вторник, 26 юни 2012 г.

Цените за роуминг на „М-Тел“ от 1 юли

Цените за роуминг на „М-Тел“ от 1 юли

Цените за роуминг на „М-Тел“ от 1 юли
На 1 юли влиза в сила следващото намаление на цените за роуминг услуги в рамките на ЕС и то ще бъде отразено и в предложенията на българските оператори. След GLOBUL и "М-Тел" също напомни, че според евротарифата потребителите на оператора могат да очакват изходящото обаждане да струва 0,68 лева, а входящото обаждане да бъде на цена 0,187 лева; SMS съобщение ще струва 0,211 лева, а цената за МВ е 1,642 лева с ДДС. До края на юни ще продължат да действат досегашните цени - 0,82 лева с ДДС за минута изходящо и 0,258 лева с ДДС за входящо повикване, и SMS за 0,252 лева с ДДС. Досега цените на услугите за пренос на данни в ЕС нямаха определена горна граница. От средата на юли телекомът обещава нов тарифен роуминг план с включени безплатни минути в роуминг, без месечна такса и такса за активация.

Словакия проявява интерес към специализиран туризъм в България

Словакия проявява интерес към специализиран туризъм в България

Словакия проявява интерес към специализиран туризъм в България

Според туроператорите България трябва да рекламира възможностите си за винен туризъм в Словакия. Снимка: БГНЕС
Туроператори настояват България да се рекламира повече като дестинация за специализиран туризъм в Словакия, съобщиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
България да се представя по-активно не само като силна морска дестинация, но и с възможностите си за специализиран туризъм – планински и селски, балнео- и СПА, културно-познавателен, гурме и винен туризъм, предложиха представители на 12 словашки турооператора.
Те се срещнаха с българския зам.-министър с ресор „Туризъм“ Иво Маринов в Братислава в рамките на втората сесия на консултативната комисия за икономическо сътрудничество между двете държави.
В срещата с туристическия бизнес се включиха членове на Асоциацията на словашките туроператори и на Асоциацията за туризъм и търговия, както и представители на най-големия туристически панаирен комплекс в страната – братиславския „Инхеба“.
Гражданите на Словакия свързват страната ни предимно с морските ваканции, но за изложението през 2013 г. палитрата на българските оферти за почивка и пътешествия ще бъде обогатена, уточняват от МИЕТ.
По време на деловата сесия на консултативната комисия Иво Маринов се срещна и с двама държавни секретари - на словашкото Министерството на икономиката Павол Павлис и на Министерството на транспорта, строителството и регионалното развитие Франтишек Палко.
Те обсъдиха перспективите за разширяване на двустранното сътрудничество в енергетиката, по Дунавската стратегия, селското стопанство, хранителната промишленост, военното производство, контактите между малки и средни предприятия, търгове за обществени поръчки.
България покани словашки компании да проучат възможностите за изграждане на пречиствателни станции у нас, а освен това двете страни ще продължават да обменят и специалисти в ядрената енергетика.

Демо на новия начален екран в Windows Phone 7.8

Демо на новия начален екран в Windows Phone 7.8

Демо на новия начален екран в Windows Phone 7.8
Както вече знаем, притежателите на телефони с Windows Phone към момента не могат да очакват ъпдейт до Windows Phone 8 поради ред причини, но от Microsoft са предвидили Windows Phone 7.8 за тях - засега се знае, че основната промяна в него ще бъде новият стартов екран, с който ще разполага и Windows Phone 8. Междувременно от компанията пуснаха видео на Nokia Lumia 900, работещ с новата версия, в което се демонстрира начинът за преоразмеряване на уиджетите върху екрана, които ще запълват цялата налична екранна площ. Всички новости, свързани с Windows Phone 7.8 пък, можете да следите на специално създадената страница на сайта на Microsoft.

Българките с голям принос за проституцията в Норвегия

Българките с голям принос за проституцията в Норвегия

Българките с голям принос за проституцията в Норвегия
Норвегия криминализира проституцията със закон през 2009 г. Снимка: guardian.co.uk
Българките имат основен принос за увеличаващия се брой на проститутките в Норвегия заедно с пришълките от Тайланд и Румъния.
Въпреки забраната върху най-древната професия в Норвегия, влязла в сила от 2009 г., половината от жриците на любовта в страната са българки, румънки и тайландки, сочи годишният доклад на организацията „Про сентър“.
Едва около 50% от проститутките в Норвегия са местни, показват още данните.
Инспектор Анете Бергер от столичната Полицейска дирекция коментира, че точният брой на проститутките не може да бъде определен.
„Още повече че пътуват по-често от преди. Това значи, че преброяването им е трудно“, обясни тя.

понеделник, 25 юни 2012 г.

20 години Черноморско икономическо сътрудничество

20 години Черноморско икономическо сътрудничество

20 години Черноморско икономическо сътрудничество

Преди 20 г. – на 25 юни 1992 г., по инициатива на Турция държавните и правителствените ръководители на 11 държави от Черноморския регион, сред които България, подписват Истанбулска декларация, с която се учредява Черноморското икономическо сътрудничество.
В Истанбул започва среща на върха на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество(ОЧИС) по случай 20-годишнината от основаването й.
България ще бъде представена от министър-председателя Бойко Борисов, който ще произнесе слово на юбилейната сесия, предаде Дарик радио.
Премиерът Борисов е придружен от министъра на културата Вежди Рашидов и посланика на България вАнкара Красимир Тулечки, допълва БТА.
Държавни и правителствени ръководители на 12-те страни членки и представители на 13-те страни-наблюдатели в организацията и на партньорите й участват във форума.
РумънияМолдоваСърбияГрузия и Азербайджан ще бъдат представени на ниво президенти.
Албания е представена на ниво министър-председателРуската федерация и Украйна на ниво вицепремиер, Гърция – от външния си министър, а Армения от заместник външен министър.
Срещата на върха ще бъде ръководена от турския президент Абдуллах Гюл и президента на РепубликаСърбия Томислав НиколичСърбия ще предаде мандатното председателство на ОЧИС на Турция, която ще го поеме от 1 юли т.г.
Президентите на Турция и на Сърбия ще дадат пресконференция за журналистите.
На форума се предвижда да бъде обсъден икономическият дневен ред на организацията през следващото десетилетие. Участниците ще приемат Декларация на срещата на високо равнище.
Ръководителите на делегациите ще присъстват на откриването на изложба в двореца Долмабахче сарайъ на художници от страните от Черноморския регион, а турският президент Абдуллах Гюл ще даде официална вечеря.
Преди 20 г. – на 25 юни 1992 г., по инициатива на Турция държавните и правителствените ръководители на 11 държави от Черноморския регион, сред които България, подписват Истанбулска декларация, с която се учредява Черноморското икономическо сътрудничество.
Сърбия се присъедини през 2004 г., а 13 държави от ЕвропаАзияАфрика и Европейската комисия са със статут на наблюдатели.
Сътрудничеството в ОЧИС обхваща широк спектър от дейности – търговия, транспорт, енергетика, комуникации, банково дело, опазване на околната среда, борба с организираната престъпност.
Според турски дипломатически източници по време на мандатното си председателство Турция ще представи програма за укрепване на ОЧИС и активизиране на сътрудничеството във всички сфери, както и за нова визия на организацията.

„Мудис” понижи рейтинга на 28 испански банки

„Мудис” понижи рейтинга на 28 испански банки


„Мудис” понижи рейтинга на 28 испански банки

Преди 11 дни Мудис понижи оценката на дългосрочните дългови книжа на Испания с три степени до ръба на спекулативната категория. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Международната рейтингова агенция „Мудис” понижи рейтинга на 28 испански банки с до 4 пункта само няколко часа след като Мадрид подаде официално искане за помощ от еврозоната за банковия си сектор, предадоха световните агенции.
Агенцията уточни, че отслабващите финанси на правителството затрудняват страната да подкрепи банковия си сектор.
Според „Мудис” банките са уязвими също от загуби от балона на недвижимото имущество в Испания, посочва БТА.
Преди 11 дни Мудис понижи оценката на дългосрочните дългови книжа на Испания с три степени до ръба на спекулативната категория.
Агенцията даде като аргумент за решението си европейския спасителен план за испанския банков сектор в размер на 100 милиарда евро, който според нея ще увеличи още повече тежестта на дълга на страната.
Испанският министър на икономиката Луис де Гиндос изпрати в понеделник писмо до председателя наЕврогрупата Жан-Клод Юнкер с официално искане на „финансова помощ" от еврозоната за изпадналите в затруднение испански банки, допълва Дарик.

По-ниски цени за интернет в роуминг от 29 юни с Travel&Surf на GLOBUL


По-ниски цени за интернет в роуминг от 29 юни с Travel&Surf на GLOBUL


По-ниски цени за интернет в роуминг от 29 юни с Travel&Surf на GLOBUL
От 29 юни GLOBUL пуска обновената услуга Travel&Surf, която дава възможност за мобилен интернет в роуминг на ниски цени в целия свят без избор на мрежа на предпочитан оператор. В зависимост от дестинацията на пътуване и очакваното потребление клиентите на GLOBUL имат избор от различни дневни и седмични пакети с включен трафик за мобилен интернет в роуминг.

При пътуване в страните от зона EU са дневните пакети Travel&Surf EU с до 15 МВ включено потребление на мобилен интернет в роуминг на цени от 5,90 лв. и седмичен пакет Travel&Surf EU L на цена от 32,90 лв. За мобилен интернет роуминг в страните от Зона 1 (Албания, Македония, Турция, Хърватия и Сърбия) има дневни пакети Travel&Surf Zone1 с до 15 МВ включено потребление на цени от 13,90 лв., а седмичният пакет с включени 50 МВ мобилен интернет в роуминг вече се предлага за 79,90 лв. вместо досегашните 112,90 лв.

За пътуващите в новата Зона 2 GLOBUL предлага дневните пакети Travel&Surf Zone 2 с включено потребление до 10 МВ на цени от 13,90 лв. Седмичният пакет Travel&Surf Zone 2 L дава 20 МВ включено потребление на цена от 89,90 лв. За Зона 3 пакетът Travel&Surf Zone 3 S включва до 10 МВ на цена 15,90 лв. Седмичният пакет Travel&Surf Zone 3 L с 20 МВ включено потребление се предлага на цена от 99,90 лв.

От 1 юли 2012 г. GLOBUL въвежда и по-ниски цени за разговори в роуминг в страните от Европейския съюз. Клиентите на GLOBUL ще провеждат изходящи разговори за 0,68 лв. на минута, а минута входящ разговор ще струва 0,187 лв., изпратен SMS ще струва 0,204 лв., а 1 МВ мобилен интернет - 1,642 лв. От 1 юли услугата Лимит за GPRS в роуминг ще бъде приложима и за роуминг извън Еврозоната, като предоставеният лимит ще остане в същия размер - 117,35 лв., и ще бъде въведен автоматично за всички абонати, които имат роуминг услуга.

Руските туристи в България вместо в Египет след победата на ислямистите

Руските туристи в България вместо в Египет след победата на ислямистите

Руските туристи в България вместо в Египет след победата на ислямистите

„Мюсюлмански братя“ вече са заявили, че не искат да виждат полуголи туристи. Снимка: БГНЕС
Победата на изборите в Египет на кандидата на радикалните ислямисти Мохамед Мурси може напълно да унищожи туристическата индустрия в страната, коментира телевизия НТВ.
Руските туроператори с внимание следяха резултатите от президентските избори в Египет. Това е едно от традиционно най-популярните курортни направления. Всяка година десетки хиляди руснаци почиват на плажовете на Червено море.
„Мюсюлмански братя“ вече заявиха, че не искат да виждат полуголи туристи. Смятат да забранят и свободната продажба на алкохол. Те обещаха да не закачат туристите, но едно е когато са в предизборна кампания, а друго, когато вече са на власт“, посочва Ирина Тюрина, говорител на Руския съюз на туристическата индустрия, цитирана от „Фокус“.
По данни на Съюза руснаците основно са заменили Египет с ТурцияБългария и Гърция.

И Кипър иска финансова помощ от еврозоната

И Кипър иска финансова помощ от еврозоната


И Кипър иска финансова помощ от еврозоната

Кипър е притиснат от времето и не е изключено днес да почука на европейската врата за финансова помощ, пише в понеделник кипърският гръцки вестник „Филелефтерос“. Снимка: Wikipedia
Република Кипър ще подаде в понеделник молба за финансова помощ от еврозоната, за да спаси банковата си система.
Това съобщи в понеделник агенция „Франс прес“, позовавайки се на европейски дипломатически източник, предадоха БТА и „Медиапул“.
Говорителят на Еврокомисията Амадеу Алтафаж пък заяви на пресконференция в Брюксел, че „за момента“ няма информация за молба от Кипър.
По-рано международната рейтингова агенция „Фич“ (Fitch) съобщи, че е понижила суверенния кредитен рейтинг на Кипър до степен „боклук“ (junk – с висок риск – бел. ред.), позовавайки се на нарастването на сумата спасителни средства, от които се нуждаят кипърските банки, силно обвързани с Гърция, предаде „Асошиейтед прес“.
Те са големи притежатели на гръцки държавни облигации, чиято стойност в голяма степен бе отписана тази година. Говори се, че са отписани 3 милиарда евро.
Фич“ е свалила рейтинга на Кипър, който е част от еврозоната, с една степен – от „ВВВ-“ на „ВВ+“ – и е оставил отрицателна перспективата по него, което означава, че са възможни още понижения през идните месеци.
В съобщението си „Фич“ коментира, че „оценките на загубите и капиталовите нужди на кипърските банки са обект на значителна несигурност“.
Кипър е притиснат от времето и не е изключено днес да почука на европейската врата за финансова помощ, пише в понеделник кипърският гръцки вестник „Филелефтерос“.
До 29 юни страната трябва да намери 1.8 милиарда евро, за да рекапитализира втората си по големина банка.
Правителството чака Русия да протегне „ръка за помощ“ с отпускане на междудържавен заем, а пари са били търсени и в Китай.
Според изданието Никозия смята, че ако осигури част от парите, това ще е „коз“ за по-леки условия при помощ от Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС).
Европейските власти изглеждат готови да приемат молбата на Никозия за помощ за банковия си сектор, посочва изданието.

петък, 22 юни 2012 г.

Мръсните пари на почит в кризата

Мръсните пари на почит в кризата

Финансовата криза е златно време за мафията, пише EU Observer

Затруднените европейски банки са по-склонни да изпират парите на престъпните организации в кризата, отбелязва EU Observer.
„Настоящата икономическа криза направи криминалните групи още по-влиятелни, защото те разполагат с достатъчно ликвидни средства, имат готови пари. И това се наблюдава не само в Европа, а и в други страни с нестабилни икономики и подкупни политици”. На този малко познат аспект от финансовата криза обърна внимание прокурорът от италианската дирекция за борба с мафията Пиетро Грасо по време на заседание на новата специализирана Комисия „антимафия” в Европейския парламент.

Думите на Грасо бяха потвърдени и от Жан-Франсоа Гайро, главен комисар от френската полиция. „Това, което наблюдаваме в Европа е масова криминализация на финансовите структури”, подчерта французинът.
Феноменът поставя „екзистенциални въпроси” пред някои страни, където мафията е „трансформирала” националната политика и финансовите пазари, добави Гайро.
Наблюденията на двамата антимафиоти не са нови, отбелязва EU Observer.
„Парите на наркотрафикантите, инжектирани във финансовата система, спасиха банките от кризата”, написа в блога си през април миналата година бившият вече началник на Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC), Антонио Мария Коста.
Друг водещ криминалист – Мишел Кутузис, чиято регистрирана във Франция консултантска компания провежда проучвания за ЕС и ООН, написа през май тази година в новата си книга „Престъпност, трафик и мрежи”, че организираната престъпност масово инвестира в държавни облигации.
„Предпочитаният от властите подход обаче е да наблюдават, изследват, да създават нови институции. Те знаят какво се случва. Но никой не иска да предприеме действия”, коментира експертът пред EUobserver.

Защо Русия подкрепя режима в Сирия?

Защо Русия подкрепя режима в Сирия?

Какви са интересите на Москва в близкоизточната страна, разказва Business Insider

Сирийският президент Башар Асад няма по-добър приятел от Владимир Путин, отбелязва списание Foreign Policy в статия за руските оръжия в близкоизточната страна.
Позицията на руския президент е, че единствено сирийският народ има право да реши дали Башар Асад да се оттегли от властта. Въпреки призивите на международната общност Москва остава твърдо против външната намеса в Сирия.
Тази седмица Русия дори прати кораб с хеликоптери към Сирия, който малко по-късно беше спрян от британското правителство и принуден да се върне обратно. Русия запазва военно-техническото си сътрудничество със Сирия, но не доставя оръжие, което би могло да се използва срещу демонстранти, коментра говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич.
На този фон силите на Асад продължават с насилието срещу опозицията. Жертвите вече са над 15 000 души.
Логичният въпрос е защо въпреки зверствата Русия продължава да подкрепя Сирия. Американското издание Business Insider прави опит да обясни мотивите зад руската позиция.
От стратегическа гледна точка Сирия игаре същата роля за Русия, каквато Израел за САЩ, отбелязва Business Insider. Изданието формулира няколко основни фактора, които оказват влияние на политиката на Москва спрямо Асад.
Военна база
Русия има военноморска база в пристанищния сирийски град Тартус. Това е единствената средиземноморска база на Москва. Тя е и единствената извън територията на страните от бившия Съветски съюз.
Бизнес
Руският износ за Сирия само през 2012 възлиза на над 1 милиард долара, посочва Business Insider. Руските инвестиции в страната достигат почти 20 милиарда долара през 2009. Руската компания за строителство на газопроводи Stroitransgaz е инвестирала 1.1 милиарда долара в Сирия и има екип от над 80 руснаци, работещи там.
Оръжие
Русия е един от основните износители на оръжие за Сирия. Настоящите договори за доставка на въоръжение възлизат на над 4 милиарда долара. Почти всички сирийски бойни самолети, хеликоптери и ракетни системи са руско или съветско производство, подчертава Business Insider.
Политика
Москва е близък съюзник на Сирия от арабско-израелската война през 1973, припомня вестник New York Times. В момента Русия разглежда Сирия като единствен съюзник в Средиземноморието и Близкия изток. Освен това Москва не вижда реална алтернатива на Башар Асад. Русия се страхува, че при евентуална смяна на режима на власт ще дойде ислямистко и враждебно настроено към руските интереси правителство.
Дали в крайна сметка Москва ще склони да бъдат наложени санкции на режима на Асад и под каква форма предстои да видим.

Moody's наказа банковия свят

Moody's наказа банковия свят

Рейтинговата агенция понижи оценките си за 15 от най-големите банки в света

Лоши оценки на водещи финансови институции постави Moody's. Рейтинговата агенция понижи средно с две степени оценките си за 15 от най-големите банки в света.
Сред тях са американските Bank of America, Citibank, Goldman Sachs, Morgan Stanley и JPMorgan Chase, британските HSBC, Barclays и Royal Bank of Scotland, френските BNP Paribas, Credit Agricole и Sciete Generale, швейцарската Credit Suisse и немската Deutche Bank.
Рейтингът на четири организации е смъкнат с по 1 пункт, на десет – с по 2, а този на Credit Suisse – с 3. Най-сериозно е намалението при Bank of America и Citigroup – до Ваа2.

Информационните агенции отбелязват, че всички американски банки, които бяха спасени от правителството с мотива, че са „твърде големи, за да бъдат оставени да фалират”, попадат в списъка на Moody's.
За някои банки перспективата е негативна, което означава, че оценката им може да бъде коригирана още надолу през следващите месеци.
Агенцията мотивира решението си с риска банките да отбележат значителни загуби заради все по-нестабилните капиталови пазари.
Понижаването на рейтингите означава, че банките ще бъдат принудени да правят по-големи разходи за набиране на средства. Това пък може да повиши стойността на кредитите за бизнеса и населението.
Засегнатите банки категорично отхвърлиха оценките на Moody's.
През май агенцията смъкна рейтингите на 26 италиански и 16 испански банки, а през юни на 6 немски и 3 австрийски кредитори. Като причина анализаторите от Moody's изтъкнаха риска, свързан със задълбочаване на дълговата криза в еврозоната.

ОТЕ продава "Глобул"

С приходите от сделката водещият гръцки телеком ще рефинансира облигации с падеж през следващите две години




Решението за продажба на
Решението за продажба на "Глобул" е било взето преди дни от борда на директорите на гръцката компания. За него вече са били информирани висшият мениджмънт и служителите на "Глобул".


Българският мобилен оператор "Глобул" ще бъде продаден от сегашния му собственик - гръцката компания ОТЕ, научи "Капитал". С приходите от телекома, ОТЕ се надява да изплати задълженията по емитираните облигации, чиито падеж е през следващите две години. Това потвърдиха пред "Капитал" от пресслужбата на ОТЕ.

"Като част от своята стратегия за рефинансиране на задължения с падеж през следващите две години и възлизащи на 3.4 милиарда евро, която включва едновременно удължаване на срока за плащане и намаляване на нетния дълг на компанията, ОТЕ обмисля евентуалната продажба на своите подразделения в България GLOBUL и Germanos Telecom Bulgaria и възнамерява да инициира съответните процедури", съобщиха от пресслужбата на ОТЕ.

Решението е било взето преди дни от борда на директорите на гръцката компания. За него вече са били информирани висшият мениджмънт и служителите на "Глобул". По неофициална информация ОТЕ е наел за консултант по продажбата лондонското поделение на американската банка Citigroup.

Посредникът пък вече е изпратил писма с покани за участие към няколко телекомуникационни компании. Сред потенциалните купувачи са турската Turkcell, британската Vodafone, както и Orange, която е собственост на France Telekom. Не е изключено обаче продавачът ОТЕ да разшири кръга от потенциални купувачи, като разреши оферти да подават не само стратегически инвеститори, но също инвестиционни фондове и банки.

При избора на купувач думата ще има и германската Deutsche Telekom, който притежава 40% от акциите в ОТЕ. Сделката ще зависи и от новото гръцко правителство, тъй като държавата все още притежава "златна акция" в ОТЕ, която й дава право да участва във всички важни решения.

Продажбата бе анонсирана през април

За евентуална продажба на "Глобул" се заговори за пръв път в средата на април в гръцката преса. "ОТЕ може да продаде едно от поделенията си в Албания, България или Румъния, за да обезпечи плащанията по дълговете си", писа тогава местният вестник Naftemporiki.

Според изданието мениджърите на оператора в южната ни съседка ще са готови до средата на годината с пакет от мерки, който да осигури между 500 и 700 млн. евро, колкото не достигат на компанията, за да посрещне плащанията по дълговете си тази и следващата година.

ОТЕ, която е една от най-големите телекомуникационни групи в Югоизточна Европа, има средносрочни задължения от близо 5 млрд. евро. От тях 640 млн. евро трябва да бъдат платени до края на тази година, а други 2.1 млрд. евро - през 2013 г.

Компанията

ОТЕ е собственик на българския телеком "Глобул" чрез дъщерната си компания Cosmote. Компанията развива дейност също така в Румъния и Албания. Гръцката група отчете нетна печалба за първото тримесечие на тази година в размер на 307 млн. евро, което е значително повишение в сравнение с 30 млн. евро за същия период на миналата година.

Като се приспаднат продажбата на 20% дял от Telekom Srbija за 211.3 млн., както и други активи в началото на годината, печалбата е скочила с 52% до 95.3 млн. евро. "Глобул" притежава лиценза за втори GSM оператор в България, като официално компанията се нарича "Космо България Мобайл".

Спас Русев купи "Радисън Блу"

Спас Русев купи "Радисън Блу"

Сделка срещу парламента

Бившият царски лобист Спас Русев взима софийския хотел "Радисън Блу"





Хотел Radisson Blu

На пазара на луксозни градски хотели надали има по-подходящ момент за покупка от сега. Кризата, съпътствана с отлив на клиенти и намаляващи приходи, си каза думата и много собственици вече са по-склонни на компромиси спрямо преди. Не липсват и оферти за продажба: от периодично подновяваните слухове за "Кемпински хотел Зографски" до четиризвездния хотел "Родина".

Случи се и първата емблематична сделка - за Radisson Blu в центъра на София. Почти пет години след като досегашният собственик на хотела реши да го продаде, хотелът зад паметника на "Цар Освободител" мина под контрола на бизнесмена Спас Русев. Продавачът - британецът Хенри Гуин-Джоунс, се разделя с всичките си активи в България и ще се фокусира върху инвестиции в офис площи в родината си.

Сделката е показателна, че чужд интерес към малкия софийски пазар е слабо вероятен: след неслучилата се продажба на Георги Гергов през 2008 г. в крайна сметка хотелът пак преминава в ръцете на български собственик. По-големият въпрос за Radisson обаче е ще бъдат ли направени нови инвестиции, ще се вдигнат ли приходите и ще върне ли мястото позабравения си блясък на истински "Гранд".

Трети на опашката на коня

Сегашната промяна в собствеността е третата за хотела след приватизацията му през 1998 г. (тогава под името "Гранд хотел София"). Първоначално емблематичната сграда с гледка директно към парламента бе собственост на американците Джийн Филипс и Роналд Финли чрез регистрираната в България "Уърлд трейд къмпани". От тях пет години по-късно хотелът бе купен от Gort Securities на Хенри Гуин-Джоунс, чието притежание бе до тази пролет. Междувременно, в бизнес средите не беше тайна, че от няколко години британецът опитва да продаде актива. Запознати с плановете му твърдят, че това е поредната стъпка от изтеглянето му от българския пазар, за да се насочи към по-сигурните води на недвижимостите в родината си. Доказателство за тази теза е, че постепенно през годините Хенри Гуин-Джоунс намери купувачи за почти всичките си имоти в нашата страна (виж карето). Сега след излизането си и от компанията - собственик на хотел Radisson - "Интерхотел гранд хотел София", той ще остане само с дял в мол Burgas Plaza, за който явно просто ще изчака добра възможност.

Според източници на "Капитал" от консултантските среди сделката за "Радисън" вече е в ход. Промените в собствеността още не са видими, тъй като хотелът и земята под него формално са в активите на "И Еф Джи лизинг" заради лизингов договор от 2008 г. При това - най-вероятно е договорено купувачът да придобие не самия имот, а компанията-майка - "Интерхотел гранд хотел София". А в нейната управа вече има промени, които говорят именно за нов инвеститор. Първо - от началото на май като прокуристи са вписани синът на Спас Русев Евгени и румънецът Джордж Миу, който е новият генерален мениджър на софийския Radisson Blu. И второ - на общо събрание на акционерите на 20 юни изцяло бе сменен и съветът на директорите, като в него вече влизат Спас Русев, Евгени Русев и адвокат Мариус Величков.

Пред "Капитал" Спас Русев даде само писмено изявление за сделката. Според него собственик на Radisson е дружество от групата на EFG Eurobank, а той самият участва в общото събрание само като "представител на група чуждестранни частни инвеститори" с одобрена концепция за обновяването на хотела. Два независими един от друг източника на вестника обаче посочиха именно Русев като собственик.

Емблема за 10 млн. евро

Подобно на повечето бизнес хотели в София и Radisson загуби позиции заради кризата и спада на бизнес посещения. Представители на бранша отчитат най-сериозния отлив през 2009-2010 г., което доведе и до спад в цените и приходите на всички в сектора.

Конкретно във финансовите отчети на "Интерхотел гранд хотел София" най-голямото намаление е за 2009 г., когато приходите са били малко под 11 млн. лв. при 13.9 млн. лв. предходната година. През 2010 г. спадът вече е значително по-слаб (виж таблицата), но заслугата е на по-високите постъпления от наеми, докато тези в графа "нощувки" продължават да изостават – 5.9 млн. лв. при 6.1 млн. лв. година по-рано. Стабилизацията на пазара, която се усети през 2011 г. при някои от софийските хотели, пролича и при Radisson. Финансовият отчет все още не е публикуван, но по предварителни оценки приходите на хотела са се задържали около 10 млн. лв. благодарение на ръста в нощувките.

Като цяло обаче за разлика от годините преди кризата хотелът генерира нисък, макар и стабилен, оборот. Очаквано и договорената продажна цена е значително по-ниска спрямо тази от пролетта на 2008 г., когато Radisson бе оценяван на 50 до 80 млн. евро. Сега според източници на "Капитал" цената е 10 млн. евро плюс погасяване на задължения към кредитори. Колко са били те към момента на продажбата е трудно да се каже. Източник, запознат със сделката, определи размера им на 11 млн. евро, докато в отчетите на "Интерхотел гранд хотел София" от предходни години фигурират цифри между 65 и 70 млн. лв.. Дълговете са основно към две дружества – EFG Private Bank – Luxemburg и "И Еф Джи лизинг". Възможно е обаче част от тях да са погасени покрай сделката. Отделно от това в отчетите на дружеството (отново към далечната 2010 г.) са записани вземания за близо 49 млн. лв. от свързани компании, предимно от групата около Gort Holding.

Пет звезди очаквания

Въпреки че не остана незасегнат от кризата, факт е, че Radisson остава силен с изключителната си локация и утвърден бранд. Фактори, които несъмнено са натрупали точки в негова полза при преговорите по сделката (договорът за управление под марката Radisson е 15-годишен и датира от октомври 2001 г.).

Един от големите минуси обаче остава малката площ. След ремонта и преустройството на последния етаж броят на стаите бе увеличен от 136 на едва 144, докато първоначалните планове на собственика бяха за нови 40 стаи. Разширението е ключово, тъй като броят на леглата е свързан с рентабилността на всеки хотел и с интереса на големите международни вериги към управлението му. А на софийския пазар се броят на пръсти хотелите с висока категория, които разчитат на собствен мениджмънт и не работят под чужд бранд.

Друг недостатък, отчитан от експертите в бранша, са хаотичните ремонти в Radisson, подчинени на разнородни мениджърски визии през годините. Така в допълнение към петзвездния стандарт на стаите хотелът не разполага със съответната категория ресторант, а само с ирландския пъб Flannagans, казино и бар. По различни оценки конгресният му център също се нуждае от модернизация и разширяване, а фитнес центърът – от освежаване.

Иначе през последните месеци хотел Radisson отбелязва относително висока заетост (говори се за 65 - 70%) на фона на средно 57 - 60% при хотелите от този клас в София. В основата на тези показатели обаче определено не е активният делови живот в столицата. Причината е по-скоро ръстът в туристическите групови посещения, при които в много случаи вече се отсяда и в петзвездни хотели. Често те дори са предпочитани, тъй като в първите кризисни години намалиха цените на нощувките си с 15 - 20% и по този показател вече се доближават до четиризвездните хотели, но при по-високо качество на услугата.

Според хотелиери обаче след смяната на собствеността ключово за хотел "Радисън" ще е решението на новия притежател каква стратегия да следва. Първата стъпка, която може би говори добре, вече е направена с влизането на нов мениджър от системата на Carlson Rezidor Hotel Group (собственик на бранда Radisson Blu) - румънецът Джордж Миу. 

"Новият мениджър изглежда енергичен и инициативен. От собственика обаче зависи дали ще инвестира и ще му развърже ръцете, за да разгърне визията си за управление. Или ще е предимно приходно ориентиран с оглед бърза препродажба на актива", коментира управител на конкурентен столичен хотел. Според него първият вариант ще е добър за пазара, тъй като ще се вдигне нивото на услугата като цяло.

Кой е на пазара

Въпреки че сделката за Radisson изглежда като раздвижване на пазара, е малко вероятно тя да бъде последвана от подобни продажби. Секторът е слабо атрактивен, притиснат от ниски цени и приходи, а конкуренцията нараства. След по-малко от година в София се очаква да отворят два нови хотела в средния ценови клас – първият под марката Novotel на строителната компания "Маркан" на бул. "Цариградско шосе", а вторият – инвестиция на НИКМИ в Студентски град. Два замразени проекта – край летището и на мястото на хотел "Сердика" в центъра на София, също чакат рестарт. И двата вероятно ще бъдат управлявани от международни вериги, но инвеститорите са български. 

Горните примери показват и какви са инвестиционните нагласи, доколкото ги има. Според брокери на имоти софийския пазар оглеждат предимно български компании, и такива от Русия и Близкия изток, които като цяло в момента са сред активните инвеститори, докато големите брандове в хотелския бизнес като цяло избягват да се обвързват със собственост. Така че, ако има нови размествания на хотелския пазар, те най-вероятно отново ще са с местен адрес.

Кой е Хенри Гуин-Джоунс

Покупката на Гранд хотел София под марката Radisson SAS (впоследствие Radisson Blu) е първият досег на Хенри Гуин-Джоунс с българския пазар. Сделката бе обявена през пролетта на 2003 г. Купувач бе Gort Securities – дружество за управление на имоти, основано през 1997 г. от британския инвеститор. То придоби хотела през покупка на компанията собственик - World Trade Company, притежавана от Джийн Филипс и Роналд Финли.

По това време Хенри Гуин-Джоунс вече има сериозен опит с недвижимата собственост – преди да основе Gort, е бил управляващ директор на британската Roxylight, специализирана в областта на жилищните имоти. С разрастването на дейността си в Източна Европа през 2005 г. Хенри Гуин-Джоунс продаде портфолиото си от над 250 000 кв.м във Великобритания, оценено на 115 млн. паунда. Същата година създаде Landmark Property Management, през която реализира повечето си имотни инвестиции в България. Дялове в нея първоначално притежаваха и исландецът Тор Бьорголфсон чрез дружеството Samson Properties, както и Altima Partners, управлявана от Георг Цветански. За няколко години Lаndmark натрупа портфолио от 23 имота, което през 2007 г. продаде за 210 млн. евро на "Бриджкорп" - фирма на мениджърите й Ричард Макдоналд и Таня Косева-Бошова.

Междувременно при предишния опит за приватизация на държавната компания АДИС Хенри Гуин-Джоунс бе сред кандидатите чрез Gort Securities. Той беше и сред акционерите в компанията за инвестиции и управление на хотели Sigma Capital.

Кой е Спас Русев

Неговият основен бизнес са телекомуникациите, спорадично и медиите. Бизнес начинанията му датират още от 90-те години. Името му обаче нашумя основно в качеството му на премиерски съветник и лобист при управлението на Симеон Сакскобургготски покрай приятелството му с него. Именно Русев помогна да се създаде икономическият и политически кръг около "царя". Той го свързва с Николай Василев, Милен Велчев, Любка Качакова, Пламен Петров... Той е едно от основните действащи лица и в т.нар. яхтен скандал през 2002 г., когато в Монако бяха засечени в една компания Русев, Милен Велчев, Пламен Петров, Мирослав Севлиевски и соченият за контрабандист Иван Тодоров-Доктора. Спас Русев беше замесен и в скандала през 2008 г. с бизнесмена Пиерпаоло Черани, когато стана ясно, че често гостуващият на лобиста италианец е предлагал пари на членове на правителството, за да печели обществени поръчки в България.

Част от начинанията на Русев се свързват с бизнесмена от ирански произход Ескандар Малеки. С негови средства Русев участва, макар и недотам успешно, в няколко приватизационни сделки. Опита да се включи и в продажбата на БТК през 1999 г. в консорциум с америкaнската GTE. Името му изниква отново при конкурса за лиценз за втора национална телевизия, когато той посредничи за създаването на един от консорциумите - между шведската MTG, фирмата на Кеворк Кеворкян и друго дружество на Малеки - Logic Invest. В крайна сметка обаче и този проект се проваля.

Русев обаче успява да се включи като партньор на "Моторола" чрез фирмата си "Телелинк" при изграждането на мрежата на втория мобилен оператор "Глобул", след като неуспешно медиаторства на собственика й ОТЕ в опитите му заедно с холандската KPN да купи БТК.

Пак през 2008 г. гръцката компания Liberis регистрира смесено дружество с Русев, за да започне издаването в България на женското списание Glamour и на мъжкото GQ, но само първото от тях реално тръгна.

Германия отнесе Гърция с 4:2 на четвъртфинала на Евро 2012

Германия отнесе Гърция с 4:2 на четвъртфинала на Евро 2012

Германия отнесе Гърция с 4:2 на четвъртфинала на Евро 2012
Германия победи Гърция с 4:2 във втория четвъртфинал на Евро 2012.
Бундестимът не остави никакви шансове на гърците и постигна категорична победа с 4:2 в четвъртфиналния двубой, който се игра на „ПГЕ Арена” в Гданск.
Германия поведе с 1:0 в 39-та минута, когато Лам стреля от около 20 метра, Сифакис не се намеси добре и топката влезе във вратата му.
Гърция започна силно второто полувреме и успя да изравни резултата в 55-та минута, когато Салпингидис проби отдясно по атаката, след което центрира в наказателното поле на Германия, където Самарас засече топката и я прати под плонжа на Нойер за 1:1.
Германия отново излезе напред в резултата в 61-та минута, когато Боатенг центрира в наказателното поле на Гърция, след което Кедира от около точката на дузпата засече топката от въздуха и я прати под напречната греда за 2:1.
В 68-та минута Йозил центрира от фаул в наказателното поле на Гърция, Кирякос Пападопулос изпусна Клозе, който засече топката с глава и я прати в мрежата на Сифакис.
Германия отбеляза четвърти гол в 74-та минута, когато Клозе бе изведен сам срещу Сифакис и стреля, след което вратарят спаси, но при добавката Ройс шутира, топката срещна напречната греда и влезе в опразнената врата за 4:1.
Гърция получи правото да изпълни дузпа в 88-та минута, когато Торосидис центрира в наказателното поле на Германия, където Боатенг игра с ръка и Дамир Скомина посочи бялата точка. Наказателният удар бе реализиран от Салпингидис в 89-та минута.
Така Германия се класира за полуфиналите на Европейското първенство и очаква победителя от сблъсъка между Англия и Италия.

четвъртък, 21 юни 2012 г.

Хостелите и къмпингите също ще получават звезди

Хостелите и къмпингите също ще получават звезди


Апартаментите за гости, хостелите и така наречените апартхотели също ще бъдат категоризирани занапред. Това предвижда новият закон за туризма, който правителството вчера одобри. Досега тези обекти не бяха обхванати от категоризацията, съобщава "Капитал daily". 

С новите текстове също се предвижда категоризацията да важи за пет години, а не да е безсрочна както е в момента. 

Министерството на икономиката ще издава категория на хотелите с категория над 3 звезди както и на апартхотелите, вилните и туристическите селища и на хижите. От общините ще се дават звездите на семейните хотели, хостелите, пансионите, стаите и апартаментите за гости. От местната власт ще се дава категория и на къмпингите и заведенията. 

Законопроектът е обсъждан няколко пъти с браншовите сдружения, като повечето от предложенията в него са дошли именно от бизнеса.

Проектът предвижда още Министерството на икономиката да издава сертификати на СПА хотелите като критериите за това допълнително ще бъдат изготвени в наредби към закона. Обектите, които нямат такъв сертификат, няма да могат да се рекламират като предлагащи СПА процедури. 

В проектозакона е записано също, че туроператорите ще могат да издават електронни ваучери, за които настояваха хората от бранша. 

Икономическото министерство предлага още да се въведат изисквания към работещите като екскурзоводи, планински водачи и ски учители. Те ще трябва да покрият определени изисквания за квалификация, които допълнително ще бъдат изготвени в наредба, съгласувана с образователното министерство.

От закона за туризма се предвижда да отпаднат категоризации на ски писти и плажове, каквито съществуваха до момента.

В новия проектозакон е заложено още и разделение на страната на туристически райони, които ще се управляват от организации за управления. В тях могат да членуват сдружения на хотелиери, туроператори, общини и други свързани с отрасъла организации и ще бъдат доброволни. Сред основните цели на всички региони е да рекламират туризма на територията си по модела на подобни структури в други държави. 

Toshiba ще построи най-големия соларен парк в Япония в областта Фукушима

Toshiba ще построи най-големия соларен парк в Япония в областта Фукушима


Японската корпорация Toshiba съобщи в сряда, че ще започне строежа на най-големия соларен парк в страна с мощност 100 мегавата, предаде "Ройтерс". Соларните панели ще бъдат разположени по североизточното крайбрежие на страната в областта Фукушима, която бе ударена от земетресение и цунами през миналата година.

Гигантът Toshiba, който произвежда всичко от електрически крушки до атомни реактори, ще похарчи около 30 милиарда йени (379.6 милиона долара) за строежа на няколко големи соларно електроцентрали в град Минами Сома.

Жителите на това населено място бяха принудени да се евакуират, тъй като града им попадна в 25-километровата зона на отцепление близо до АЕЦ "Фукушима."

Проектът е продължение на плана на Kyocera, която заяви, че ще инвестира в соларен парк с мощност 70 мегавата в Южна Япония.

По информация на Toshiba строежът във Фукушима ще започне през тази година и ще заработи напълно през 2014 г.

Испания плати рекордна лихва на инвеститорите си

Испания плати рекордна лихва на инвеститорите си


Испания пласира средносрочни облигации на рекордно висока цена за еврозоната, часове преди правителството й да обяви резулатите от независимия одит на банковата система. Той трябва да покаже колко голяма е капиталовата дупка в нея – тоест от колко пари ще се нуждаят финансовите институции, съобщи Ройтерс. 

Финансовите министри на еврозоната ще обсъдят как да отпуснат обещаният вече спасителен заем за 100 млрд. евро за банките в страната. Много наблюдатели виждат в този заем една прелюдия към цялостна програма за спасяване на Испания.

Мадрид успя в четвъртък да продаде средносрочни облигации за 2.2 млрд. евро при силен интерес от страна на инвеститорите. Лихвата по петгодишните книжа обаче нарасна до 6.07 на сто – равнище, което анализаторите сочат като непоносимо за дълго време. Тази лихва е и 15-годишен връх.

Това беше в контраст с продажбата на облигации от Франция, за което страната ще плати на инвеститорите лихва от 1.43 на сто.

"Първото притеснение е дали Испания може да се финансира от пазарите. Те успяха да продадат 2.2 млрд. евро при цел от 2 млрд. евро и следователно могат", коментира Ахилеас Георголопулос, стратег в Lloyds в Лондон.

"След това въпросът е, дали лихвите, които ще плащат, са заплаха в краткосрочен план. И да, ясно е, че те са по-високи от тези предишния месец. Въпреки това те ще могат да се финансират при тази цена още няколко месеца", допълва той.

В петък премиерът на Испания Мариано Рахой има среща с канцлера Ангела Меркел, президента на Франция Франсоа Оланд и премиера на Италия Марио Монти. Тогава се очаква, че официално ще бъде поискана помощ.

Експерт: Еврозоната да притисне Гърция или трябва да плаща още

Експерт: Еврозоната да притисне Гърция или трябва да плаща още


Томас Визер
Томас Визер


Висш служител на Европейския съюз, който отговаря за спасителните пакети, предупреди еврозоната, че трябва да поиска от Гърция нови бюджетни съкращения или повишаването на още данъци, защото в противен случаи страните ще трябва да дадат още средства, предаде агенция "Франс прес".

В момента когато новият гръцки премиер положи клетва и се формира правителството на страната, вторият спасителен пакет е извън всички срокове – месеци след графика, заяви председателят на Икономическия и финансов комитет на ЕС Томас Визер, който подготвя срещите на Еврогрупата.

Според него или Гърция трябва да се придържа към фискалните цели и да приложи допълнителни мерки, или ще трябва да се променят крайните срокове, за които ще са необходими допълнителни средства. Сделката за заем на стойност 130 млрд. евро, постигната през март, вече не работи, подчерта той.

"Икономическата среда стана дори по-лоша, отколкото се очакваше", подчерта експертът. Той предупреди, че до август еврозоната и Международният валутен фонд ще трябва "сериозно да предоговорят как да върнат сделката в релси".

Визер подчерта, че събирането на данъци не е успешно, приватизацията се е провалила, а други цели – структурни реформи за повишаване на конкурентосбособността в износа – също са се изплъзнали на Атина при изпълняването им.

Някои държави членки вече дадоха сигнали, че има вероятност за предоговаряне на споразумението с международните кредитори, но други предупредиха, че по-скоро трябва да се настоява за нови жертви от гърците, защото всяко предоговаряне ще означава още разходи за еврозоната. Някои икономисти дори предупреждават, че Гърция ще се нуждае и от трети спасителен пакет.


Над 27 милиона лева ще бъдат инвестирани в "Българският Лувър"

Над 27 милиона лева ще бъдат инвестирани в "Българският Лувър"

Вежди Рашидов

Над 27 милиона лева ще бъдат инвестирани в създаването на Националния музеен комплекс, наричан още "Българският Лувър", след като министърът на културата Вежди Рашидов и министърът на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова подписаха договор за безвъзмездна финансова помощ, съобщи агенция "Фокус".

В интервю за предаването "Това е България" в ефира на радио "Фокус" Деница Николова, директор на ОП "Регионално развитие", казва че това е една мащабна инвестиция, а самият комплекс ще показва експозиции от различни времеви периоди и културно развитие на страната ни.

"И всъщност чрез този музей ние даваме възможност за експониране на всички художествени творби, също така на гостуващи изложби, да показват своето изкуство, така че да можем да привлечем повече посетители, повече туристи, а и същевременно с това да обогатим българската култура и, разбира се, да обогатим знанията на българина по отношение на културата и всичко, което се обвързва с нея в България", казва още Николова.

Пред следващите две години средствата ще бъдат насочени към изграждане на нови галерии, депа за съхранение на изкуство, реставрационни ателиета, а общата площ ще надхвърля 24 хиляди квадратни метра. Предвижда се и пълен ремонт на сградата на Националната галерия за чуждестранно изкуство, както и на сградите на Висшия технически университет

В комплекса ще има изложбени пространства, зали за гостуващи експозиции, фондохранилища и реставрационни ателиета. Вътрешният двор ще бъде превърнат в скулптурен център. Той ще включва сгради, собственост на Министерството на културата, в площта между бул. "Васил Левски" и улиците "Московска", "19 февруари" и "Оборище", където в момента се намират Националната галерия за чуждестранно изкуство и изградените нови хранилища за фонда на Националната художествена галерия.

Брюксел заплашва България със съд заради вятърните турбини до нос Калиакра

Брюксел заплашва България със съд заради вятърните турбини до нос Калиакра

Хиляди вятърни турбини и около 500 други проекти са били узаконени без адекватни оценки на техния ефект върху уникалните местообитания и видове на Калиакра.
Хиляди вятърни турбини и около 500 други проекти са били узаконени без адекватни оценки на техния ефект върху уникалните местообитания и видове на Калиакра. 

Европейската комисия продължава със следващия етап на наказателна процедура срещу България, тъй като страната продължава да не обръща достатъчно внимание на влиянието на вятърните турбини и други проекти върху флората и фауната в защитените области около нос Калиакра, съобщиха от пресслужбата на институцията.

По препоръка на еврокомисаря по околната среда Янез Поточник Брюксел изпраща мотивирано становище, с което иска България да се съобрази със съответното законодателство на Европейския съюз. Ако страната не изпълни изискванията за два месеца, е заплашена от съд и от това комисията да поиска изместване на проектите в нарушение.

Според директивите на ЕС за птиците и местообитанията всеки проект, който може да има съществен отрицателен ефект върху области, които са част от мрежата "Натура 2000", трябва да мине през предварителна оценка преди да започне работата по него.  В същото време и директивата за оценка на въздействието върху околната среда има за цел да да осигури, че всеки проект, който има ключов ефект за околната среда се оценява адекватно, преди да бъде одобрен.

Според Еврокомисията България не се е съобразила с тези директива на ЕС, като е позволила осъществяването на голям брой проекти в района на нос Каликра – важна зона за птици – без необходимата оценка на околната среда и продължава с тази практика. По този начин териториите, определени като специални защитени зони (СЗЗ) по Директивата за птиците, са станали недостатъчни.

Хиляди вятърни турбини и около 500 други проекти са били узаконени без адекватни оценки на техния ефект върху уникалните местообитания и видове на Калиакра, както и върху хилядите птици и прилепи, които прелитат над региона ежегодно при тяхната миграция към и от Африка.

През декември 2008 г. и септември 2011 г. Еврокомисията изпрати писма с мотивирано становище на България с опасенията, че неправилното прилагане на директивите може да доведе до загубата на защитени видове и негативни последици върху околната среда. Въпреки че Брюксел е поддържал редовни контакти със София по въпроса, страната не е предприела изискваните действия.

На въпрос на "Дневник" какви мерки възнамеряват да предприемат в отговор на наказателната процедура от екоминистерството отказаха да коментират за момента, тъй като все още не са получили официалното уведомление с детайлите от Еврокомисията.


Пета комисия от Европарламента отхвърли ACTA

Пета комисия от Европарламента отхвърли ACTA

Страните, подписали АСТА, към 21 февруари.

Комисията по международна търговия към Европейския парламент беше петата, която отхвърли търговското споразумение за борба с фалшифицирането (АСТА), преди гласуването в пленарна зала, което ще се състои най-вероятно по време на пленарната сесия през юли, предаде пресслужбата на Европарламента.

Срещу споразумението гласуваха също евродепутатите от комисиите по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, по правни въпроси, по развитие, по промишленост, изследвания и енергетика. ACTA влезе и в дневния ред и на комисията по петициите, която на 19 юни обсъди темата в присъствието на представители на гражданите, отправили петициите.

Рядко толкова комисии разглеждат даден текст, което се дължи в голяма степен на гражданската реакция срещу споразумението, която наблюдатели определиха като най-острата на европейско ниво в историята. Евродепутатите от отделните комисии гласуваха срещу конкретни мерки в текста, като всяка една от тях след това излезе и с обосновка за решението си.

За да влезе АСТА в сила в ЕС, споразумението трябва да бъде ратифицирано от Европейския парламент, от Съвета и от държавите членки. Някои страни в ЕС вече заявиха, че няма да ратифицират АСТА.

По време на пленарното заседание евродепутатите ще вземат решение въз основа на препоръка на водещата комисия по темата – комисията по международна търговия – като ще бъдат взети предвид и мненията на останалите комисии. Очаква се гласуването в пленарна зала да се проведе по време на юлската пленарна сесия.

През февруари българските евродепутати обявиха, че са постигнали консенсус по въпроса и няма да подкрепят ACTA

Европейската комисия призова членовете на Европейския парламент да отложат гласуването на търговското споразумение, докато Съдът на ЕС се произнесе по въпроса, но евродепутатите вероятно няма да се съобразят с това искане.

Представяме ви и дебат на тема "Рисковете от АСТА - факт или фикция", организиран от EuroparlTV.


ДПС поиска предизборна агитация на език, различен от българския

ДПС поиска предизборна агитация на език, различен от българския

И досега на свои митинги и срещи политиците от ДПС говорят често на електората си на турски език. Сега те искат това да се регламентира в закон, като се въведе и изискване за превод

И досега на свои митинги и срещи политиците от ДПС говорят често на електората си на турски език. Сега те искат това да се регламентира в закон, като се въведе и изискване за превод

При необходимост и при осигуряване на превод, предизборната агитация да може да се води не само на официалния за страната български език, но и на съответния майчин език на избирателите. Такава промяна в Изборния кодекс внасят от ДПС, съобщи зам.-председателят на формацията Лютви Местан.

Местан припомни, че подобна препоръка се дава и в доклада на наблюдателите от ОССЕ, били в България на последните местни и президентски избори. Той посочи, че ДПС съзнава напреженията, които съществуват в обществото и затова не предлагат толкова рестриктивен текст, колкото в препоръките на международните наблюдатели, а се иска агитацията на майчин език да е само при необходимост. Освен това задължително ще има и превод и така ще се знае значението на всяко послание, отбеляза Местан.

По думите му тази промяна се налагала сега, а не била необходима в предишни години, тъй като с приетия преди последната кампания Изборен кодекс изрично се записало, че агитацията трябва да е на български. Така всеки кандидат или политик, който се отклонял от разпоредбата, можел да бъде подвеждан под отговорност.

И до момента представителите на ДПС често говорят с избирателите си на турски език по време на предизборни събрание и митинги. Те смятат, че законовата регламентация и изричното условие за превод ще даде повече правила.

Подходът ни е изключително прецизен, балансиран, и в никакъв случай не в противоречие с Конституцията, че официалният език в България е българският, заяви зам.-председателят на ДПС. "Прекалено манипулативно се чете основният закон. Тук имаме ясен текст, че официалният език в България е българският, но, наред с този текст в чл. 36 от Конституцията се казва, че гражданите, за които българският език не е майчин, наред със задължението да изучават български език, те да могат изучават и ползват своя език. Обърнете внимание на думата "ползват", никъде не се казва къде може да се реализира това право – дали само в неофициална среда, или в официална среда. В същия текст се казва, че случаи, в които се ползва само официалният език, се уреждат в закона", каза Местан.

Освен това изменение, от ДПС внасят и текстове за публичност в работата на Централната избирателна комисия, на останалите изборни комисии и администрация. Идеята е на заседанията на ЦИК да могат да присъстват представители на политически партии, кандидати, застъпници, наблюдатели - български и чужди, журналисти - без ограничение. От партията искат още всички протоколи на ЦИК да бъдат качвани на сайта им, включително и за начина, по който гласуват членовете й.

Предлага се  също така заседанията на ЦИК да се предават онлайн.

Управляващите от ГЕРБ декларираха, че категорично няма да подкрепят искането на ДПС за кампания на друг език, извън българския. На свой ред те обвиниха формацията на Ахмед Доган, че тълкува превратно основния закон. Категорично не може да се съгласим с едно такова тълкувание, че Конституцията предвижда единствено и само официалният език да се използва, когато трябва пред български държавни органи да се произнасят по някакъв начин, заяви Красимир Ципов от ГЕРБ.

сряда, 20 юни 2012 г.

Самарас оглави кабинет с надежда да е на власт поне две години


Самарас оглави кабинет с надежда да е на власт поне две години

Очаква го сложна задача да балансира коалиция с двама бивши противници




Андонис Самарас положи в сряда клетва като министър-председател на Гърция в присъствието на президента Каролос Папуляс (в центъра)

Андонис Самарас положи в сряда клетва като министър-председател на Гърция в присъствието на президента Каролос Папуляс (в центъра)

Лидерът на консервативната партия "Нова демокрация" Андонис Самарас е новият премиер на Гърция, след като успешно реализира мандата да състави кабинет и да привлече в управляващата коалиция още две партии - социалистите от ПАСОК и проевропейската "Демократична левица". Заедно те ще имат 179 депутати в 300-местния парламент и ще представляват над 50% от подадените гласове.

Лидерите им Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис съобщиха, че веднага започват съставяне на кабинета и на екип, който да опита да предоговори срокове и елементи от помощния пакет на МВФ и ЕС. Самарас заяви в неделната вечер след извънредните парламентарни избори, че смята кабинетът му да изкара до изборите за европарламент през 2014 г., а вчера - че коалицията ще е стабилна.

Силно намален кабинет

В четвъртък ще бъде обявена структурата на правителството и дали и трите партии ще участват със свои хора в него. Лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос заяви, че никой от депутатите му или бившите министри няма да е в кабинета. От "Демократична левица" също казват, че няма да изпратят свои известни представители в правителството. По неофициална информация министрите и политическият състав ще бъдат намалени драстично - може би поне наполовина. В момента има около 50 министри и заместник-министри, а в кабинета на Самарас може би министрите ще са не повече от 15-17. Новият премиер бе заявил в понеделник, че иска една трета от министрите му да са безпартийни експерти.

Разцепено финансово министерство

Предполага се още, че финансовото министерство ще бъде разделено на две, като едната част се занимава само с държавните финанси, а другата води преговорите с международните кредитори. Според в. "Катимерини" в Атина усилено се коментира, че новият финансов министър най-вероятно ще е Василис Рапанос, председател на борда на National Bank of Greece и председател на Банковата асоциация на Гърция. В България NBG е собственик на ОББ банк.

Самарас веднага ще трябва да се заеме с болезнените проблеми на страната, да осигури следващите траншове от помощта и в същото време да ръководи съюз с доскорошни традиционни противници. "Коалицията ще е много слаба", коментира Никос Костандарас, главен редактор на консервативния в. "Катимерини".

Още мрачни прогнози

Анкета на Reuters сред 19 икономисти показа, че последните събития в Атина са дали глътка въздух на еврозоната, но не може да се избегнат задаващите се тежки години за Гърция, Португалия и Испания. Само трима от анкетираните днес смятат, че един ден гърците може да напуснат единната валута, докато само преди седмица всеки трети не вярваше, че еврозоната ще остане непокътната в следващите 12 месеца. Поне до 2014 г. обаче на южните държави от еврозоната им предстоят трудни времена.

Конкретно за Гърция ще се влошава безработицата - 23.4% в края на годината (22.6 е в момента), и стабилизиране чак пред есента на 2013 г. Анкетираните прогнозират свиване на икономиката за тази година от 5.8%, което е петото поред влошаване на този показател в допитванията на агенцията. 

Инфо: КАПИТАЛ Daily

Общо показвания