четвъртък, 26 юли 2012 г.

Плевнелиев призна за „тежък проблем за сигурността на България"

Плевнелиев призна за „тежък проблем за сигурността на България"

Плевнелиев призна за „тежък проблем за сигурността на България"
КСНС предлага още Министерски съвет да организира и проведе „нов задълбочен анализ на динамиката за средата за сигурност за изясняване на причинно-следствените връзки между отделните фактори, събития и действия" при атаката в Бургас. Снимка: БГНЕС
Президентът Росен Плевнелиев призна наличието на „тежък проблем за сигурността на България" след терористичната атака срещу израелските туристи в Бургас.
„След 18 юли не можем да говорим само за рискове от терористични атаки. Имаме нова реалност и си даваме сметка, че е налице тежък проблем за сигурността на страната," подчерта държавният глава, цитиран от БГНЕС, след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност.
Анализ и подобряване на работата на структурите и актуализиране на „концептуалния национален модел за противодействие на тероризма" са сред предложенията към правителството, които членовете на КСНСприеха след 5-часови разговори.
Според Росен Плевнелиев атаката в Бургас е била видимо добре планирана, в ресурсно отношение добре осигурена и е било трудно да се предвиди.
Според него атентатът е „дръзко и грубо предизвикателство върху националната сигурност на Република България".
След като обсъдиха „актуалното състояние на средата за сигурност и на системата за национална сигурноств контекста на терористичния акт на летище Бургас", членовете на КСНС са единодушни, че проведената на летище Бургас атака изисква нов анализ на динамиката на средата за сигурност.
Така според заключенията защитата на българските и на чуждите граждани на територията на България от терористични посегателства остава първостепенен приоритет на службите за сигурност.
В становището на КСНС е записано още, че след като бъде направен този задълбочен анализ е необходимо надграждане на концептуалния национален модел за противодействие на тероризма в съответствие с новите реалности.
Решено е, след като бъде изготвен този анализ, да се „актуализират краткосрочната и дългосрочната държавна програма за осигуряване и гарантиране на необходими организационни, човешки и финансови ресурси и развитието на нуждите организационни и системи за ефективно противодействие на тероризма".
КСНС предлага още Министерски съвет да организира и проведе „нов задълбочен анализ на динамиката за средата за сигурност за изясняване на причинно-следствените връзки между отделните фактори, събития и действия, довели и до терористичния акт на летище "Сарафово".
Този „нов и задълбочен анализ" трябва да направи и изводи и да оцени как въздействат комплексно върху националната сигурност.
Второто предложение е правителството да „актуализира концептуалния национален модел за противодействие на тероризма в съответствие с промените в средата на сигурност и разполагаемите ресурси и го предостави на вниманието на Народното събрание".
„Да се подобри работата на националния ситуационен център към Министерски съвет за управление при кризи" е третото предложение.
Четвъртото предложение е да се разработят „подробни процедурни правила за работа в условия на криза на Съвета по сигурност при Министерски съвет и осигуряващите го органи".

0 коментара:

Публикуване на коментар

Общо показвания