сряда, 4 юли 2012 г.

Рекламират Пловдив за 470 000 лв.


Рекламират Пловдив за 470 000 лв.

Срокът за изпълнение на проекта е 18 месеца


Пловдив ще популяризира туристическите си продукти за 470 000 лв. Кметството е спечелило проект в министерството на регионалното развитие и благоустройството. За създаването му тя кандидатства съвместно с общините Асеновград и „Родопи”.
Единият от акцентите на проекта е регионът през вековете, с фокус римското и тракийското наследство. Вторият има за обект религиозния туризъм, включващ религиозните паметници на териториите на трите общини, сред които Белинташ и Бачковския манастир.
Финансовото участие на Община Пловдив е 20%, която е с водеща функция в реализирането на проекта. Срокът му за изпълнение е 18 месеца, а основни потребители на създадения туристически продукт ще бъдат румънският пазар, немски и англоговорящи туристи.

Взимат в администрацията безработни младежи


Взимат в администрацията безработни младежи

Стажът е с продължителност от 9 месеца, съобщиха от Агенцията по заетостта


Над 600 безработни младежи на възраст до 29 години ще могат да започнат стаж у нас. Това ще стане възможно чрез проекта „Старт в администрацията”, съобщиха от Агенцията по заетостта, като инициативата е по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Стажът е с продължителност 9 месеца.
Проектът е с бюджет около 3 млн. лв. От тях 2,5 млн. лв. са от Европейския социален фонд, а останалата част – от националния бюджет.
Средствата ще осигурят месечен доход на стажантите в размер на 400 лв., като ще бъдат покривани и техните осигуровки.
С парите ще бъде осигурена заплата от 400 лв. на стажантите плюс разходите за техните осигуровки.
По програмата  ще се назначават приоритетно младежи с трайни увреждания, от социални заведения, самотни родители или осиновители на деца до 3-годишна възраст и от уязвими малцинствени групи.
Желаещите трябва да бъдат регистрирани в бюрата по труда, като основно изискване е те да имат завършено висше образование. Допустимо е и да имат общ професионален опит до 3 години, но той не трябва да е свързан със специалността им.
Конкретни бройки и длъжности ще бъдат заявени от ведомствата към средата на месеца. Информацията ще е достъпна в бюрата по труда и на сайтовете на министерството на труда и социалната политика, както и на агенцията.

Развиват туризма в Несебър с европари


Развиват туризма в Несебър с европари

Средствата са по ОП "Регионално развитие" и са в размер на близо 500 хил. лв.




Община Несебър спечели европейско финансиране по Оперативна програма „Регионално развитие” за развитие на туризма, съобщиха от пресцентъра на общината. Европейските средства се отпускат за 2 години и са в размер на 433 394,40 лв. 
Целта е разработване на единен туристически продукт с наименование „5 дни - 4 сезона - 3 общини” на базата на споделен общ имидж на централния Черноморски регион, от който са част. Експертите на Несебър, Бяла и Долен Чифлик съвместно ще въведат ефективен маркетинг в пет основни насоки – море, защитена природа, култура и история, вино, лов и риболов. Очаква се туристическият продукт да привлече информирани клиенти, с конкретни очаквания, които да идват не само през активния летен сезон, но и през останалите месеци от годината на културно-историческа обиколка, винени турове, лов и т.н. Реализирането на разработените по проекта туристически пакети ще доведе и до увеличаване заетостта на легловата база.
В рамките на проекта се предвиждат и редица съпътстващи дейности. Част от тях са участие в туристически форуми, посещения на национални и международни туристически борси, използването на съвременни средства и техники за разпространение. Ефективната информация за разработения по проекта Регионален туристически продукт ще осигури масовото му достигане до вътрешния и международен туристически пазар, а оттам и до по-резултатен регионален маркетинг и устойчиво туристическо предлагане.

Пускат кръстовището на две нива в "Младост" в събота


Пускат кръстовището на две нива в "Младост" в събота

До края на месеца трябва да бъде завършено и кръговото кръстовище на надлез "Надежда"



На 7 юли ще е готово първото кръстовище на две нива в София, съобщи пред журналисти кметът на столицата Йорданка Фандъкова.
Тя допълни, че след като е наложена санкция на изпълнителя от там са ускорили темпа на работа и до събота ще са готови с обекта. Размерът на глобатае над 400 хиляди лева. Припомняме, че кръстовището в квартал "Младост" трябваше да е готово до края на юни. В края на миналия месец обаче стана ясно, че проектът се бави с повече от 40 дни. 
До края на месеца ще бъде завършено и кръговото кръстовище на надлез "Надежда". В средата на юли пък се пуска изцяло и продължението на бул. "Ломско шосе". В средата на август ще бъде пуснат и бул. „Черни връх”. През септември се очаква пуск на бул. „Бъкстон”  „Мария Луиза”, а през ноември - кръстовището на Телевизионната кула.
В момента в столицата се строят още 3 кръстовища на две нива. Те се намират в района на Телевизионната кула, кръстовището между бул. "Акад. Ив. Евст. Гешов" и ул. "Св. Георги Софийски" и столичния квартал "Младост" и по-специално бул. "Андрей Сахаров".
Догодина ще започне строителството на още една естакада - на пътен възел Лъвов мост. 

Плевнелиев обсъди газовата връзка с Гърция


Плевнелиев обсъди газовата връзка с Гърция

Президентът на България е на двудневна визита в южната ни съседка




Темата за ускорено изграждане на газовата връзка между България и Гърция е била във фокуса на разговорите между делегации на двете страни, които се срещнаха в Атина в рамките на официалната визита на президента Росен Плевнелиев. Тази връзка е важна за енергийната диверсификация на България, тъй като страната ни в момента е зависима от доставките на природен газ от Русия през Украйна.
"Гърция смята за изключително важно насърчаването на двустранното сътрудничество във всички големи енергийни проекти", заяви президентът Каролос Папуляс.
Българският президент е първият държавен глава от Европа, посетил Гърция след проведените избори. "Това е плод на голямото желание на държавата, която представлявам, да работим заедно", каза Плевнелиев.

Смартфони помагат на пътници на летища и гари


Смартфони помагат на пътници на летища и гари

125 до 600 евро е обезщетението при отказан достъп до борда на самолет, информира ново приложение на телефона



Пътниците, изпаднали в безизходица на някое летище или чакащи своя изгубен багаж, вече могат да използват приложение за смартфони, за да проверят веднага и на място какви са техните права. Точно преди сезона на летните отпуски Европейската комисия представи приложение за смартфони, което съдържа информация за въздушния и железопътния транспорт и работи с четири мобилни платформи: iPhone и iPad на Apple, Android на Google, Blackberry на RIM и Windows Phone 7 на Microsoft. Приложението е достъпно на 22 от езиците на ЕС. За момента то обхваща въздушния и железопътния транспорт, а съдържанието му ще бъде разширено за автобусните и морските превози през 2013 г., когато тези права влизат в сила.
В приложението се разясняват правата на пътниците при всякакви евентуални проблеми. Ако например даден полет е отменен и след това на пътника е отказан достъп на борда, той може да има право на обезщетение в размер от 125 до 600 евро. Ако багажът ви случайно е повреден, това може също да ви дава право на обезщетение. Железопътните компании и авиокомпаниите са задължени да предоставят прозрачна информация за цените и да оказват помощ на пътниците с намалена подвижност.
Към кого да се обърнете и подадете жалба, ако са ви нарушени правата, може да научите също от новото приложение, обяснява в съобщение до медиите  Комисията за защита на потребителите. При мащабна извънредна ситуация, каквато настъпи например след кризата с вулканичната пепел от Исландия през 2010 г., приложението може да осигурява пътна информация и съвети от Европейската комисия.
Приложението е част от кампанията на Комисията под надслов „Пътници, запознайте се с правата си!“:
Всички, които използват смартфон, ще имат достъп до страниците, от които може да се зареди приложението за всички видове устройства.
Информационна агенция "Икономика"

Очакват реколтата от пшеница да е над 4 млн. тона


Очакват реколтата от пшеница да е над 4 млн. тона

Реколтата тази година ще е по-малка в сравнение с миналата


Над 4 млн. тона е очакваният добив от пшеница през тази година. Това съобщи зам.-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова при откриването на жътвената кампания в Ямболско.
"Благодарение на активните действия на земеделските производители бяха преодолени последиците от тежката зима и дъждовете през май, така че добивите ще са по-високи отколкото очаквахме", посочи тя.
По оперативни данни до момента са ожънати 10% от площите с пшеница и 66% от ечемика при среден добив от 407 кг/дка за житото и 360 кг/дка за ечемика. Очакваното производството на пшеница от над 4 млн. тона и на ечемика - над 700 хил. тона., ще са напълно достатъчни за покриване на нуждите, както в страната, така и за износ.
„Въпреки, че реколтата тази година ще е по-малка в сравнение с миналата, имаме повече засети площи с качествено зърно", обясни още зам.-министър Боянова.

Без строителството в Морската градина във Варна


Без строителството в Морската градина във Варна

Гласуват Общия устройствен план на града с корекции



Общият устройствен план на Варна ще бъде гласуван с корекции, гарантиращи пълната забрана за строителство в Морската и Ботаническата градини. Това е решено по време на консултации с премиера, вицепремиерите и ресорния министър, съобщи в кулоарите на община Варна председателят на групата на ГЕРБ в Общинския съвет Иван Портних.
По този начин Морската и Ботаническата градини ще бъдат запазени в 25-годишния период на действие на Общия устройствен план, предаде Дарик.
Междувременно днес стотици варненци се събраха пред сградата на общината в града в знак на протест срещу възможността Морската градина да бъде застроена.
Става въпрос за над 62% от Морската градина. Според Славена Панайотова, председател на гражданското сдружение „Варна диша”, в окончателния вариант на плана се предвиждат отделни петна за застрояване. Опасенията са, че част от градината ще се превърне в жилищен квартал.
Вчера над 1000 души се събраха в центъра на Варна, пред сградата на общината, за да протестират срещу застрояването в района.

Добрев: Няма нужда Ангел Семерджиев да подава оставка


Добрев: Няма нужда Ангел Семерджиев да подава оставка

ГЕРБ ще предложи създаване на постоянна комисия в парламента за наблюдение на дейността на ДКЕВР




"Не е необходима оставката на Ангел Семерджиев. Той е работил върху данни, които са му предоставени от ЕРП-тата и от НЕК при изчисляването на първоначалната прогноза за увеличението на цената на тока". Това каза пред журналисти в парламента министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
По думите на министър Добрев впоследствие данните са се оказали различни. „Оттук нататък ние следва да създадем такава система, с която да могат ЕРП-тата и НЕК да прогнозират по-добре с централите, които ще влязат в експлоатация. В случая ДКЕВР няма вина. Неприятно е разминаването между предварително обявеното увеличение на цената и това, което впоследствие се случи”, добави Добрев, цитиран от Фокус.
Министърът съобщи още, че до края на деня депутати от ГЕРБ ще предложат създаването на постоянна комисия към Народното събрание, която да наблюдава дейността на ДКЕВР.
„Днес на Министерски съвет премиерът предложи да говоря с народните представители в Народното събрание да се създаде постоянна комисия за наблюдение на дейността на ДКЕВР. Предложението ще бъде комисията да бъде създадена на паритетен принцип, за да има мнозинство от представители от опозицията, както е например при парламентарната Комисия за контрол на ДАНС. 
"ДКЕВР е независим регулаторен орган и никога не съм си позволявал да влияя на неговите решения", подчерта още министърът. 

Търговията на дребно в ЕС расте


Търговията на дребно в ЕС расте

В България обаче индексът се свива


През май спрямо април 2012 г. продажбите на дребно в Европейския съюз (ЕС) и еврозоната са се повишили с 0,6%, показват данните на европейската статистическа служба Евростат. Продажбите на храни, напитки и цигари са нараснали с 0,2% на месечна база. Повишението при нехранителни продукти в еврозоната е 1%, а в ЕС-27 е 0,9%.
В България търговията на дребно се е свила с 0,3% на месечна база. Още три страни бележат спад - това са германия, Полша и Словения. Най-голямо е понижението в Полша - 1,3%.
На годишна база обаче продажбите на дребно се свиват с 1,7% в еврозоната и с 0,3% в ЕС. В 17-членният блок с обща валута се продават по-малко храни, напитки и нехранителни продукти. В ЕС-27 индексът се повишава при нехранителните продукти - ръстът през май 2012 г. е 0,5% на годишна база.
През май 2012 г. спадът в търговията на дребно в България е 1,8% спрямо същия месец на миналата година.

Искат замразяване на цената на тока


Искат замразяване на цената на тока

От началото на месеца електроенергията поскъпна с 13 процента




Цените на тока да се замразят за поне една година. Това поискаха около 200 протестиращи, които се събраха в центъра на София заради шоковото поскъпване на електроенергията. От началото на този месец цената на тока е увеличена с 13 процента вместо с очакваните 10 на сто.
Протестиращите носят плакати с надписи „Не министерски кресла, а електрически стол”, „ГЕРБ, ще ви удари ток след изборите” и скандират оставка.
Според лидера на ВМРО Красимир Каракачанов Държавната комисия за енергийно и водно регулиране е позволила да се вдигне цената на тока само на частните компании, а не и на държавната АЕЦ. По думите му електроразпределителните дружества не са внасяли дивидент в размер на над 400 милиона лева през годините, с което са нарушили договорите си и това дава основание държавата да ги развали.

Продажбите на българското "Нестле" намаляват


Продажбите на българското "Нестле" намаляват

Компанията излиза на загуба през 2011 г.




През миналата година приходите от продажби на "Нестле България" АД са се понижили с 4,2%, показва отчета на дружеството. В това перо са записани 285,7 млн. лв. за 2011 г., докато през 2010 г. продажбите са били за 298,2 млн. лв. Хранителната компания е записала 3,5 млн. лв. като "други приходи от дейността" - ръст от 46,8% на годишна база. Финансовите постъпления през 2011 г. са 90 хил. лв., или с 60,7% по-малко спрямо 2010 г.
Към 31 декември 2011 г. "Нестле България" отчита загуба от 6,5 млн. лв. спрямо печалба от 17,3 млн. лв. година по-рано.
Разходите за продажби и дистрибуция са намалели с 23,9% на годишна база и през 2011 г. се свиват до 45,1 млн. лв. Увеличават се обаче административните разходи. Показателят нараства с 22,9% до 34,5 млн. лв.
През миналата година акционерите на "Нестле България" решиха да преобразуват дейността на дружеството, като влеят в структурата на компанията-майка дъщерното "Нестле айс крийм България". Сладоледеният производител вече е със статут "заличен търговец" в Търговския регистър.
В края на ноември 2011 г. акционерите на компанията-майка единодушно решиха "Нестле айс крийм България" да се влее в "Нестле България". 11 585 173 акции на сладоледената компания бяха заменени с 1 447 992 книжа на "Нестле България", показва протокола от Общото събрание на акционерите на приемащото дружество.
"Нестле айс крийм България" е преименуваната компания за производство на сладоледи "Делта", след като в началото на 2006 г. гигантът "Нестле" купи сладоледения бизнес на гръцката "Делта" в България, Гърция, Сърбия, Румъния и бивша Югославия. Сделката беше за 240 млн. евро.

Изгодни кредити за земеделците


Изгодни кредити за земеделците

Удостоверения за заемите се издават от Държавен фонд „Земеделие”


Удостоверения за получаване на изгодни кредити по директните плащания се издават от Държавен фонд „Земеделие”, съобщиха от ведомството. Документът може да послужи на кандидатите за кампания 2012 при получаване на нисколихвен кредит от търговските банки, с които фондът е подписал меморандум за сътрудничество. Той се издава при поискване от областната дирекция на ДФЗ, където кандидатът е подал общо заявление за подпомагане.
Удостоверението съдържа информация за декларираните от земеделския производител площи и животни, както и прогнозен размер на субсидиите, които ще получи по схемите за единно плащане на площ и за животновъдство.
Чрез договорените условията за изгодни кредити фондът продължава вече добре установената практика активно да съдейства на земеделските производители по-лесно да осигурят финансиране за дейностите си, отчитат от ведомството.
Банките, подписали меморандум за сътрудничество с фонд „Земеделие” са „Алианц Банк България”, „Банка ДСК” ЕАД, „Банка ПИРЕОС България” АД, „Българо-американска кредитна банка” АД, „Българска банка за развитие” АД, „ИНВЕСТБАН” АД, „Интернешънъл Асет Банк” АД, „МКБ Юнионбанк” АД, „Обединена Българска Банка” АД, „Общинска банка” АД, „ПроKредит Банк (България)” АД, „Райфайзенбанк (България)” ЕАД, „СИБАНК” АД, „Сосиете Женерал Експресбанк” АД, „Тексимбанк” АД, „Токуда Банк” АД, „Търговска Банка Д” АД, „УниКредит Булбанк” АД, „Централна кооперативна банка” АД, „Юробанк И Еф Джи България” АД, Първа инвестиционна банка, Корпоративна търговска банка, Емпорики банк. Също така „Ти би ай Банк” ЕАД и Сис Кредит.

Частните джетове остават проблем


Частните джетове остават проблем

Собствениците на частните водни машини не подлежат на задължителния контрол


Проблемът с безопасността на частните джетове, които не могат да се контролират дистанционно, остава нерешен. Това алармира управителят на плаж Слънчев бряг-юг Кирил Спасов. Той обясни, че собствениците на частните водни машини не подлежат на задължителния джет контрол, а концесионерите нямат право да не ги допускат по пясъка и морето.
Водните бази, които предлагат водните мотори, са оборудвани със специална апаратура. С нея инструкторите спират от брега двигателя на джета, когато той наруши разрешената зона или създаде опасна ситуация. Частните джетове засега обаче не могат да се контролират със система-дистанционен стоп. Това важи само за джетовете, които се отдават под наем.
По думите му парадоксът е, че частни джетове, лодки и други плавателни средства навлизат в концесионна територия без да спазват елементарни правила за безопасност. Те не се съобразяват с коридорите, като е имало и случаи да акостират точно там, където е опасно, а стопанинът на плажа, който е и отговорник при евентуален инцидент, няма право да ги изгони, посочи Спасов. 
„Специално поставихме въпроса пред „Морска администрация” и „Гранична полиция”, но от от там категорично отговориха, че водната акватория е изключително държавна собственост и нямаме право да гоним нарушителите по вода”, обясни Спасов.
Оказало се, че морските служби нямат достатъчен ресурс и контролните органи няма как едновременно навсякъде да имат присъствие.

Доброволци се оплакаха от хаос в организацията на Витоша


Доброволци се оплакаха от хаос в организацията на Витоша


Доброволци се оплакаха от хаос в организацията на Витоша
Доброволците казват, че явно се чака пожарът да направи норматив – да стане достатъчно широк за новите писти! Снимка: МЗХ
Доброволци сигнализираха, че вече трети час не са пускани към пожара на Витоша, няма никаква организация или информация какво се случва.
Хората са разделени на няколко групи, разказва Мирела Заричинова, която се е включила заедно с колеги в сряда сутринта.
„Отначало имаше заповед да тръгнем от Бистрица към пожара. После се оказва, че има друго нареждане - да се качим до хижа „Академика“ и да хванем пожара от горе. В крайна сметка ни качиха в един камион. Стояхме там около час, след което ни стовариха в Железница. Сега сме тук и никой нищо не ни казва. Има само няколко униформени“, разказа още Мирела Заричинова пред „Дневник“.
От Столична община съобщили на доброволците, че операцията се ръководи от вътрешния министърЦветан Цветанов.
От Българския хелзинкски комитет (БХК) са уведомили заместник вътрешният министър Веселин Вучков за ситуацията.
„Имам чувството, че днес има най-много хора. По-голямата част са добре екипирани, планинари, които имат работа в София. Те са я оставили, за да дойдат тук и да гасят, а вече над три часа нищо не се случва“, каза още момичето.
Във фейсбук страницата на гражданската инициатива „За Витоша“ Андрей Ралев, който е от организацията, също е съобщил, че доброволците чакат, и е представил хронология.
5:20 всички са се събрали пред кметството на Бистрица.
6:00 започва записване на доброволците, които са около 150 човека.
Не е ясно къде се дават инструкциите – едните ги изпращат на площада, а другите остават да чакат пред кметството. Трябвало е да им се да дадат маски и ръкавици, но все още не са им дадени.
След това всички отиват на площада, разделят ги по групи, правят се нови списъци и 31 доброволци са натоварени на военен ЗИЛ.
7:15 тръгват от Бистрица към Железница.
8:30 доброволците продължават да чакат на площада в Железница в камиона, не е ясно какво ще се прави.
Оказва се, че има двама началници, които дават две противоположни заповеди: единият - да се върнат в Бистрица и оттам да тръгнат нагоре, другият - да се качат до хижата, после камионът да слезе долу, да натовари пожарникари и общинари, да ги качи и да се започне инструктаж.
Доброволците казват, че явно се чака пожарът да направи норматив - да стане достатъчно широк за новите писти, предава още „Дневник“.
Операцията е под ръководството на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.

Нов тарифен план за разговори в роуминг от "М-Тел"


Нов тарифен план за разговори в роуминг от "М-Тел"


Нов тарифен план за разговори в роуминг от "М-Тел"
От 5 юли "М-Тел" започва да предлага нов тарифен план за разговори в роуминг. 3 FOR FREE PREMIUM дава на абонатите цени за изходящи разговори и за мобилен интернет, които са по-ниски от регламентираните от Европейския съюз (ЕС), както и безплатни минути в роуминг. Освен това планът е без месечна такса и такса за активация. С 3 FOR FREE PREMIUM на всеки три минути разговор, независимо дали е входящ или изходящ към България, потребителите получават три безплатни бонус минути във всички мрежи от ЕС. Новият тарифен план може да бъде активиран с изпращане на SMS на кратък номер 17970 или в магазин на "М-Тел" и предлага 28% по-ниски цени за изходящи повиквания към България от ЕС спрямо цените, въведени от 1 юли 2012 година със стандартната роуминг тарифа Eurotariff.

Samsung официално представи Galaxy Chat с Android 4.0


Samsung официално представи Galaxy Chat с Android 4.0


Samsung официално представи Galaxy Chat с Android 4.0
Наскоро ви показахме снимки на нов телефон на Samsung с Android и QWERTY клавиатура, но се оказа, че официалната му премиера не е толкова далеч. Компанията вече разкри подробности за устройството, което ще се появи на пазара под името Galaxy Chat. Освен това ще бъде първият смартфон на корейците, който ще комбинира QWERTY клавиатура с Android 4.0. Останалите потвърдени характеристики включват 3" сензорен екран с QVGA резолюция, Wi-Fi, 2MP камера, Bluetooth 3.0, слот за microSD карта, батерия с капацитет 1200mAh и специален бутон за отваряне на приложението ChatON. Налице са и познати приложения като Game Hub, Allshare Play, S Planner и др. Смартфонът ще се предлага от този месец първо в Испания, а след това и в други европейски страни.

Правителството изкупува бутилки за ракия и вино


Правителството изкупува бутилки за ракия и вино


Правителството изкупува бутилки за ракия и вино
Министерският съвет ще купи близо 102 хиляди бутилки за вино и ракия, става ясно от обявена на сайта на правителството обществена поръчка.
Прогнозната стойност е 46 390 лв., което прави около 45 ст. на бутилка. От цялата поръчка 89 760 броя ще са 0.75 л бутилки за вино и 12 138 шишета за ракия по 0.7 л.
Бутилките са за нуждите на винарска изба „Евксиноград“, която е собственост на едноименната държавна резиденция във Варна, допълва „Труд“.
Тя се стопанисва от Министерския съвет. Там се произвеждат не само ракия и вино, но и други земеделски продукти за нуждите на държавната върхушка, почиваща в резиденцията.
Изискванията към бутилките за вино са да са модел „Бета бургона“, а за ракия – „Бейби“.
Интересно е, че обявата за обществените поръчки е публикувана на 29 юни, а крайният срок за подаване на оферти е само след седмица – 16:00 ч на 6 юли, обръща внимание „Труд“.

Руски инвеститори искат да строят ваканционни селища в Гърция


Руски инвеститори искат да строят ваканционни селища в Гърция


Руски инвеститори искат да строят ваканционни селища в Гърция
Инвеститори от Русия търсят големи терени в Гърция, за да построят ваканционни селища за руснаци, пише гръцкият вестник „Имерисия“.
Руският интерес е продиктуван от кризата в Гърция, заради която цената на имотите падна значително.
Засилено се търсят имоти по островите ЕвбеяЗакинтосКрит и областта Етолоакарнания, ЗападнаГърция, пише още гръцкото издание, цитирано от БТА и „Дневник“.
На Халкидическия полуостров руснаци са купили десетки къщи, чиято цена варирала от 200 хил. евро до над 2 млн. евро. Подобни действия руски инвеститори предприели и на островите Миконос и Родос.
Представител на гръцка строителна фирма изтъква пред вестника две причини за нарасналия руски интерес: първата била, че руснаците възприемали Гърция като врата за достъп до Европа, а втората – в общото вероизповедание и интереса на руснаците към религиозния туризъм.
Основното искане било да получат постоянна виза за престой в Гърция и възможност за разходки доЕвропа.
Предишни данни показват, че 10% от руските туристи са потенциални купувачи на имоти в Гърция.
Това означава, че ако тази година в южната съседка почиват един милион руснаци, както очакват гръцките туроператори, тогава би трябвало да се очаква сто хиляди от тях да закупят имоти, коментира БТА.
Преди време гръцкото издание „Имерисия“ писа, че Гърция може да се присъедини към групата от страните със специализиран режим за привличане на богати инвеститори в имоти чрез издаване на имигрантски визи и че вътрешното министерство на страната смята да промени ситуацията на пазара на имоти.
Плановете предвиждат автоматичното издаване на визи на граждани извън Европейския съюз, които инвестират „значителни суми“ в имоти в Гърция, основно в къщи, вили и други ваканционни имоти.
Българското правителство наскоро също предложи промени в законодателството, които да улеснят получаването на българско гражданство от чуждестранни инвеститори.
Във вторник пък стана известно, че граждани на РусияУкрайна и Молдова ще получават годишна многократна виза, ако са посетили България през миналата година.

Може да отчитат парното всеки месец


Може да отчитат парното всеки месец

Услугата ще е за сметка на абонатите


Възможностите за отчитане на топломерите на всеки месец ще бъдат обсъдени на кръгла маса през следващата седмица. В нея ще участват депутати и граждански сдружения. Това съобщи депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев, предаде Стандарт Нюз.
Ще бъде обсъдена възможността и всички топломери да бъдат с радиоотчет.
При промяна на отчитането, то свалянето на ежемесечните показания ще става за сметка на абонатите. Проблем ще има и с клиентите на топлофикационните дружества, които скоро са сложили нови топломери, които не са с радиоотчет. Те ще трябва или отново да платят за нови уреди, или всеки месец да пускат в дома си отчетници на топлинния счетоводител.

Взривиха банкомат в жилищна сграда


Взривиха банкомат в жилищна сграда


Снимка: Архив 24 часа
Банкомат в квартал Тева в Перник е взривен тази сутрин, съобщи говорителят на ОД на МВР Венцислав Алексов пред Фокус.
Към момента няма установена липсата на пари. Уточнява се видът и количеството на веществото, с което е взривен банкоматът.
Алексов подчерта, че от банкомата няма откраднат нито един лев, а това се дължи на бързата и адекватна реакция на служителите на полицията в Перник. „В рамките на две минути нашите служители са били на мястото на инцидента".
По първоначална информация няма пострадали хора, но има нанесени материални щети на съседните обекти. Банкоматът е монтиран в жилищен блок, а до него има магазини.
Венцислав Алексов добави в интервю за БНТ, че перниначани са притеснения и че все още не са се съвзели от вълненията си покрай земетресението.
Устройството било единственото, което обслужвало хората от квартала и често се разваляло. Друга алтернатива за тевенчани да си изтеглят парите е построения магазин "Марден", на който също има банкомат.
Венцислав Алексов потвърди, че взривът е от 4,16 часа тази сутрин.

вторник, 3 юли 2012 г.

Достатъчно ли ще е ЕЦБ да намали лихвата


Достатъчно ли ще е ЕЦБ да намали лихвата

По-ниската ставка не би помогнала на периферните икономики, за това са необходими нестандартни мерки




Президентът на ЕЦБ Марио Драги беше доволен от споразумението за трансграничния банков надзор, постигнато на срещата на върха миналата седмица.
Президентът на ЕЦБ Марио Драги беше доволен от споразумението за трансграничния банков надзор, постигнато на срещата на върха миналата седмица.


Европейската централна банка (ЕЦБ) да намали лихвените проценти до нови рекордно ниски нива - това предвиждат да се случи в четвъртък повечето анализатори. Но това може да се окаже крайно недостатъчно, за да се отговори на очакванията на финансовите пазари, които вече се вглеждат в изпълнението на мерките за справяне с дълговата криза в евроозоната, взети миналата седмица на срещата на върха, пише Reuters.
 
Слабите икономическите данни в комбинация със спадащата инфлация в региона, както и признаците на слабост, все по-ясно започващи да се усещат и в локомотива на еврозоната Германия, дават основание на ЕЦБ да се застраховат с нещо като резервен план за изпълнението на одобрените мерки от евролидерите. Така че е почти сигурно, че ЕЦБ ще свали основната лихва с четвърт процент до 0.75%, пише агенцията.

По време на срещата на върха президентът на ЕЦБ Марио Драги обяви задоволството си от споразумението за ускоряване на трансграничния банков надзор и решението да се позволи фондовете за спасяване на еврото да бъдат използвани директно за рекапитализиране на банките.

"Смятам, че задоволството, показано от Драги за резултатите от срещата, е ясен знак, че ЕЦБ е готова да направи нещо", каза Кристиан Шулц от Berenberg Bank, който също прогнозира сваляне на лихвата с четвърт процент.

Шулц, който между другото е бивш икономист на ЕЦБ, добави: "Колегите ми и аз обаче смятаме, че ако само бъде свалена лихвата, това ще разочарова пазарите, защото по-ниската ставка не би спомогнала с кой знае какво периферните икономики... затова е необходимо да се направи нещо друго".
 
Пазарите се съживиха след срещата на ЕС, на която също така упълномощи ЕЦБ да ръководи надзора на европейските банки и отвори пътя за това спасителния фонд да може да се намесва директно на дълговите пазари, за да подкрепи държавите членки в затруднение, въпреки че Финландия и Холандия поставиха под съмнение специално това решение за покупката на облигации.

Проблемът обаче е, че дори и да се намери достатъчна политическа подкрепа, капацитетът на спасителния фонд е малък, особено на фона на увеличаващите се разходи по заемите. Той има максимален обем от 500 млрд. евро, а 100 млрд. от тях вече са обещани на Испания за спасяване ан банковата система на страната.

Затова прожекторите се насочват към ЕЦБ и готовността й да предприеме "нестандартни" мерки - като например реактивиране на програмата си за изкупуване на облигациите или наливане на нова ликвидност в банките.

Депутатите обсъждат Закона за водите


Депутатите обсъждат Закона за водите

Общините имат 3 месеца, за да представят оператор, който да поддържа водните съоръжения


Депутатите ще разгледат днес на първо четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за водите. Според промените общините ще разполагат с 3 месеца да представят операторите, които ще поддържат язовирите в районите. Ако такива липсва или не бъдат представени, то те ще бъдат избрани от Министерски съвет.
Ще бъде обсъден на второ четене и Закона за акцизите и данъчните складове и Закона за медицинските изделия.
Парламентът ще обсъди и Годишен доклад за дейността на Българската академия на науките за 2011 година.

Плевнелиев с най-висшия гръцки орден


Плевнелиев с най-висшия гръцки орден

Българският държавен глава на официално посещение в Атина


Президентът Росен Плевнелиев ще бъде на официално посещение в Гърция днес и утре по покана на гръцкия си колега Каролос Папуляс. Срещата на двамата ще се състои в Атина в първия ден от посещението.
Българският държавен глава ще бъде удостоен от гръцкия си колега с най-висшия гръцки държавен орден „Голям кръст на Ордена на Спасителя”.
Предвидени са срещи на българския президент с гръцкия министър-председател Андонис Самарас, с председателя на парламента на страната Евангелос Меймаракис и с кмета на Атина Йоргос Каминис. Президентът ще се срещне и с българската общност в Гърция.
Държавният глава ще посети и Солун, където ще се срещне с кмета на града Янис Бутарис. По-късно Росен Плевнелиев ще участва в церемония по откриването на паметна плоча на мястото на Солунската мъжка гимназия.
Президентът Плевнелиев ще изнесе лекция пред академичната общност на Университет “Македония” и ще бъде удостоен с титлата “Доктор Хонорис Кауза” на висшето учебно заведение.

Поскъпването на тока можеше да е 5%


Поскъпването на тока можеше да е 5%

По-голямото увеличение се дължи на „зелената енергия”, каза Делян Добрев



Ако не беше зелената енергия, поскъпването на тока щеше да е едва с 5 процента. Това включва всичко останало – квоти за въглеродни емисии, дългосрочни договори към американските централи, всички останали разходи. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев пред Нова телевизия.
„8% се дължи на зелената енергия и е много важно да стане ясно на хората защо се появи тази зелена енергия в България”, посочи Добрев.
Той допълни, че дългосрочните договори с ЕРП-та, с американските централи, със „Софийска вода” хипотетично е възможно да има поскъпване на тока, но това означава, че трябва да се платят неустойки за направените инвестиции, поради което това не е лесна тема за решаване.
Министърът разясни, че когато са подписвани тези договори е нямало изискване на Европейския съюз да не се подписват такива, а сега има.
„Европейският съюз вече има законодателство, което не позволява дългосрочните договори. За съжаление, когато ние сме поели този ангажимент 2001 година, тогава е нямало такова изискване и ние наследяваме едни договори, които сега започваме да плащаме. Това е важно. Те не са плащани от 2001 година досега, а започнахме да плащаме за тези централи миналата година”, допълни министърът.

Денят след дълга

Оценките за емисията са положителни, а вицепремиерът Симеон Дянков очаква повишаване на инвестиционния рейтинг






Успех на правителството и доверие на чуждите инвеститори в България. Това са преобладаващите коментари на експертите, които "Капитал Daily" анкетира ден след като България се върна на международните дългови пазари, пласирайки петгодишни облигации за 950 млн. евро при 4.436% лихва. "Република България се завърна впечатляващо на международните капиталови пазари след десетгодишно отсъствие", гласи и изявлението на финансовото министерство.

Критики все пак имаше. Те се чуха от участници на българския капиталов пазар, които бяха изолирани от емисията и не получиха книжа, макар да бяха подали поръчки. Друга по-обща критика бе, че кабинетът пропусна възможността да проведе реформи, с които да свие разходите си. Ако те бяха факт, днес правителството щеше да разполага с повече пари във фискалния резерв, с които можеше изцяло или частично да изплати падежиращия в началото на 2013 г. 818 млн. евро дълг.

Цената на заема

Общо 201.8 млн. евро ще струва на данъкоплатците изтеглянето на новия облигационен заем. Тази сума излиза, като се съберат лихвените плащания по облигациите за петте години до неговия падеж. 

От Министерството на финансите обясниха, че като доходност крайната цена на заема е 4.436%. Тя се формира от 4.25% лихвен купон плюс разликата между номиналната и продажната цена на облигациите. Всъщност срещу поемането на дълг за 950 млн. евро. във фискалния резерв ще постъпят 942.22 млн. евро, защото книжата са продадени на инвеститорите с 0.82% отстъпка от номиналната им стойност.

Коментари, че емисията е записана при по-изгодни условия от тези, постигнати преди 10 години от Милен Велчев, направи премиерът Бойко Борисов, а късно в понеделник и самият президент Росен Плевнелиев. Сравнението им обаче е некоректно, защото сега се емитират петгодишни облигации, а екипът на Милен Велчев пусна десетгодишни. При нормални условия доходността по дълговите книжа става по-висока заради по-дългия срок, в който може да се реализират рискови събития.

Има и недоволни

Заради високия чуждестранен интерес поръчки на български инвеститори не са били одобрени и цялата емисия е била купена от чуждестранни институции. Това предизвика недоволство както сред представители на управляващите дружества, така и на пенсионните фондове и банките. Те също са подавали поръчки, като част от тях са били не състезателни. При тях инвеститорът е готов да купи облигации независимо каква цена се постигне на аукциона, но въпреки това българските институции са били изключени. 

Една от причините е, че така Министерството на финансите успява да набере ликвидност, която се предлага от чуждестранни инвеститори, които почти със сигурност не биха си купили държавни ценни книжа, емитирани на вътрешния пазар. Логиката на такива играчи е да намерят стабилен емитент, който заради общата несигурност на пазара търси заем и приема по-висока лихва за рисковия си профил. В същото време обаче такива инвеститори се нуждаят от ликвидност и само международно търгувани облигации като въпросната емисия могат да привлекат интереса им. Обратно - ДЦК с нисколиквиден вторичен пазар просто не отговарят на техните критерии, но ликвидността е била привлекателна и за българските институции.

"Не мога да кажа, че сме щастливи от това, че като български инвеститори не можахме да купим от облигациите, макар че подадохме заявки. Очакваме да чуем мотива на финансовото министерство, защото в момента се получава, че ние няма ограничение да купим книжата на вторичен пазар, но това ще е на по-висока цена", коментира Даниел Петкова, изпълнителен директор на пенсионната компания "Доверие".

"Условието, което аз зададох, беше, ако има достатъчно интерес, тази емисия наистина да е за външни инвеститори. А не инвеститорите, които са на вътрешния пазар, да отидат и да си купят български дълг, само че от Лондон или от Люксембург, и да се презапасят. Така и стана – имахме достатъчно голям интерес и това ни позволи да отсеем тези, които участват на българския пазар. Не е редно да са и във външната емисия", каза за "Капитал Daily" вицепремиерът Симеон Дянков (виж интервюто).

Подробности за емисията

Облигациите са 5-годишни и падежът по тях е на 9 юли 2017 г. Желаещите да купят от българските облигации пък са подали поръчки за 6 млрд. евро, което означава, че търсенето надхвърля повече от пет пъти предложеното количество.

"Петкратното презаписване на емисията показа големия апетит за български риск. Интерес имаше от инвеститори Близкия изток, Азия, Европа и САЩ - това също говори за успеха на емисията. Със сигурност фактори като изхода от гръцките избори и срещата на върха в Европа спомогнаха да се получи позитивна подкрепа от пазарите, но не мога да кажа, че само тя бе определяща. Книжа бяха поръчани включително и от инвеститори, които държат от облигациите, падежиращи догодина", коментира Григорий Ананиев, директор "Капиталови пазари за България и Румъния" в Citibank. По данните на финансовото министерство 25% от книжата са закупени от британски институции, 17% от германски, от Австрийски - 13%, от САЩ и американски офшорки - 9%, от швейцарски компании - 7%, от френски и италиански по 5%. Девет процента са придобити от азиатски инвеститори и 10% е разпределението сред останалите купувачи, чиято национална принадлежност не може да се определи.

В инвестиционни фондове пък са попаднали 43% от новата емисия. Банки са получили 19%, застрахователни и пенсионни фондове са купили 14%, хедж фондове държат 12%, и други 6% са купени от централни банки. Последните 6% от емисията са попаднали в инвеститори, които не могат да се причислят към класическите инвеститорски профили. 

Григорий Ананиев, началник "Капиталови пазари за Румъния и България", Citibank
Между България и Румъния има разлика. Румънските CDS се търгуват на ниво 400 базисни точки, а българските деривати днес са на 300 базисни точки. Оттам рисковата премия за Румъния е по-голяма с един процентен пункт. Една от причините за това е по-високият дял на държавния дълг спрямо брутния продукт в Румъния. По-добре от България пък стои Латвия, при която тези деривати са на ниво 260 точки. Няма механизъм, който директно трансферира равнището на нивата на доходност по държавните облигации върху лихвите на вътрешния пазар, но сигналът е положителен. Емисията бе успешна и очаквам, че ще има активен вторичен пазар, тъй като бе задоволен само чуждестранният интерес, а има български инвеститори, които сега ще трябва да закупят облигациите на вторичния пазар и на него също ще се създаде търсене. 

Даниела Петкова, главен изпълнителен директор, ПОК "Доверие"
Не мога да кажа, че сме щастливи от това, че като български инвеститори не можахме да купим от облигациите, макар че подадохме заявки. Очакваме да чуем мотива на финансовото министерство, защото в момента се получава, че ние няма ограничение да купим книжата на вторичен пазар, но това ще е на по-висока цена, отколкото ако облигациите ни бяха продадени на първичния пазар. В този смисъл не разбирам защо като български инвеститори трябва да получим облигацията на по-висока цена, в крайна сметка всичко е за сметка на нашите клиенти. В качествено ниво няма разлика между вътрешните ДЦК и тази международна емисия. Разлика има в доходността. Всичко, което купуваме или продаваме, е за сметка на клиентите ни.

Димитър Чобанов, макроикономист, УНСС
Според мен емисията е пълен неуспех на правителството, защото в последните две години можеше да се води такава политика, че днес заемът да се изплати, а не да се рефинансира. Затова лихвените плащания в размер на близо 200 милиона евро са си чист неуспех за кабинета. Може да се разглеждат като успех само на фона на риска да платим дори и повече лихви, ако инвеститорите бяха потърсили по-висока доходност. Сигурни печеливши са само посредниците и тези, които купиха на първичен пазар, защото при сегашното съотношение между риск и доходност сделката не е лоша.
Редно е правителството да не решава от името на пазара дали да разпредели книжата само сред чуждестранни инвеститори, или да остави част от облигациите и на български компании. Друг позитив идва и от гледна точка на финансовата сметка на платежния баланс, защото това ще е валутен приход, който ще се отчете като чуждестранна инвестиция.

Десислава Николова, старши икономист, Институт за пазарна икономика
Емисията определено е с добри показатели. Сравнение със страни от ЕС, като Испания например, показва, че може нашите облигации да се пласират при по-ниска доходност от аналогичните на държави, чийто кредитен рейтинг е по-висок. Това определено е много добър резултат, но отново се потвърждава неадекватността на рейтингите и че няма връзка между рейтинга, присъждан на една държава, и цената, която постига от пазарите при опита й да се финансира. Отпаднаха въпросите за финансиране на падежиращите облигации, защото тази емисия ни решава въпроса не само с тях, но и с набирането на 2/3 от нужното финансиране за следващите шест месеца.

Следете темата в Capital.bg

понеделник, 2 юли 2012 г.

„Индъстри уоч": Стагнацията в Европа ограничава растежа на българския износ


„Индъстри уоч": Стагнацията в Европа ограничава растежа на българския износ

„Индъстри уоч": Стагнацията в Европа ограничава растежа на българския износ
Част от българските износители търсят нови ниши и пазари, пренасочвайки се към развиваща се Азия, прогнозират от компанията.
През следващите 12-18 месеца очакваме Европа да стагнира, което ще ограничи потенциала за растеж на българските експортни сектори, се казва в доклад на анализаторската компания "Индъстри уоч".
Затова и част от българските износители търсят нови ниши и пазари, пренасочвайки се към развиваща се Азия, която ще продължи да расте с над 7% в реално изражение и през 2012-2013 г., обясняват от компанията.
В България кризата се изрази преди всичко в рязко свиване на инвестициите, които така и не се възстановиха след първоначалния шок. По последни налични данни обаче преките чужди инвестиции в страната се увеличават, продължава да расте и вносът на инвестиционни стоки. Постепенно ще започне да се съвзема и банковият кредит към бизнес сектора, гласи още докладът.
Сегашното състояние на българската банкова система (висока ликвидност и значителни резерви) позволява бързо разширяване на бизнес кредита при наличие на достатъчно собствен капитал у предприемачите, показват данни на анализаторската компания.
Стабилният публичен сектор ще продължи да бъде необходимо условие за растеж на българската икономика.
В условията на ниска инфлация до края на 2012 г. обаче ръстът на приходите в бюджета ще бъде минимален, което ще изисква задълбочаване на структурните реформи, увеличаване на контрола върху разходите и повишаване на ефективността на публичния сектор, прогнозират експертите от "Индъстри уоч".

Румънски медии: България е данъчен рай за румънските компании


Румънски медии: България е данъчен рай за румънските компании

Румънски медии: България е данъчен рай за румънските компании
Сред причините, които подтикват румънците да започнат бизнес в България, са плоският данък, нивото на ДДС и таванът на осигурителните вноски. Снимка: "Монитор"
България е новият данъчен рай за румънските компании, коментира румънски сайт.
Румънските инвеститори все по-често избират да си открият фирми в България, а миналата година броят на румънските компании, регистрирани в България, е нараснал с почти 50%, пише румънският информационен сайт „Зиаре", цитиран от БНР.
Сред причините, които подтикват румънците да започнат бизнес в България, са плоският данък, нивото на ДДС и таванът на осигурителните вноски, смята румънски адвокат, специализиран в данъчните въпроси. За сравнение, в Румъния плоският данък е 16%, а ставката на ДДС достигна 24%, отбелязват от „Зиаре".
Не само румънците пренасочват бизнеси си в България. Според сайта броят на фирмите, идващи от Гърция, е нараснал със 72%, достигайки 3781 фирми.

Гърция получи 1 млрд. евро


Гърция получи 1 млрд. евро

Парите са от Европейския фонд за финансова стабилност


Гърция е получила кредити за 1 млрд. евро от Европейския фонд за финансова стабилност, съобщи държавната телевизия на страната, цитирана от Фокус.
Южната ни съседка трябваше да получи парите като част от предишния транш от кредитна помощ, отпуснат преди изборите през май и юни. Кредиторите обаче задържаха средствата, за да запазят натиска над правителството в страната. На повторните избори на 17 юни победиха дясноцентристите, които, с известни уговорки, подкрепят кредитното споразумение с ЕС и МВФ. След това и парите бяха отпуснати.
Приблизително половината от получените средства са за обслужване на текущи финансови задължения на страната. Останалите пари трябва да облекчат малко ситуацията на гръцката хазна, която практически е останала без средства.

Бойко Борисов открива ремонтиран музей


Бойко Борисов открива ремонтиран музей

Проектът е на стойност 3,6 млн. лв.


Министър-председателят Бойко Борисов ще присъства на церемония по случай приключването на основния ремонт и преустройство на Националния музей на българското изобразително изкуство в София. Заедно с премиера на събитието ще присъстват министърът на културата Вежди Рашидов и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Националната художествена галерия е ремонтирана по проект на стойност 3,6 млн. лв. Финансирането е по Оперативна програма "Регионално развитие".
Извършен е основен ремонт на покрива, на настилките, както и на отводнителната система. Изградена е и съвременна система за противопожарна безопасност, подобрена е енергийната ефективност.
След това премиерът и двамата министри ще разгледат изложба, посветена на 130-годишнината от рождението на големия български художник Владимир Димитров - Майстора.

Общо показвания