петък, 13 юли 2012 г.

Китайската икономика се забави до най-ниското си ниво от 2009 г.


Китайската икономика се забави до най-ниското си ниво от 2009 г.

През второто тримесечие БВП е нараснал със 7.6% на годишна база




Ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай се е забавил през второто тримесечие до 7.6% на годишна база от 8.1% през първото тримесечие и е на най-ниското си ниво от началото на 2009 г. насам, съобщи Wall Street Journal. Икономическият растеж на втората по големина икономика в света е ударен от комбинацията от намаляващ износ за Европа, заради проблемите на еврозаната, застой в инвестициите в недвижими имоти, както и от невъзможността в краткосрочен план вътрешното потребление да поеме излишъка на набралата скорост промишленост.
 
Това може да ограничи възможностите на Китай да окаже достатъчна подкрепа, както се надяваха мнозина икономисти и политици, за глобална икономика по пътя на нейното възстановяване и увеличава очакванията, че Пекин ще приложи нови стимули за растеж. Потвърждават се и опасенията на анализаторите, че в края на годината ръстът на БВП ще се е забавил до нивото от 1999 г.

Данните показват, че промишлеността е нараснала с 9.5% през юни на годишна база, докато през май повишението е било 9.6 на сто. Ключов фактор за забавянето на растежа на Китай е спадът на имотния пазар. Двегодишната битка на Пекин да избегне пукането на жилищния балон доведе до по-слаби продажби и липса на нови проекти. А строителството допринася за 12% от БВП на Китай, задвижвайки търсенето на строителни материали, мебели и електроуреди.

Не се вижда краят на нисходящата тенденция

Въпреки че данните за БВП почти се припокриват с предварителните очаквания на анализаторите, забавянето на растежа продължава вече шест поредни тримесечия, а на този етап липсват достатъчно данни, които да покажат, че наближава краят на низходящата тенденция.

"Това трябва да е дъното за тази година", каза Лу Тинг, анализатор в Bank of America. "Ръстът на БВП трябва да се увеличи през третото тримесечие заради политически мерки, предприети от правителството от май насам", смята той.
 
Данните от Китай идват непосредствено след лошите икономически резултати от САЩ и Европа. В САЩ безработицата за юни продължава да бъде на ниво от 8.2% въпреки очакванията за спад. В Германия индексът Ifo Institute за бизнес климата падна през юни до най-ниското си ниво от две години насам. Тези доказателства за слабостта на останалата част от света е лоша новина за Китай, чиито фабрики вече са засегнати от свиването на европейската икономика, която е най-големият им търговски партньор.
 
Джан Куикан, мениджър в керамичния завод Foshan Monalisa Industry в южния китайски град Шенжен, който е експортно насочен, описва обстановката така: "Много фирми, при това не само в керамичната промишленост, са започнали да уволняват работници от миналата година. Всички предприятия се опитват усилено да оцелеят".

Ръст според очакванията


Постигнатият ръст от 7.6% е съвсем близо до нивото от 7.5%, заложено от централната власт като критично важно с оглед устойчивото развитие на страната, но Ю Бин - директор в Центъра за развитие на научните изследвания, заяви, че очаква китайската икономика да набере скорост през втората половина на годината и да нарасне с около 8% за цялата 2012 г. Но за да се случи това, Китай може да има нужда от по-нататъшно стимулиране на икономиката си, твърдят повечето анализатори.

Централната банка вече намали лихвените проценти на два пъти от началото на юни, а търговските банки се стараят да бъдат по-гъвкави и големите кредитополучатели вече виждат резултати, като цената на кредита вече спада.

0 коментара:

Публикуване на коментар

Общо показвания