петък, 6 юли 2012 г.

Да живее банановата република Румъния!


Никой преди него не е успявал да постигне такова нещо - румънският премиер Виктор Понта променя страната си не за дни, а за броени часове. Само че го прави, потъпквайки всякакви демократични ценности.
А как радушно само беше посрещната неговата социал-либерална коалиция в началото на май! Новото правителство на премиера Виктор Понта трябваше да коригира грешките на предишното дясно консервативно управление. Но Понта попрекали - съвсем демонстративно той започна да игнорира решенията на Конституционния съд, след това оряза правомощията му, подмени омбудсмана със свое вярно "куче", а сега дори смени шефовете на двете камари на парламента - отново със свои верни хора. Но това далеч не е всичко: Понта започна и процедура по импийчмънт срещу консервативния румънски президент Траян Бъсеску.
От най-високо място в лагера на управляващите тези дни прозвуча откровението, че ако бъде установен контрол и върху независимата съдебна власт, тогава те щели да имат всичко в държавата. Само дето става дума за една държава, която носи всички белези на бананова република. При това в сърцето на Европа.
От демокрация към автокрация
Демократичните правила позволяват при промяна на мнозинството да бъдат сменяни шефовете на парламента. Със сигурност има такива примери и в други държави. Но под прикритието на демократичната парламентарна държава новото румънско правителство тръгна да ремонтира по свой вкус всички държавни институции. Очевидно управляващият социал-либерален съюз се чувства достатъчно силен и не пропуска възможност да демонстрира това. Младата румънска демокрация е на път да се превърне в автокрация от украински тип.
Премиерът Виктор Понта
Две централни събития стоят зад тези будещи загриженост промени в Румъния. Първо: случаят Нъстасе - бившият премиер на страната, смятан за политически ментор на Понта, бе осъден на 2 години затвор за нелегално партийно финансиране, но би могъл да бъде помилван от един нов президент. И второ: обвиненията в плагиатство срещу сегашния премиер Понта, за когото се твърди, че е преписвал в докторската си работа. Междувременно управляващите установиха контрол върху новия Етичен съвет, който проверява обвиненията, и се погрижиха за това заключенията на предишната комисия да бъдат анулирани.
Брюксел трябва да тропне по масата
С оглед на всичко това е повече от ясно, че Европейската комисия трябва да реагира. Прекалено дълго време Брюксел подценяваше случващото се в страните по периферията на "стария" ЕС. Така, както се намеси в Гърция - заради финансово-счетоводните измами, и в Унгария - заради опасното залитане към крайнодесния национализъм, така сега Брюксел трябва да удари по масата заради систематичното саботиране на правовата държава в Румъния. Всеки, който си позволи да нарушава общоевропейските принципи - онези принципи, които е обещал да спазва, трябва да бъде вразумен. И ако сега Брюксел си замълчи, тогава ще излезе, че си е заслужил да бъде наричан "бюрократичен книжен тигър".


0 коментара:

Публикуване на коментар

Общо показвания