисов. "Ако няма декларация няма да бъде изпълнена целта на срещата", обяснил той на двете страни.
"Дадох им пример как процедираме ние в ЕС - събираме се сутринта и не приключваме разговорите докато няма позитивен сигнал", обясни Борисов.
"Регионът ни е изключително богат на всякакви ресурси. В същото време няма преки въздушни линии между страните от ЧИС, а конфликтите замразяват отношенията в него", каза още Борисов.
ЕС трябвало да има и черноморска стратегия, както има и дунавска.

Тотю Младенов: Заплатите на социалните работници ще бъдат увеличени от 1 юли

Тотю Младенов: Заплатите на социалните работници ще бъдат увеличени от 1 юли

Тотю Младенов СНИМКА: Архив 24 часа
Заплатите на социалните работници ще бъдат увеличени от 1 юли, съобщи ресорният министър Тотю Младенов.
По думите му, разчетите се правят в момента, но най-вероятно увеличението ще е с 20 процента. Социалният министър допълни, че се очаква още утре предложението да бъде внесено за разглеждане от Министерския съвет.

През май служители на Агенцията за социално подпомагане (АСП) в цялата страна излязоха на протест за заплати и подобряване на условия на труд. Тогава министър Младенов заяви готовност да преговаря с финансовия министър за увеличение на възнагражденията от 1 януари следващата година.

Освен това бе обещано, че ще бъдат ремонтирани 89 обекта в 65 дирекции "Социално подпомагане" в 74 общини, а средствата за това ще дойдат от ОП "Регионално развитие" и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общата стойност на проекта, по който АСП е бенефициент, възлиза на близо 5,5 милиона лева. До края на годината служителите ще бъдат снабдени и с нови компютри.

Божидар Димитров: Намерихме русалка, но я пазим за следващия сезон

Божидар Димитров: Намерихме русалка, но я пазим за следващия сезон

Колаж: Фейсбук
Намерили сме скелет на русалка, но го пазим за следващия туристически сезон, шеговито заяви директорът на Националния исторически музей (НИМ) проф. Божидар Димитров пред БНТ.
Така той коментира появилия се във Фейсбук колаж на него и скелет на русалка край Созопол. Това е добро чувство за хумор на автора на илюстрацията, допълни историкът.
Димитров каза, че го обвиняват, че правил открития точно преди туристическите сезони, но това категорично не е вярно.
Атаките са срещу мен, защото съм бивш министър и искат да ме ударят мен, а чрез мен и правителството. „Аз обаче съм свикнал", допълни професорът

Караме по магистралите със 140 км/час от днес

Караме по магистралите със 140 км/час от днес

Снимка: Архив 24 часа
От 00.00 часа тази нощ максималната скорост по родните магистрали вече е 140 километра в час. Автомобилите обаче ще могат да се движат по-бързо само по новите участъци, където настилката позволява да се развива по-висока скорост.

Досега ограничението беше 130 км/час, но след влизането в сила на промените в Закона за движение по пътищата, допустимата скорост беше увеличена с 10 километра. В рисковите зони и по магистралите, изградени преди години, ограничението от 90 км/ч остава.
С новите промени се въвежда и терминът "скоростен път", по който ще може да се кара със 120 км/ч. По него няма да има аварийна лента, а само места за отбиване. Такива пътища у нас ще се изграждат тепърва. Те ще струват с около 30% по-евтино от магистралите.

Норвежец (86 г.) пада фатално от хотел след забежка с проститутка

Норвежец (86 г.) пада фатално от хотел след забежка с проститутка

Нощно време алеите в Слънчев бряг гъмжат от развеселени почерпени туристи.
Полицията в Несебър издирва секструженичка, примамила 86-годишен норвежец в хотел в Слънчев бряг, който загина нелепо при опит да прикрие мераците си, научи "24 часа".
Инцидентът станал преди двайсетина дни, но се пази в пълна тайна, тъй като в момента тече разследване за убийство, довериха запознати.
Възрастният летовник станал жертва на една от джебчийките в курорта, която го оплела в любовните си мрежи с обещания за горещ секс.
Макар и на преклонна възраст, дядото се съгласил и наел стая в хотел, различна от тази, в която почивал с жена си. Мургавелката помолила норвежеца първо да мине през банята и докато мераклията се подготвял за ласките, тя набързо го обрала, а после го заключила в хотелската стая и избягала.Притеснен, че е хванат натясно, 86-годишният норвежец се опитал да избяга през терасата на хотела. Започнал да прескача от балкон на балкон, но внезапно се подхлъзнал, залитнал и се строполил на земята. Полетът му се оказал фатален и той издъхнал на място.
Според криминалисти норвежецът е бил пиян, когато ромката го прилапала на една от крайбрежните алеи.
"В 99% от случаите джебчийките, маскирани като секструженички, зарибяват мъртвопияни чужденци, които не могат да дадат свързани показания после", казват криминалисти от групата за противодействие на джебчийските кражби към областната полицейска дирекция в Бургас.
Другото, на което разчитат в този бизнес, е страхът и срамът, който изпитват чуждите туристи, станали жертва на крадливи гърли.

"Имаме случаи, в които се чудим кого да хващаме по-напред - дали извършителката или пострадалия. Често летовниците се опитват да избягат, за да не дават показания в полицията, особено ако са на почивка с половинките си", разказва криминалист от Несебър.
Около 20-30 са мургавелките, които в момента действат на територията на Слънчев бряг, повечето са от селата край Стара и Нова Загора, казват от групата срещу джебчийските кражби.
Момичетата си имат сводници, които често действат под прикритие - маскирани като братя, приятели и дори съпрузи. В повечето случаи те са на повикване - при проблем жрицата веднага се свързва по GSM и сутеньорът пристига на място, разкриват схемата разследващи.
Джебчийките ала "2 в 1" започват работа малко след полунощ и приключват чак на зазоряване. Ловят жертвите си по крайбрежните алеи на курорта, които нощно време гъмжат от мъртвопияни туристи. "Възрастта не е определяща, най-важно е какво количество алкохол са изпили жертвите", казват криминалисти.
Когато набележи клиента, жрицата започва да го опипва, като му предлага сексуслуги на плажа или в хотелска стая. Ако получи отказ, бързо преджобва летовника. Ако пък се стигне до усамотение, любовните ласки продължават само докато се достигне до портфейла. После сводникът хвърля безпаметно пияния турист в храсталак и ловът започва отново.

Въпреки че нощните изпълнения на мургавелките не стихват цяло лято, сред тях рядко има осъдени. С глоби се разминават дори тези, които са сгащени на място и за които има безспорни доказателства, оплакват се полицаи. Така след 24-часов престой в ареста жриците отново са на пистата.

Преди седмица 26-годишната М.А. се отърва само с административно наказание от районния съд в Несебър затова, че задигнала 100 лв. от германец. 4-месечна ефективна присъда пък отнесе 22-годишната Надежда Митева,примамила германец в хотелска стая и му отмъкнала 300 евро.
Наказанието обаче е по-сурово, защото е извършено при условията на опасен рецидив - ромката е излязла от затвора през септември м.г.

"400 командировани полицаи идват в Слънчев бряг, Съюзът на хотелиерите поема нощувките им. Непрекъснато се залавят джебчийки със солидни криминални досиета, а в крайна сметка наказанията са нищожни", коментира комисар Милен Димитров, шеф на областната дирекция на полицията.
Законодателството е предвидило много други мерки освен лишаване от свобода - пробация, забрана за посещение на конкретно място, казват криминалисти.
"Винаги, когато става дума за квалифицирана кражба, т.е., извършена чрез определени умения като ловкост, както е при джбчийките, наказанията, които сме налагали, са условни или ефективни присъди. До момента при нас са минали две незабавни производства срещу джебчийки - и двете са с присъди - една условна и една ефективна", каза Георги Русев от несебърската районна прокуратура.
Той си спомня, че преди няколко години несебърските магистрати първи в страната наложили на две ромки джебчийки забрана да посещават Слънчев бряг.

Роми изпотрошиха автобус на градския транспорт, раниха две жени

Роми изпотрошиха автобус на градския транспорт, раниха две жени

Група пияни роми потрошиха автобус на градския транспорт в столицата с камъни снощи. При инцидента са пострадали две жени. 
Рейсът е пътувал по линия номер 1 от кв. „Горубляне" към центъра на София, съобщи пред „Фокус" техническият директор на фирма „Карат - С" Чавдар Васински, чиято собственост е возилото.
До инцидента се стигнало, след като пътуващите в автобуса роми и няколко българи се спречкали някъде след подлеза под пътя на бул. „Цариградско шосе". В автобуса е имало най-вече възрастни хора и няколко млади момичета.
Стигнало се дори до побой, след който ромите били свалени от возилото. При потеглянето на рейса обаче, те започнали да хвърлят камъни и каквото намерят по превозното средство. Буйстващите роми изчакали на спирката следващата кола по същата линия и се качили в нея.
По-голямата част от групата слязла на „Горубляне", останали двама, видимо най-пияни. На тази спирка се качили няколко младежи, които направили забележка на хулиганите да спрат с обидите, но ромите не се впечатлили особено. Те продължили да буйстват в автобуса, удряли по прозорците, по седалките, по тръбите. Тормозът над пътниците продължил до навлизането в София, някъде около "Цариградско шосе". Шофьорът се е притеснявал - да не бъде наранен някой от пътниците или пък да не бъдат нанесени материални щети на автобуса.
След като автобусът стигнал до спирката под бул. „Цариградско шосе", шофьорът спрял, младежите избутали пияните роми навън, а те започнали да замерят автобуса с камъни. Всички пътници в рейса - над 30 души, били залегнали на земята. Някои от тях са ранени. „Бърза помощ" установила нараняванията им.
Шофьорът е изтеглил автобуса от спирката под бул. „Цариградско шосе" към „ТМ Ауто". Пристигнала и полиция. Двамата нарушители са изчакали на предишната спирка, на която са хвърляли камъни, следващия автобус по същата линия, в който са се качили и се возили най-спокойно на задната седалка.
„Вътре в автобуса се пищеше, хората викаха, аз им казах - лягайте на земята, докато изтегля автобуса. Щяха да го потрошат целия", каза шофьорът на автобуса Стайко Христов. Той шофира в градския транспорт и фирмата „Карат - С" от четири години.
„Аз се обадих на прекия ми началник, той повика полицията, след това се обадих на 112 и там ми казаха, че много хора са подали сигнал за този случай. Страшно беше. Хората бяха легнали по пода на автобуса, хвърчаха стъкла. Някои от хората имаха порезни рани. Като изтеглих автобуса по-далеч от спирката, където го замеряха, им подадох вода, да си изчистят кръвта от ръцете, от стъклата, които са ги порязали. Онези спокойно са си изчакали другата „единица" след мен, тя е пак към нашата фирма, колегата ми спря, за да види защо автобусът седи на аварийни, не на спирка, а между спирките. Пътниците от моя автобус ги познаха, мен като ме викнаха ги видях как си седят спокойно на последната седалка на другия автобус. Няма и една минутка, пристигна патрулът на Седмо РПУ, колегата отвори последната врата, полицаите влязоха и ги задържаха", каза Стайко Христов.
След инцидента полицаи от Седмо РУП задържали двамата пияни роми, разпознати от потърпевши пътници и шофьора. Другите роми все още се издират.
Счупени са около шест стъкла на автобуса в задната му част. По данни на шофьора - първоначалната група от роми е била от пет - шест души. „Считам, че с това тяхно деяние са застрашили здравето на пътуващите в автобуса", каза Чавдар Васински.
За инцидента са сигнализирани Столична община и МВР.
Щетите възлизат на около 10 000 евро, заяви пред Дарик Миролюб Столарски - собственик на фирмата превозвач - „Карат С". Днес застрахователят ще направи оглед.
„Точната калкулация на щетите все още не е направена, но едно стъкло е от порядъка на 300 - 400 лева. Като имате предвид труд, загуба на рейса за известно време за ремонта, предполагам, че щетите ще надхвърлят няколко хиляди лева. Автобусите са застраховани, ще преведем иск за щетите и предполагам, че би трябвало да бъдат платени", посочи Васински.
По думите му - това не е първият инцидент с роми в градския транспорт. „Многократно има случаи, в които, докато пътуват в наши автобуси, създават предпоставки за конфликти с пътуващите и проверяващите органи, най-вече, когато пътуват без билети", каза той.
Според Чавдар Васински проблеми има по всички линии на градския транспорт на София, особено с тези, които не са в центъра, а пътуват за селата.
„Много често се получава така, че роми пътуват безпрепятствено, без да дупчат билети, нарушават хигиената на автобуса и носят дискомфорт на останалите пътуващи", посочи той.

Плевнелиев: Против съм на растеж срещу планини от дълг

Плевнелиев: Против съм на растеж срещу планини от дълг

Снимка: Румяна Тонева 24 часа
"Вярвам в устойчивия растеж, базиран на реформи за конкурентоспособност, производителност, добра бизнес среда и добро позициониране в глобалната верига на доставки. Вярвам, че да бъдеш финансово дисциплиниран е важно, но не достатъчно, за да растеш". Това заяви президентът Росен Плевнелиев на конференция "Предпоставки и перспективи за устойчив икономически растеж в България и Европа", която е организирана съвместно от УНСС и Администрацията на държавния глава.

Росен Плевнелиев каза, че не вярва в растежа, който може да бъде постигнат от днес за утре. Не съм съгласен с растежа, който е за сметка на нови планини от дълг, които се плащат от следващото поколение, не одобрявам растежа "напомпан" с бързи пари на кредит, не се впечатлявам от милиарди и от политици, които вярват, че произвеждат растеж като "наливат" милиарди в неефективни и нереформирани сектори, каза още президентът. Той изрази убеденост, че в основата на доброто развитие стои доброто планиране и добрите политики.

По думите на Плевнелиев европейските политици няма да произведат растеж само като произнасят постоянно "вълшебната" думичка "растеж" и отлагат важни структурни реформи. Затова президентът посочи, че е важно да се изпълни със съдържание думата "растеж". По думите му е крайно време политиците в Европа да бъдат малко по-откровени и да се каже, че проблемите са национални, че решенията също трябва да бъдат национални и те са различни за различните държави.

Необходими са реформи, трябва да имаме приоритети, трябва да синхронизираме действията на много институции и на всички основни играчи по пътя на икономическото развитие, за да можем да постигнем своята цел, каза президентът. Той посочи, че растежът може да бъде подпомогнат преди всичко със сътрудничество и правилно дългосрочно планиране. Като посочи важността на сътрудничеството между бизнеса и държавата, между университетите, институциите Плевнелиев изтъкна, че национален устойчив растеж се постига само когато има пълна легитимност на приоритетите и много години последователни усилия по тях.

"Необходима е визия, трябва ни план, знаем, че от днес за утре няма да стане, но и че с работата на парче всяко следващо правителство, което отрича другото, усилията на предишното и подменя приоритетите, също няма да стане. Но ще стане когато имаме силно легитимни национални дългосрочни приоритети и работим по тях, независимо кой е на власт", каза още той.

Държавният глава посочи, че решенията са в това да спазваме добрите практики - инвестиции в образование, подкрепа за малки и средни предприятия, създаването на работещи институции като платформа на бизнеса да се развива. Плевнелиев отбеляза важността от изграждане на по-тясна връзка между образование, наука и нуждите на реалната икономика, както и нуждата от добре образовани и обучени млади хора, с практически умения и важността на темата за учене през целия живот.

Плевнелиев посочи също, че подкрепата за малките и средни предприятия винаги е фактор за растеж и икономическо развитие. Малките и средни предприятия са над 99 процента от българската икономика и над две трети от работните места са в тях. Моята мечта е да имаме икономическо развитие в страната, което освен, че е базирано на възхода на малките и средни предприятия, но и една голяма част от тях да бъдат иновативни експортно ориентирани, каза Росен Плевнелиев. 

Президентът изтъкна и важността на регионално балансирано икономическо развитие, както и наличието на работещи институции и електронното управление. Силно вярвам ,че държавата е приоритизирала административната реформа в синхрон с електронното правителство и много скоро ще видим една много по-ефективно действаща администрация, много по-прозрачна и организирана в интерес на икономиката и на хората, каза още президентът.
България не трябва да търси „евтини пари", посочи по време на конференцията и директорът в Генерална дирекция „Икономически и финансови въпроси" в Европейската комисия Ищван Шекели. Според него, страната ни трябва да използва оптимално човешките ресурси и да работи за по-добри условия за привличане на чуждестранни инвеститори като намали разходите за правене на бизнес. По думите на Шекели, за България е важно както да привлича външни инвестиции, така и да създаде системи за трансфер на знания. Той отбеляза, че страната ни е фискално дисциплинирана и е успяла да стабилизира макроикономическите си показатели.
Форумът в УНСС се организира съвместно с Администрацията на държавния глава и събра икономически анализатори и експерти на Европейската комисия, УНСС, Икономическия институт при БАН, Центъра за либерални стратегии, Центъра за икономическо развитие, Института за пазарна икономика, Център за икономически стратегии и конкурентоспособност, „Индъстри Уоч", Центъра за изследване на демокрацията и Института за икономическа политика.

Държавният глава: Проверяваме всички документи по случая със Спаска Митрова

Комисията по българско гражданство и българи в чужбина към президентството заседава по случая "Спаска Митрова", съобщи пред журналисти президентът Росен Плевнелиев.
"Ще чуем внимателно всички аргументи и ще проверим всички документи. Очакваме в много скоро време да чуем аргументите и на юристите, които защитават казуса. Да, президентската институция е много активна и със сигурност търсим решение", коментира държавният глава.

Гъмжило от партии и партийки

Гъмжило от партии и партийки


Министър Павлова твърди, че заради масовото строителство в България били свършили асфалтът и битумът. По-изумително в размаха си е само партийното строителство. Изглежда там "материалът" няма свършване, пише М. Иванова.
„Горещината на българското лято се удвоява от несекващите граждански недоволства”, отбелязва между другото един приятел, изнемогващ от напечения градски хаос. „И се утроява от неуморно партийно строителство”, допълвам аз, за да го подразня, защото е свръхактивист в една новоконструираща се - или вече прогласена като нов политически конструкт - партия. Или пък движение - не смея и да го попитам. Предпочитам да замълча, за да не се скараме.
Но ето какво ми минава през ума: една година преди изборите сигурно е нормално мнозина да се събудят с лидерски проекти в главите си и по една или друга причина да се устремят към властта. Сред тях несъмнено има люде с качества, идеи и управленски опит, застъпени са и обидени и недоразбрани бивши политически и политикантстващи особи, или пък ракети-носители на много и с неизяснен произход пари. Няма как да ни подминат и дългите мрачни сенки на ДС, бившите служби винаги са се грижили да изстрелят някое кресливо фюрерче в изборните игри.
"Нова криза в доверието към партиите" - из новините на "Дневник"
Макар да следя с интерес разгръщащите се движения и техните манифести, партийните прегрупирания, създаващите се формации, преформатиращите се обществени фигури и прекачващите се от файтон във файтон изхабени лица, аз си оставам един многознаещ и скептичен свидетел.
Колкото партии - толкова и съмнения
Проявявам умерено разбиране към разпалените партийци, към тягата им да създават нови организации и утопията им по този начин да променят нещата. Вероятно е да знаят дълбоки тайни от кухнята на властта, за които аз само се досещам - или пък идеологическият им идеализъм да е толкова могъщ, че да поведе маса народ подире си. Но все пак остават сума ти съмнения: за болни лидерски амбиции, за икономически обвързаности, за липса на ясна и трезва преценка на действителността и настроенията сред намаляващите и без това избиратели. Данните от актуално социологическо проучване сочат, че е налице нова криза в доверието към партиите, и то не само към управляващата или парламентарно представените.
Проявявам и недоумение: защо например бивши членове на НДСВ, вместо да работят за укрепването и стабилизирането на някогашното царско движение, торпилирало ги доста случайно във властта и парламента, сега създават нови алтернативи и движения, безчет на брой? Не са ли чели или поне чували за печалната история на земеделското движение преди девети септември, с неговите крила, крилца и перушинки, които го обезсилват, не се ли повтори тя и подир десети ноември със същата тъжна абсурдност? Питам се логично ли е у нас и досега да не се е сформирала силна аграрна партия?
Въпроси, които дават отговор
Почти не минава ден, без да се "родят" по две нови формации
По какви причини не се обединяват всевъзможните еко и зелени организации, за да излъчат една категорична, пък било и немногобройна партия? Толкова драстично ли се различават програмите им и защо не изградят обща, движени от благородната си кауза за спасяването на българската природа? На коя от всичките националистически сергии ще се продава този път най-изгодно патриотизмът?
Купчината горезададени въпроси дават логичен отговор за настъпилата криза в доверието към партиите. Избирателите вече са изначално омерзени, разколебани, объркани в това цинично псевдопартийно гъмжило. Наслушани на обещания, нагледани на цепене, люспене, пребоядисване, разводи и разроявания. В кого тогава ще припознаят своето представителство? Както обичайно се случва у нас: в по-малкото зло, защото месиите попривършиха.
Автор: М. Иванова, Редактор: Д. Попова-Витцел  - dw.de

Демокрация по републикански

Демокрация по републикански


Предизборната борба в САЩ е всичко друго, но не и чистоплътна, а сред кандидатите има всякакви. Това важи с пълна сила и за кампанията на републиканците, в която парите решиха всичко.
В щата Юта предизборният маратон приключва, републиканските предварителни избори са спечелени от Мит Ромни. Всъщност всичко бе решено още на 29 май, след като Ромни получи необходимия брой делегатски гласове. А продължилото и след това гласуване и преброяване на гласовете е класическа проява на рутинираната американска демокрация.
Избори до дупка
На Мит Ромни не му остана с кого да се конкурира
Делегатите в щата Юта са 40, а избирателите определено имат основания да се чувстват измамени, тъй като гласовете им всъщност не оказват влияние. По същия начин стоят нещата и при републиканците в Калифорния, Ню Джърси и още три други щата, където поради липсата на алтернатива гласовете автоматично отидоха за Мит Ромни.
В началото на изборната 2012 година Републиканската партия въведе в много щати принципа "Winner Takes All", който осигурява на победителя гласовете на всички делегати от щата. И макар да съществуваше надеждата, че и аутсайдерите в кампанията ще имат все пак някакъв шанс, в крайна сметка парите са тези, които решават всичко - парите, вложени включително в очернянето на съперниците. Мит Ромни удари всички в земята с размера на получените дарения и с лекота спечели нужните му гласове.
Разнородната конкуренция
Кралят на пицата Хърман Кейн стана жертва на женските си истории
Днес вече почти никой не си спомня "многобоя" в предизборната надпревара през зимата на 2012 година. Първо фаворит беше Мишел Бахман - докато не започна да коментира управлението на републиканците и партийната политика. След това се появи Рик Пери, губернаторът от Тексас, който пропадна в телевизионните дебати. "Кралят на пицата" Хърман Кейн успя да обедини партийната маса, но стана жертва на пикантни женски истории, в които се оказа забъркан.
Предпоследният герой беше Нют Гингрич, който искаше да бъде едновременно историк, наследник на Рейгън и вярващ католик. Но как става това с три брака? Най-далеч стигна Рик Санторъм - благочестивият и чаровен идеолог, който обаче бе принуден да се предаде пред парите на Ромни.
Инфо: dw.de

Балканите - кошмарът на дипломацията

Балканите - кошмарът на дипломацията


Балканите са сложна смес. И в исторически план, и от днешна гледна точка. Те са тъй комплексни, че западните дипломати често се оказват неспособни да усетят спецификата на този регион, наричан "Кошмарът на дипломацията".
Много неща се случват напоследък на Балканите - все неща, които привличат вниманието към тази част на Стария континент. Две от 12-те държави /Косово плюс Босна и Херцеговина/ са трайно зависими от международната общност по отношение на териториалната им цялост и независимостта - тоест, на практика са протекторати. Гърция пък е на ръба на икономическата пропаст със съответните ужасяващи политически и геостратегически последствия. Сърбите, чието европейско членство доскоро бе почти сигурно, си избраха националист за президент. В Македония единството на държавата е поставено под въпрос заради изострящия се конфликт между различните националности. Няколко балкански държави са изложени на натиска, произтичащ от два нерешени национални въпроса - унгарския и албанския. Почти навсякъде управляващите елити са се преврънали в нещо като синоним на корумпираност, ако не и на обвързаност с организираната престъпност. България, която от 5 години членува в Европейския съюз, и Черна гора, която сега започва присъединителните преговори, бяха окачествени като мафиотски държави в последното издание на американското списание "Foreign affairs".
Особеностите на балканското битие
Балканският вариант на прокламираното от У. Уилсън през 1918 г. "самоопределение на народите" се оказва истински кошмар за европейската дипломация. Външните министри на държавите-членки на ЕС, които действително познават реалностите в Югоизточна Европа, се броят на пръстите на едната ръка. Което от своя страна обяснява факта, че съвсем не са рядкост конфликтите, при които твърдоглавието на силните мъже от Балканите се сблъсква с неспособността на западните политици да разберат особеностите на региона.
Четири империи оставят следи в историята на Югоизточна Европа - Римската, Византийската, Османската и Хабсбургската
Комплексността на тази част от Европа е наистина изключителна. От 100-те милиона души 30 милиона говорят славянски езици, 24 милиона - румънски, по 10 милиона са тези, които говорят гръцки, унгарски и турски, 6,5 милиона говорят албански, 3 милиона - ромски. Останките от античните арени, терми и колони се издигат редом с минаретата и ренесансовите дворци. Районът е бил изложен на римско, византийско, славянско, османско, руско, полско, австрийско и унгарско влияние. В днешно време пък той се "европеизира" и "американизира".
Миналото е важно заради настоящето
"Всеобхватното представяне на това историческо пространство не е по силите на един отделен учен", пишат германските историци Конрад Клевинг и Оливер Йенс Шмит в книгата си "История на Югоизточна Европа". Двамата учени констатират, че в Югоизточна Европа фиксирането върху 20 век съвсем не е толкова силно, колкото в немскоговорящото пространство например, поради което този, който иска да води пълноценен диалог, трябва да има познания и по миналото на този регион.
Инфо: dw.de


В България е евтино - но за кого?

В България е евтино - но за кого?


Ако искате да ви е евтино, заселете се в България. Този извод се налага от актуално изследване на Евростат, от което става ясно, че най-скъпо се живее в Швейцария, а най-евтино - в България.
Който си прави добре сметка на парите, би трябвало да се откаже от почивка в Швейцария това лято. Защото в алпийската държава нощувките и храната са толкова скъпи, колкото никъде другаде в Европа - с 62 на сто над средните цени в целия ЕС. Швейцария не е членка на Европейския съюз, но е включена в списъка от общо 37 европейски страни, наблюдавани от Евростат.
Само Македония се конкурира с България
Последното проучване показва, че в Източна Европа се живее най-евтино. Осем години след първото източно разширяване на ЕС и 5 години след приемането на България и Румъния в Общността цените на основните потребителски стоки и услуги в източноевропейските държави си остават под средните стойности за 27-те в ЕС. Най-малко струва потребителската кошница в България, където цените са с 49% под средните за Европа. В топ 3 влизат още Полша и Румъния, следвани от Унгария и Литва. Ако включим в класацията и страните извън ЕС, единственият конкурент на България по показателя "евтиния" е Македония.
Изненадващ е фактът, че в Турция - въпреки икономическия бум - цените остават сравнително ниски. Значително по-скъпо е в съседна Гърция, където цените на основните стоки и услуги почти се доближават до средните в Европа.
Най-скъп е алкохолът в Норвегия
В отделните страни Евростат регистрира огромни отклонения в цените на един и същ продукт или услуга. Така например безалкохолните напитки са най-евтини в България, а най-скъпи в Дания - съответно 67% и 136% от средната стойност за Европа. Българите имат и най-ниските разходи за облекло - 75%. За нови коли българите плащат 83% от средната цена в Европа, а заедно с македонците и албанците се радват и на най-евтините хотели и ресторанти. С 4 на сто над средноевропейските цени Германия се движи в златната среда: Хранителните стоки са с 10 на сто над средните, а тютюневите изделия и алкохолните напитки - с 3 на сто под средните за Европа.
Какво има в кошницата?
Европейската статистическа служба е изследвала цените на 6 категории стоки и услуги: основни храни, алкохолни напитки и тютюневи изделия, облекло, черна техника, автомобили за лично ползване, хотелски нощувки и цени в ресторантите. Заради сериозното поскъпване на франка спрямо еврото Швейцария успява да изпревари Норвегия - алпийската държава е понастоящем най-скъпото място за живеене в Европа. Що се отнася обаче до цените на алкохолните напитки, Норвегия си остава безспорен номер 1 - виното, бирата и твърдият алкохол са там два пъти и половина по-скъпи от средните за Европа цени, което се дължи на високия данък.
Това проучване на Евростат доказва за пореден път, че в Северна Европа е значително по-скъпо, отколкото в Източна Европа. И добре, че е така. Защото не бива да забравяме, че заплатите на изток нямат нищо общо с тези на север.
Инфо: dw.de

Проектирането на скоростния път Русе–Свиленград започва през октомври


Проектирането на скоростния път Русе–Свиленград започва през октомври

Проектирането на скоростния път Русе–Свиленград започва през октомври

През октомври консорциумът между България, Турция и Катар ще започне работа по проекта и финансовия анализ на строителството на пътя. Снимка: БГНЕС, архив
Компанията за изграждане на скоростния път РусеСвиленград, в която ще участват БългарияТурция иКатар, ще започне работа през октомври.
Представители на страните участнички се споразумяха във вторник работата по проектирането и финансовия анализ на строителството и експлоатацията на пътя да започне през есента, предаде БНР.
Трите държави ще излъчат по двама представители в надзорния комитет на проекта, който междувременно ще подготви тригодишна бюджетна рамка и меморандум за сътрудничество.
Министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова уточни, че България няма да има друг финансов ангажимент освен отчуждителните процедури и издаването на разрешителни за строеж.
Бъдещият концесионер ще плати разходите по изграждане на пътя, по който ще се преминава с тол такси. Ще се обсъждат три алтернативни трасета - през Върбишкия проход, през Шипка и през Бургас–Варна–Шумен.
Премиерите на БългарияТурция и Катар се споразумяха за съвместния строеж на скоростния пътРусеСвиленград на среща в резиденция „Евксиноград“ край Варна през май.
Пътят, който ще бъде изграден чрез публично-частно партньорство, ще бъде извън националната инфраструктура, пътуването по която се заплаща с винетни такси, и преминаването по него ще се таксува с т.нар. тол такса.
Инвестицията в 300-километровата пътна отсечка ще бъде в рамките на 1-1,5 млрд. евро.

Инвеститори вече заявяват интерес към „БДЖ – Товарни превози“

Инвеститори вече заявяват интерес към „БДЖ – Товарни превози“

Инвеститори вече заявяват интерес към „БДЖ – Товарни превози“

От Агенцията за приватизация обаче отказват да уточнят колко фирми са закупили тръжна документация досега.
Вече има заявен инвеститорски интерес за приватизацията на компанията „БДЖ – Товарни превози“, потвърдиха от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.
Оттам обаче отказват да уточнят колко фирми са закупили тръжна документация досега, предаде „Инвестор“.
„Не е вярно, че не са закупени тръжни документи за приватизационната сделка. Вече има желаещи да се включат в процеса“, заявяват от агенцията.
На въпрос за участието на руската държавна железопътна компания ОАО РЖД от институцията нито потвърдиха, нито отрекоха нейното участие.
В понеделник министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски не потвърди информацията, че водещ играч в приватизацията ще бъде руски инвеститор.
Транспортният министър обаче заяви, че „при всички положения се очакват предложения и от Китай, и отТурция“.
На 12 юни Агенцията за приватизация обяви публично конкурса за продажбата на 2 325 087 дяла, представляващи 100% от капитала на „БДЖ – Товарни превози“ АД.
Сред основните изисквания към кандидатите са те да бъдат стратегически инвеститори и през последните десет години да осъществяват железопътни превози на товари с наличен лиценз.
Друго изискване е размерът на приходите от дейностите за всяка от последните три финансови години да възлиза минимум на 400 млн. евро.

„Овергаз“ търси природен газ в блок „Провадия“ от юли

„Овергаз“ търси природен газ в блок „Провадия“ от юли

„Овергаз“ търси природен газ в блок „Провадия“ от юли

Проучванията, които се провеждат на територията на блок „Провадия“, нямат нищо общо с проучванията за шистов газ, уточнявт от „Овергаз“. Снимка: shalegas-bg.eu
„Овергаз“ напредва в проучванията за нефт и конвенционален природен газ в блок „Провадия“.
Вторият етап на проучванията в региона започва в началото на юли, съобщиха от компанията във вторник.
Работата със специализирана апаратура ще се проведе в части от землищата на някои населени места в района на ТърговищеШуменКаспичанВелики Преслав и Провадия.
Със собствениците на земи и арендаторите в района вече се съгласуват графиците за работа, допълниха от„Овергаз“.
Всяко кметство е уведомено за началото на проучванията, а жителите на районите, които искат да се осведомят допълнително за обсега и продължителността на дейностите по изследване на блок „Провадия“, могат да открият цялата документация при представителите на местната власт.
Собствениците на земеделски земи, които се намират в обсега на проучванията, ще бъдат обезщетени по позната схема, според която се изчислява стойността на продукцията им по пазарни цени и всеки от тях ще получи парите си по банков път, след като подпише констативен протокол, допълват от „Овергаз“.
Проучванията, които се провеждат на територията на блок „Провадия“, нямат нищо общо с проучванията зашистов газ, уточнявт от контролираната от „Газпром“ компания.
„Методите, по които се работи, са познати в България още от средата на ХХ век. Измерванията се провеждат единствено на повърхността на земята с помощта на високотехнологични машини и уреди и не носят никакви рискове за околната среда и населението в района“, уверяват от дружеството.

Huawei забавя пускането на Ascend D Quad за септември

Huawei забавя пускането на Ascend D Quad за септември

Huawei забавя пускането на Ascend D Quad за септември
Huawei успя да ни впечатли на мобилния конгрес с представянето на интересен четириядрен смартфон, използващ процесор, разработен от компанията, но се оказва, че именно тези чипове са виновни за промяна в плановете на компанията. Според информация от китайската преса, цитирана от сайта Unvired View, технически проблеми са довели до забавяне на производството на процесора в Ascend D Quad, а това на свой ред се е отразило и на началото на масовото производство на устройството, което сега е планирано за август. Това означава, че пазарната премиера може да се състои през септември, ако не и по-късно. Първоначално смартфонът трябваше да се появи между март и май, когато имаше реални шансове да се наложи на пазара. Сега обаче продажбите на устройства като Samsung Galaxy S III, LG Optimus 4X HD и HTC One X вървят с пълна сила, а есента се очакват и новите устройства с Windows Phone 8, Android Jelly Bean и iOS 6. Разбира се, зависи и каква цена ще избере Huawei.

Франчайзинг бизнесът в България с 20% ръст за пета година

Франчайзинг бизнесът в България с 20% ръст за пета година

Франчайзинг бизнесът в България с 20% ръст за пета година
48% от франчайзополучателите възвръщат инвестицията си за една година, 31% за две , а 21% за три или повече години. Графика: Franchising.bg
Пазарът на франчайзинг, известен още и като бизнес назаем, в България бележи ръст от 20% за пета поредна година, сочат данните от последното проучване в сектора.
Българските франчайзодатели започват да предлагат франчайз средно след 5 години и 8 месеца от основаването си.
48% от франчайзополучателите възвръщат инвестицията си за една година, 31% за две, а 21% за три или повече години, показва третото проучване върху състоянието на франчайзинг бизнеса в България, проведенот от консултантската компания Franchising.bg.
То е проведено между февруари и юни 2012 г. сред 144 франчайзодатели и 385 франчайзополучатели на българския пазар.
Франчайзингът предлага на всеки да започне собствен бизнес, като използва известна марка и печелившбизнес модел. Най-популярните марки в света, които използват франчайз модела, са Subway, McDonald's, Coca-Cola, KFC, IKEA.
Основни причини за бързото развитие на франчайзите в България са доказаният бизнес модел, предлагането на силна марка и разработените успешни практики и процедури.
55% от запитаните отговарят, че са закупили франчайз поради силната марка, 62% желаят да бъдат част от национална верига, 75% реално закупуват процедурите за управление на бизнес.
Към момента в България има 3368 обекта във франчайз вериги - увеличение с 16% спрямо последните данни от 2011 г.
Въпреки навлизането на световни франчайзодатели, 56% от всички предлагани франчайз възможности са от българските компании, най-популярните сред които са Happy, Еврофутбол, Second Hand Mania, „Дон Домат“, „Неделя“, Econt и други.
В голяма част от секторите, които предлагат стоки или услуги, няма разработени франчайз вериги, което е предпоставка за допълнителен ръст във франчайзинг бизнеса – оптики, химическо чистене, детски градини, транспортни услуги и други.
Франчайзодателите притежават 16% от всички работещи обекти във франчайз веригите, а останалите 84% са собственост на франчайзополучатели.
Статистиката показва, че средно на франчайзодател в България се падат по 28,4 обекта.
Данните от проведена анкета показват, че близо 67% от кандидатите да закупят франчайз желаят да стартират нов бизнес с инвестиция до 10 000 лв., 23% до 50 000 лв., 4% над 50 000 лв. и 6% над 100 000 лв.
Средната стойност на първоначалната франчайз такса в момента е в размер на 17 825 лв.
В страните с развита франчайз култура тази такса е в пъти по-голяма. В САЩ например средната първоначална франчайз такса за откриване на нов обект е над 40 000 долара.
Разходите за разработването и франчайз верига започват от 12 000 лв.
Според изследванията на Международната франчайз асоциация 82% от започналите бизнес със закупуване на франчайз продължават да са на пазара и след петата година.
Със същото могат да се похвалят едва 20% от независимите нови фирми. Прогнозата е, че през 2035 г. над 50% от всички продукти и услуги в световен мащаб ще се продават чрез франчайзинг.
Компанията Franchising.bg съдейства на предприемачите да купят, продадат или създадат франчайз и поддържа Каталога на франчайзите в България.

Анадолският газопровод ТАНАП не бил конкуренция на „Набуко“

Анадолският газопровод ТАНАП не бил конкуренция на „Набуко“

Анадолският газопровод ТАНАП не бил конкуренция на „Набуко“
Проектът ТАНАП няма да спре изграждането на „Набуко“, категоричен е говорителят на „Набуко газ пайплайн интернешънъл“ Кристиан Долезал. Снимка: hrc.az
Трансанадолският газопровод ТАНАП, който ще изградят Турция и Азербайджан, няма да бъде конкуренция на „Набуко“, заявиха от компанията „Набуко газ пайплайн интернешънъл“.
Турция и Азербайджан ще подпишат документ за изграждането на ТАНАП по време на 20-ата юбилейна среща на върха на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество, която се провежда вИстанбул.
„Проектът ТАНАП няма да спре изграждането на„Набуко“, категоричен е говорителят на „Набуко газ пайплайн интернешънъл“ Кристиан Долезал в интервю за БНР.
Кристиан Долезал дори предполага, че ТАНАП е допълнителна възможност и може да се свърже с „Набуко“ и да му подава газ.
Трансанадолският газопровод се посочва като конкурентен на проекта „Набуко“, който се предвижда да пренася природен газ от каспийския басейн през Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия до Европа, но в момента по него няма развитие.
ТАНАП ще се захранва с газ от азербайджанските находища. По него ще се доставя природен газ за Турция, а оттам - за Европа.
Проектът е на стойност 7 млрд. долара и ще бъде изграден за шест години.

Подаряват първия български „Грейт Уол Волекс“ на победителя в рекламна игра

Подаряват първия български „Грейт Уол Волекс“ на победителя в рекламна игра

Подаряват първия български „Грейт Уол Волекс“ на победителя в рекламна игра

От компанията уточняват също така, че започва нова рекламна кампания, като слоганът Made in Ловеч, вече е заменен от Made in България. Снимка: Литекс Моторс
Първият произведен в България автомобил „Грейт Уол Волекс С10“ ще бъде разигран в рекламна игра, съобщиха от „Литекс мотърс“.
Кой ще кара първия български автомобил, ще стане ясно през есента, когато приключва интерактивната игра във „Фейсбук“.
От компанията уточняват също така, че започва нова рекламна кампания, като слоганът Made in Ловеч, вече е заменен от Made in България.
Със старта на производството в България „Грейт Уол Волекс С10“ ще се предлага и на още по-атрактивна цена – 14 990 лв. с ДДС, както и на лизинг с месечна вноска 99 лв., точно колкото и на „Дачия Логан“.
За тези пари се продава „Грейт Уол Волекс“ с климатик, централно заключване, аудиосистема, лети джанти, пълен ел. пакет, електрически огледала, фарове за мъгла, дневни светлини, заден парк асистент, сервоуправление, 4 дискови спирачки, ABS с електронно разпределение на спирачното усилие, спирачен асистент и други екстри.

Общо показвания