Плевнелиев: Културата е гръбнакът на новаторската икономика
Росен Плевнелиев обясни, че когато компаниите решават къде да разположат своите офиси, своите фабрики, производството – те вземат предвид и т. нар. „меки фактори". Снимка: БГНЕС
Културните и творческите индустии са гръбнака на една новаторска икономика, базирана на информация, знание, идеи и човешки талант, заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването на Съвета по духовност, култура и национална идентичност.
Фирмите в тези сфери създават 93 000 работни места в България, което е 3,4% от заетите в страната, посочи държавният глава, цитиран от БГНЕС.
Росен Плевнелиев обясни, че когато компаниите решават къде да разположат своите офиси, своите фабрики, производството – те вземат предвид и т. нар. „меки фактори".
Така освен работниците и инфраструктурата, те мислят и за това какво могат да предложат на своите служители, какво е качеството на живот в региона.
„Културните институти, културните инициативи създават качество на живот в регионите и са фактор за балансираното регионално развитие," заяви президентът.
Той посочи, че културните и творчески институции, културният туризъм и изкуствата създават 4,1% от добавената стойност в България през 2008 г. и 3,7% през 2009 г.
Според данните, които държавният глава изнесе, у нас има над 20 000 предприятия в сектора, повечето от тях са малки и средни предприятия.
„Високият брой на малки и средни предприятия създава обаче свободна конкуренция и има голяма динамика," подчерта Росен Плевнелиев и посочи, че само около 2% от тези предприятия са обществени, повечето са частни.
По думите му, в тези сектори има предприемачески дух и частна инициатива, а освен това културата, изкуствата, културните и творчески институции и индустрии както и културният туризъм имат силно социално измерение.
Росен Плевнелиев смята, че Европа подкрепя културното многообразие и анализите показват, че културните и творческите институции и инициативи бележат ръст дори и по време на криза.
„В периода 2014 – 2020 г. ЕС предвижда програмата „Творческа Европа". Тя е с проектобюджет от 1,8 млрд. евро. Има план за насърчаване на изкуствата и културата в рамките на общността," каза българският държавен глава.
Той посочи, че европейските сектори в областта на културата и творчеството осигуряват около 4,5% от БВП на държавите и около 3,8% от заетостта, а това са общо около 8,5 млн. души в ЕС.
Президентът заяви, че Националната стратегия за българската култура трябва да отговори на въпроса за децентрализацията на механизмите за финансиране на културата.
„Дигитализацията на културните продукти създава реални условия за равен и свободен достъп до култура на всички нас," каза още той.
Президентът изтъкна и че културата и изкуството са в основата на това да имаме качествен и добър живот, да възпитаваме в себе си чувство на естетичност, хармония с заобикалящия свят да постигнем, да покажем свободата на духа в България.
0 коментара:
Публикуване на коментар