четвъртък, 12 юли 2012 г.

Нова директива на ЕК ще изчисти пазара от случайни играчи


Нова директива на ЕК ще изчисти пазара от случайни играчи

Регулацията на всички продавачи на застраховки ще стане еднаква, a това ще защити клиентите, казва Ясен Христов, управител и съдружник в SDI Group


- Г-н Христов, последните резултати показаха спад на приходите в общото застраховане, включително и по Гражданска отговорност. Защо?

За разлика от преди, в момента при Гражданска отговорност много повече полици се сключват на разсрочено плащане. Това е отражение и на финансовите възможности на българина. Банално стана да говорим за кризата, но е факт - хората си правят сметка и за много от тях стана непосилно да си плащат застраховката наведнъж.
Втората причина е ниското покритие по тази застраховка. Изискването е в България над 90% от колите да имат полицата, а в момента покритието е малко над 70%.


- Колко е поскъпването?

През последната година някои от застрахователите повишиха чувствително своите тарифи в някои сегменти - региони в страната, възраст на водача, територия на валидност и др., но реално средната цена, която плащат клиентите се е повишила с около 10% спрямо същия период на миналата година.


- Може ли да очакваме през лятото да се повиши обхвата?

Много хора зимата не карат колите си, а през лятото започват да ходят по вилите си, например. Това се отнася за собствениците на по-стари автомобили. Може да се каже, че има раздвижване през лятото и малко повишаване на обхвата, но ситуацията няма да се промени драстично. Обхватът би се повишил с максимум 1-2%.


- Какво е мнението ви за евентуално въвеждане на задължително имуществено застраховане?

Задължителното имуществено застраховане има своите плюсове и минуси. Именно около тях би трябвало да е цялата дискусия.
Плюсовете са ясни - хората ще бъдат защитени. Когато дадено населено място пострада ще има средства в специален фонд, чрез които много бързо може да се реагира, да се обезщетят хората и да се ликвидират последиците. Няма да се налага всички да чакат държавата да търси пари, за да помогне на бедстващите. Именно наличието на подобен фонд е основен плюс.
В момента е ясно, че хората масово не застраховат жилищата си. Около 8-10% от домовете имат сключени полици, като повечето от тях са взети с ипотечен банков кредит и съответно банката е задължила клиента да се застрахова. В едно село или малък град, където няма толкова много ипотеки процентът на застраховани жилища е нищожен. Сега при наводнение или земетресение чакаме държавата да намери пари, а при един пул тези проблеми няма да съществуват. 
Основният минус, заради който много хора са против, е задължителният елемент. Подобна мярка ще се възприеме като поредното задължение за българина, свързано с допълнителни разходи. Много хора ще го възприемат като вид данък. Не съм видял обаче да се обясни в детайли каква тежест би имало едно такова задължение. Да, от една страна ще си длъжен да платиш, както плащаш тока, водата, Гражданска отговорност... От друга страна обаче говорим за 15-20 лв. годишно за покритие от 20 хил. лв. На фона на всички останали разходи това не е толкова голяма сума. Все пак става въпрос за домовете на хората.
Разходът за едно домакинство би бил около 1-2 лева на месец. Ако се обясни на хората именно този детайл, може би те ще погледнат по друг начин на тази идея. Необходима е обществена дискусия, на която да се обсъдят всички гледни точки. Истината е, че трябва на везната да се поставят двете основни неща - ползата за населението от една страна и тежестта за домакинствата от друга.


- Какъв е делът на брокерите в продажбите на полици?

Делът на брокерите като продавачи се увеличава. Това е трайна тенденция в последните години.
Има нещо друго интересно за брокерския бизнес. В момента нашето законодателство регулира брокерите на база директивата за застрахователни посредници IMD. Съвсем скоро, на 3-ти юли, Европейската комисия (ЕК), след проведени обществени консултации, излезе с предложение за промяна на тази директива. Истината е, че в момента нормативната уредба има много пропуски. Развитието на пазара в последните десетина години изисква нова директива.
Съществен пропуск в сега действащото законодателство в България е, че не се регулират еднакво всички посредници и продавачи на застрахователни услуги. В новата директива регулацията ще е еднаква за брокери, агенти и забележете - за служителите в офисите на застрахователните компании, които продават директно на клиентите. За да бъде потребителят защитен максимално не е логично да се регулират само брокерите както е практиката в момента.
Облекчава се и режимът, при който брокерите ще могат да работят на пазарите в ЕС. Много се залага на защитата на потребителите и се върви към по-голяма прозрачност.


- Как ще се постигне по-голяма прозрачност?

В предложението за промяна на директивата е записано, че при продажбата на животозастрахователни продукти продавачите ще бъдат задължени да разкриват комисионите си пред клиента. При общото застраховане е предложено същото, но само при изрично поискване от страна на клиента. Ако той пожелае ще може да разбере възнаграждението на продавача. Тези изисквания ще обхванат не само посредниците (брокери и агенти), но и самите застрахователи, когато извършват директни продажби, тъй като техните служители също получават възнаграждения.
Държа да подчертая, че това все още е само предложение от ЕК. Тепърва текстовете на директивата трябва да се приемат от Съвета на Европа, след което да се гласуват от Европейския парламент. После отново да се върнат в Съвета на Европа и след това да отидат за финално гласуване в ЕП. Това е дълга процедура, която ще отнеме поне година и половина и на този етап изобщо не е ясно дали тези предложения ще бъдат приети.
След приемането на директивата държавите-членки ще имат 1 година срок, за да я въведат в своето законодателство. Това ще се случи най-вероятно в края на 2014 г. или началото на 2015г.


- Как промените ще помогнат на бизнеса?

Много се залага на квалификацията на брокерите. Ако досега всеки продавач на банички можеше да работи като брокер, с новата директива това няма как да се случи. Разбира се важен е не само законът, но и волята, и контролът от страна на държавата или по-точно на КФН.


- Предполагам това е добре?

Това е добре за потребителите, защото ще се избегнат проблемите със случайните играчи, които не са професионални посредници или служители на застрахователи, нямат нужната квалификация и не могат да дадат адекватен съвет. Винаги съм приветствал професионализацията на бранша. Това е гаранция за клиента.


- Какви са очакванията ви за застрахователния пазар през второто полугодие?

Не очаквам съществени промени на пазара. Вероятно през есента ще бъдат предложени промени в Кодекса за застраховането (КЗ). Все още обаче не се знае какви. При всички положения, ние като асоциация, ще вземем активно участие в дискусията. Но нека да изчакаме да видим какво ще предложи КФН.


- Какъв ще е делът на брокерите в продажбата на застрахователни продукти?

Очаквам тенденцията за делът на брокерите да се запази. Истината е, че клиентът ни харесва, дори на много хора това да не им е приятно. При нас клиентът може да получи избор, добра консултация, съдействие при щета, може да сравни условията на застрахователите. Ако човек тръгне да прави всичко сам ще му отнеме много време. Освен това той не е специалист и не може да си помогне по начин, по който би му помогнал професионалист.
Застрахователите виждат това и тенденция в политиката на по-далновидните от тях е да работят все по-добре с брокерите и да развиват този канал за продажба.
Виждал съм стратегията на един от големите застрахователи в България с чуждо участие. В стратегията за развитие на цялата група в Европа, в раздела "канали за продажба", брокерите бяха посочени като приоритет. Дори преди собствените структури на компанията. Тази тенденция не е само в България и не е само при тази компания.
Застрахователите виждат, че клиента избира нашата услуга и предпочитат да работят добре с нас, за да имат по-успешен бизнес. Голяма част от успеха на големите застрахователи се дължи на факта, че те работят добре с брокерите. Част от тях разработиха специални програми за работа с посредници, което им осигурява предимство пред останалите.

Mooody`s свали рейтинга на Италия


Mooody`s свали рейтинга на Италия

Агенцията отчита общите проблеми, които изпитва Еврозоната



Международната кредитна агенция Moody's Investors Service понижи рейтинга по дългосрочните държавни ценни книжа на Италия с две нива от "А3" до "Baa2". Също така агенцията запази "негативна" перспектива пред рейтинга на страната, което е заплаха за бъдещо понижение в рамките на шест месеца.


Като причина за орязването на рейтинга се посочват общите проблеми, които изпитва Еврозоната. Кредитният рейтинг на Италия е понижен на фона на решението на Испания да се обърне с молба за допълнителна финансова помощ и опасенията за излизането на Гърция от валутното обединение на Европейския съюз (ЕС).

Анализаторите на Moody's отбелязват, че нивото Ваа2 се дава на страни с надеждна кредитоспособност. Специалистите обръщат внимание на диверсифицирането на италианска икономика, както и на възможността Рим да се обърне за помощ към други страни от ЕС.

Италия води политика на строги бюджетни икономии от юни 2011 г. Сред проблемите пред апенинската икономика е и високият външен дълг.

Френската „Тотал” ще проучва за нефт и газ в Черно море

Френската „Тотал” ще проучва за нефт и газ в Черно море

Френската „Тотал” ще проучва за нефт и газ в Черно море
Най-добрата оферта е представена от „Тотал“, която ще работи в партньорство с ОМВ и „Репсол”, обяви енергийният министър Делян Добрев. Снимка: Sofia Photo Agency
Френската компания „Тотал“ (Total) ще проучва залежите на нефт и газ в находището „Хан Аспарух“, съобщи енергийният министър Делян Добрев.
Компанията ще работи в партньорство с О Ем Ви (OMV) и „Репсол“ (Repsol), предаде Дарик радио.
Добрев припомни, че през януари бе обявен конкурсът за проучване в блок „Хан Аспарух“.
Срокът за кандидатстване приключи в първите дни на настоящия месец и министърът подчерта, че бързо са били оценени офертите.
Най-добрата оферта е представена от „Тотал“, която ще работи в партньорство с ОМВ и „Репсол“, каза министърът и допълни, че френската фирма печели правата да търси и проучва дълбоко Черно море, блок „Хан Аспарух“ с територия 14 440 кв м.
„Това е нашата голяма надежда за диверсификация, защото потенциалът, който има дълбоко Черно море, според всички анализи сочи значителни залежи на нефт и газ. Това се потвърждава както от количествата, които се откриха на няколко километра от българската граница в румънска територия, така и от големия интерес, който имаше към конкурса в България“, каза още Делян Добрев.
Според премиера Бойко Борисов очакванията са сондажите да потвърдят наличието на голям ресурс, което ще помогне на страната за диверсификацията на газовите източници и при преговорите за цената на руския природен газ.

Икономиката на България може да отчете ръст до 2% до края на 2012 г.

Икономиката на България може да отчете ръст до 2% до края на 2012 г.

Икономиката на България може да отчете ръст до 2% до края на 2012 г.
Прогнозите на Групата Райфайзен сочат към сравнително добро представяне на Централна и Източна Европа през тази година и очакванията ни са България да не бъде изключение от общия тренд, каза гл. икономист на банката в България.
Въпреки че дава смесени сигнали за развитието си от началото на 2012 г., икономиката на България дава основания за прогноза за ръст до 2% пред следващите месеци, констатира Райфайзенбанк България.
В публикувания в сряда нов месечен макроикономически обзор, базиран на основните показатели на българската икономика към момента, анализаторите на банката отчитат съживяване при някои показатели от началото на пролетта за разлика от преобладаващо негативните развития през първото тримесечие на годината.
През април промишленото производство отбеляза спад от 2,8% на годишна база, но в същото време подотрасълът преработваща промишленост се увеличава с 0,8%.
Според обзора това е свързано с намаляване на негативното влияние на външната среда по линия на износа.
В доклада се отбелязва, че след спадовете през първите два месеца на 2012 г., през март и април износът на стоки нараства на годишна база, макар и с минимални темпове – съответно 1,9% и 2,5%.
От друга страна, започналото възстановяване на вътрешното търсене се свързва и с дефицита по текущата сметка от 158,7 млн. евро за април.
Отчита се забавяне на процеса на погасяване на чуждестранни задължения от началото на годината, което се очаква да окаже благоприятно въздействие върху икономическата активност.
През първите четири месеца нетните погасени вътрешнофирмени заеми са в значително по-малък размер в сравнение с година по-рано, поради което нетните преки чуждестранни инвестиции в България достигат 368,2 млн. евро спрямо едва 14,3 млн. евро през същия период на предходната година.
Динамиката на услугите продължава да бъде слаба поради по-късното начало на възстановяването на вътрешното търсене. Задържащо влияние върху нарастването на потреблението оказва състоянието на пазара на труда, отчитат от Райфайзенбанк България.
През разглеждания период е отчетен спад на безработицата в страната до 12,2% основно поради сезонни фактори, но анализът отбелязва, че като цяло не се наблюдават устойчиви процеси на възстановяване на пазара на труда.
От гледна точка на фискалната политика продължава да се подобрява изпълнението на държавния бюджет, като за втори пореден месец бе реализиран излишък (284.6 млн. лв.), с което и натрупаният от началото на годината бюджетен баланс вече е положителен и възлиза на 67,4 млн. лв.
„Прогнозите на Групата Райфайзен сочат към сравнително добро представяне на Централна и Източна Европа през тази година, така че очакванията ни са България да не бъде изключение от общия тренд“, коментира главният икономист на Райфайзенбанк Калоян Ганев.
По думите му все пак икономическият растеж у нас ще бъде значително по-скромен от този на страни като Русия и Полша.
„В този контекст устойчиво възстановяване на пазара на труда не може да се случи, така че в близко бъдеще не се очертава трайно решение на проблема с безработицата и нарастването на доходите“, допълваКалоян Ганев.

Бойко Борисов откри новия участък от автомагистрала „Тракия“

Бойко Борисов откри новия участък от автомагистрала „Тракия“

Бойко Борисов откри новия участък от автомагистрала „Тракия“
Трасето с продължителност 35,7 км се простира от Нова Загора до Ямбол.
Премиерът Бойко Борисов откри в четвъртък, 12 юли, новия участък от автомагистрала „Тракия“.
Участъкът е пуснат 52 дни преди официално обявения срок. Трасето с продължителност 35,7 км се простира от Нова Загора до Ямбол. Премиерът каза, че строителството на магистралата продължава да изпреварва графика и в рамките на няколко седмици ще стигне до Петолъчката, предаде агенция „Фокус“.
„Магистралите дават поминък и други възможности за развие на районите, през които минават“, заяви Борисов.
Той допълни, че въпреки проблемите, които е имало с покритието на 17 км от Лот 3 на автомагистралата, в крайна сметка тя отговаря на всички изисквания.
Премиерът каза още, че в рамките на мерките за контрол са взети проби от целия участък и призова гръцката фирма изпълнител, която строи магистрала „Струма“, занапред да не създава проблеми.
Премиерът Бойко Борисов обяви също, че в четвъртък вечерта хората вече ще могат да пътуват по новооткрития участък. Той призова шофьорите да бъдат по-предпазливи и да не създават предпоставки за катастрофи.
Министър-председателят връчи разрешението за ползване на председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Лазар Лазаров.

Собственикът на хотел "Родина" в София задържан при спецакция

Собственикът на хотел "Родина" в София задържан при спецакция

Собственикът на хотел "Родина" в София задържан при спецакция
Задържани при операцията в Солун в сряда са четирима души – испанец, португалец и двамата българи.
Собственикът на хотел "Родина" в София Васил Нинов и управителят на хотела Константин Георгиев са били задържани при спецакция в Гърция.
„Собственикът на хотел "Родина" в София Васил Нинов и управителят на същия хотел Константин Георгиев са имената на двамата българи, задържани при съвместната акция на гръцката полиция и ДЕА на пристанището в Солун," каза в Благоевград вътрешният министър Цветан Цветанов, предаде БГНЕС.
Министър Цветанов заръча на репортерите да проучат около кои политически сили гравитират двамата.
Гръцката полиция в Солун залови в сряда пратка от близо 168 кг кокаин, при операция на пристанището в града, проведена в сътрудничество с американската агенция за борба с наркотиците ДЕА. Задържани бяха четирима души – испанец, португалец и двама българи.

Над 500 души гасят пожара в Арбанаси

Над 500 души гасят пожара в Арбанаси

Над 500 души гасят пожара в Арбанаси
Пожар обхвана 100 дка борова гора около архитектурния резерват Арбанаси над Велико Търново. Снимка: "Дарик"
Над 500 души се борят с бушуващия в боровата гора около архитектурния резерват Арбанаси пожар.
Пламъци обхванаха над 100 декара гора между селата Арбанаси и Шереметя по скалистия склон над Велико Търново, предаде БГНЕС.
Борбата с огъня продължава и в момента. Човешка небрежност е причината за огромния пожар до селоАрбанаси. По първоначална информация хора от една от къщите в края на селото почиствали сухи треви и боклуци от двора си.
Изхвърлили всичко на купчина недалеч от дома си и я запалили. Огънят обаче бързо подпалил сухите треви по склона край селото.
Около 14 часа жители на Арбанаси забелязали пламъците и подали сигнал в пожарната. Незабавно били изпратени два противопожарни автомобила, които предприели гасене в края на селото. Поради високите температури и силния вятър по склона, пламъците много бързо започнали да се разпростират и скоро ситуацията напълно излязла от контрол.
Към 15 часа вече бе мобилизиран целият наличен ресурс на местната пожарна служба. Екипи на "Защита на населението" също се включиха в гасенето с малки пръскачки.
Въпреки усилията на огнеборците, пламъците стигнаха до близката борова гора и, по разкази на очевидци, "тя пламнала като факел".
Сформиран е кризисен щаб. В гасенето се включиха противопожарни автомобили от Горна Оряховица, от Габрово и Севлиево, като към 16 часа на мястото имаше повече от 10 пожарни.
Освен всички огнеборци, в гасенето са се включиха и 30 курсанти от НВУ, жители на Арбанаси и доброволци от града.
Общият брой на хората, гасящи пожара към същия час бе около 300. Мобилизиране на доброволци бе предприето и от ТД "Трапезица", като по информация на кмета на старата столица Даниел Панов, са събрани около 500 граждани, които са изпратени над местността Ксилифор, за да отрежат възможността пожарът да тръгне към Велико Търново.
"Мобилизирали сме много голям ресурс от хора и техника, но, за съжаление, тази гора може да бъде загасена само с помощта на авиация. Говорили сме вече с началника на ГД "ПБЗН" гл. комисар Николай Николов, той ни увери, че се създава организация за изпращането на специализирана въздухоплавателна техника. Това, което в момента се опитваме да направим е да задържим пожара да не се разраства. Поне за сега имаме успех," заяви кметът на Велико Търново Даниел Панов.

Изграждат веломаршрут в Странджа


Изграждат веломаршрут в Странджа

Предстои да бъде открит и нова туристическа пътека


Дирекцията на Природен парк „Странджа” към Изпълнителна агенция по горите започва изграждането на веломаршрут край черноморския бряг на парка. Това става възможно чрез подписания договор между Дирекцията на природния парк и Министерството на околната среда и водите (МОСВ).  
Проектът е финансиран от Княжество Монако чрез МОСВ, като общата му стойност е 39, 970 лв. и е с продължителност 10 месеца.
Кръговият веломаршрут е с дължина 35 км и преминава през землищата на селата Синеморец и Бродилово, Община Царево и територията на защитената местност „Устието на река Велека”.
Експертите от парка подготвят маркирането и монтирането на информационни табели. В близките месеци предстои и изработката на триизмерна дигитална карта на трасето и вграждане в уеб среда, разработване и отпечатване на информационна брошура.
На 17 юли в парка предстои да бъде открит и нов туристически маршрут. Той е с дължина 12 км, като времето за изминаването му е 4 часа.
Новата придобивка е изградена по проект  „Опазване и възстановяване на редки и защитени растителни видове на територията Природен парк Странджа”, финансиран по ОПОС 2007-2013 г.

Искат по-нисък ДДС за лекарствата


Искат по-нисък ДДС за лекарствата

Фармацевтите са против намаляването на печалбата им и остават в стачна готовност



Да бъде намален ДДС върху лекарствата предлагат фармацевтите, вместо да се реже от печалбата на търговци и дистрибутори. Аптекари, производители и вносители на лекарства, както и пациентски организации започват преговори в здравното министерство. Целта е намиране на мерки за намаляване на цените на медикаментите.
След среща на всички участници във веригата беше решено да се създаде работна група, която да излезе с предложение за мерки, с които цените на лекарствата да бъдат намалени.
Фармацевтите са категорични, че намаляването на надценките в аптеките ще доведе до фалити и по този начин пациентите няма да имат достъп до лекарства. Според тях по-доброто решение е да се намали ставката на ДДС върху лекарствата.
Аптекарите вече обявиха, че идния вторник ще протестират, ако бъде прието предложението на здравния министър Десислава Атанасова за намаляване на надценките.

Седма серия на Volkswagen Golf ще излезе през ноември

Производството ще започне още в началото на август т.г.



Производството на седмото поколение на  Volkswagen Golf ще започне още в началото на август т.г. А при европейските дилъри новият модел ще се появи през ноември, съобщи speed-press.

По-рано бе съобщено, че автомобилът ще бъде построен на една и съща платформа с Audi A3 – MBQ. Благодарение на това салонът на автомобила ще стане значително по-просторен. Сериозно ще бъдат преработени и централната конзола и арматурното табло на автомобила. Например той ще получи голям екран на мултимедийната система.

Ще има промени и в двигателната гама с достъпните мотори за новия Golf. Хечбекът ще получи бензинови силови агрегати TSI с работен обем от 1,2 до 2 литра, а мощността им ще е съответно от 105 до 300 к.с. Освен това ще се появи нов турбодизел, който ще покрие  изискванията за стандарта Евро 6. Volkswagen Golf ще получи и няколко хибридни версии. Не е изключена и появата на изцяло електрически вариант – днес Volkswagen активно тества няколко прототипа, оборудвани с електромотори  и батерии с голям капацитет.

Укрепват свлачища по морето до 2020 г.


Укрепват свлачища по морето до 2020 г.

България и Румъния ще направят обща устройствена схема на Черноморското крайбрежие


България и Румъния ще направят обща устройствена схема на Черноморското крайбрежие, каза във Варна зам.-министърът на регионалното развитие Николина Николова, която участва в публичен дебат за интегрираната морска политика и възможностите за сътрудничество, съобщи агенция Стандарт нюз. Във форума се включиха и гости от ЕК, Румъния и Украйна. 
За изработването на общата устройствена схема ще бъдат необходими около 3,5 милиона евро, за които двете страни ще кандидатстват по Регламента за подпомагане подготовката на проекти. В документа ще бъдат отбелязани и всички свлачища по крайбрежието, отбеляза Николова. По думите й в страната те са 207, от които 17 активни и 77 потенциални. Останалите са в някаква степен стабилизирани. За укрепване на свлачищата ще се търсят пари през следващия програмен период 2014-2020 година. 
Зам.-министърът на транспорта и съобщенията Камен Кичев допълни, че България е поела ангажимент да обедини наблюдателните системи на различните институции, включително министерствата на отбраната и на вътрешните работи. В момента всяко ведомство има своя система, но е необходимо до 1-2 години моделът да стане общ, посочи Кичев. Според него може да се реализира и общо наблюдение в акваторията заедно с Румъния. 
Кичев допълни, че предстои да бъде направена подробна устройствена схема на крайбрежието, както и национална стратегия за Черноморието.

Пожар гори в боровата гора край Арбанаси



Пожар гори в боровата гора край Арбанаси

Огнената стихия е обхванала над 100 декара гора



Пожар бушува в боровата гора около архитектурния резерват Арбанаси над Велико Търново. По първоначална информация пламъците са обхванали над 100 декара борова гора.
Седем противопожарни автомобила от Велико Търново, Горна Оряховица, Габрово и Търговище, както и целият наличен състав от противопожарните служби във Велико Търново и Горна Оряховица се борят със стихията на Арбанаси. В битката с огъня се включи и самолет, който излива вода над пламъците, както и много доброволци. 
Пожарът в боровата гора в района на телевизионната кула и резиденцията пламна в ранните следобедни часове. Пламъците са тръгнали от суха трева, вероятно поради човешка небрежност.
Затворен за движение е пътят в посока село Шереметя и Горна Оряховица през Арбанаси. Екипи но полицейските управления във Велико Търново и Горна Оряховица дежурят в района. Засега няма опасност огънят да тръгне към селото.

Блокираха държавната субсидия за железниците


Блокираха държавната субсидия за железниците

Засега няма да бъдат спирани заплати или влакове



Министерството на финансите спря държавната субсидия за железниците. 70% от парите, с които разполагат в "Пътнически превози", са напълно блокирани, заради необслужван заем. От компанията успокоиха, че проблемът ще бъде решен до дни.
Близо 13 млн. лв. месечна издръжка са под въпрос. Толкова са нужни на "Пътнически превози" за заплати и жп транспорт.
Стар необслужван заем от Световната банка става "ябълката на раздора" и от министерството на Симеон Дянков спират субсидията с аргумента, че са натрупани задължения, които трябва да чисти държавата.
По думите на шефа на Пътнически превози Методи Христов обаче бенефициент на 90% от заема от 95 млн. долара е НКЖИ, съобщи бТВ.
Всъщност това, което е ползвало сегашното БДЖ, е 10%, така че този договор в голямата си степен е отишъл за нуждите на НКЖИ, каза Христов.
Официално обаче получател по заема е БДЖ, тъй като през 1995-а дружеството все още е било смесено. Засега няма да бъдат спирани заплати или влакове, категорични са в железниците.
Междувременно от Министерството на финансите запазиха пълно мълчание и отказах да обяснят, защо слагат ръка върху държавната субсидия за железниците и защо Сметната палата започва сериозна ревизия в БДЖ. Появиха се и подозрения, че парите се спират заради предстоящата проверка от Сметната палата.
Едва след приключването й ще стане ясно, дали в холдинга има нарушения. 

Италия ратифицира бюджетния пакт


Италия ратифицира бюджетния пакт

Договорът бе приет от почти всички лидери от ЕС на Срещата на Върха на 30 януари



Сенатът на Италия ратифицира европейския фискален договор. Очаква се до август месец той да бъде прокаран и през долната камара на парламента за крайно одобрение, съобщи „Франс прес".
Договорът бе приет от 216 законодатели, 24 гласуваха срещу него, а 21 се въздържаха. Сенатори от Северната лига за кратко протестираха, използвайки банери: „Да - Европа на хората, не - Европа на банките".
Двете основни партии в парламента - лявоцентристката Демократична партия и дясноцентриската партия Народът на свободата, се очаква да подкрепят договора.
Договорът бе приет от почти всички лидери от ЕС на Срещата на Върха на 30 януари. Той има за цел да задължи страните да прилагат фискална дисциплина, като мярка в борбата срещу дълговата криза.
Той ще влезе в сила, след като бъде ратифициран най-малко от 12 държави-членки.

Пазарите се сринаха


Пазарите се сринаха

Загуби претърпяха инвеститорите в Азия, Европа и САЩ




Пазарите в Европа, САЩ и Азия регистрираха поредната си губеща сесия, след като стана ясно, че нито Федералният резерв на САЩ, нито японската централна банка възнамеряват да предприемат действия за стимулиране на икономиките си.


Първо реагираха борсите в Азия, които отчетоха шестата си поредна губеща сесия. Индексът следящ компаниите в Азия и тихоокеанския регион - MSCI Asia Pacific Index загуби 1.6% до 114.73 пункта. Японският Nikkei 225 се раздели с 1.48% от стойността си и затвори при 8 720 пункта. В Хонконг Hang Seng потъна с 2.03% до 19 025 пункта.

В Европа ситуацията е идентична. Германският DAX губи 0.7% и към 19.ч стойността му е 6 411 пункта. Британският FTSE 100 отчете спад от 1% до 5 610 пункта, а френският CAC 40 намалява с 0.7% до 3 136 пункта. Най-тежки загуби търпят индексите в Испания и Италия, където спадът е съответно 2.6% и 2%.

Само два часа след отварянето на щатската борса индексите вече са твърдо на червено. Индустриалният Dow Jones губи 0.5% до 12 547 пункта. Високотехнологичният Nasdaq потъва с 1.25% до 2 853 пункта, а широкият S&P 500 отчита спад от 0.8% до 1 331 пункта.

Петролът и златото не успяха да изиграят ролята на сигурни активи и цял ден се търгуват под цената на затваряне от вчера. Благородният метал отчита спад от 1.1% до 1 559 долара за тройунция, а американският петрол губи 1.2% до 84.7 долара за барел.

НАП продава на търг 5 кг бижута и злато



НАП продава на търг 5 кг бижута и злато

Изделията са задържани на митница Калотина при опит за нелегален внос в България



Близо 5 килограма конфискувани изделия от благородни метали пуска на търг Националната агенция за приходите (НАП) – София, съобщиха от агенцията.
Изделията са задържани на митница Калотина при опит за нелегален внос в България и са отнети в полза на държавата по съдебен ред. В момента се съхраняват в Монетния двор на гара Искър, където могат да бъдат огледани в работните дни от 13 до 17 юли, съобщават от столичната агенция.
Над 4 880 грама от обявените за продан изделия са златни. 8 броя от тях представляват немаркирани слитъци с общо тегло 4098.67 грама, с различно съдържание на златото в тях - от 559/1000 до 992/1000.Отделните слитъци са с грамаж от 290 до 670 грама, а началната цена от която ще започне надаването за всеки от тях варира от 13 000 до 42 000 лева.
Останалите изделия са бижута, някои от тях доста стари като модели. Повечето са изработени от 14 каратово злато и са маркирани. Сред продаваните вещи има и незначително количество сребърни бижута - около 11 грама. Изделията са разделени в 11 групи и за всяка може да се наддава поотделно.
Предложенията за участие в търга се подават от 13 до 17 юли в сградата на ТД на НАП София, ул. "Аксаков" №21. В същия срок, кандидат купувачите следва да преведат депозит в размер на 20% от началната продажна цена на съответната група изделия, за която смятат да наддават. Ако един купувач участва за няколко групи, трябва да внесе депозит за всяка от тях поотделно.
Самият търг е насрочен за 19 юли. Очакванията са от публичната продажба в бюджета да постъпят поне 266 000 лв., колкото е общата първоначално обявена цена на изделията.
В търга могат да се включат частни лица и фирми, които са регистрирани в Министерството на финансите, съгласно Валутния закон. За участие в наддаването за слитъците и групите в които има немаркирани изделия се допускат само лица с вписана дейност по преработване на благородни метали в удостоверението за регистрация.

вторник, 10 юли 2012 г.

Спасителният износ


Спасителният износ

Много компании намират алтернативи на стагниращата Европа, а текстилният и мебелният сектор разчитат изцяло на външни пазари





Износът даде сигнал, че може и да се съживява, но вносът расте с изпреварващи темпове и търговският дефицит се задълбочава
Износът даде сигнал, че може и да се съживява, но вносът расте с изпреварващи темпове и търговският дефицит се задълбочава 


Износът на България изненадващо нараства с 10.7% през май спрямо същия месец на миналата година и стойността му достига 3.59 млрд. лв. Това сочат данните на Националния статистически институт (НСИ), които също така затвърдиха започналата още 2011 г. тенденция вносът да се покачва изпреварващо - с 19% до 4.41 млрд. лв. само за май.



Износът беше основната причина през 2010 и 2011 г. българската икономика да отбележи растеж. През първото тримесечие на тази година обаче стойността му започна да намалява и при липсата на други двигатели за икономиката правителството намали прогнозата си за растежа на икономиката. Същото сториха Европейската комисия, БНБ, МВФ и редица независими анализатори, според които рецесията в някои държави от еврозоната заплашва да засегне и България.


Последните данни също отразяват тази несигурност, защото за страни от ЕС, където по традиция се пласират две трети от българския експорт, увеличението на износа през май е 2.2%. Продажбите към трети страни пък скачат с цели 25% на годишна база.


Тенденцията се потвърждава и от обобщените данни за петте месеца на годината, като износът за ЕС намалява с 0.7% на годишна база, а този към останалия свят расте с 3.3%.

От началото на годината се наблюдава ускорено увеличаване на вноса и за петте месеца външната търговия на България е с дефицит от 3.23 млрд. лв., което представлява 147% ръст на годишна база.

Въпрос на адаптация

Самият факт, че българският износ успява да се пренасочва към по-малко засегнати от кризата пазари, е позитивен. Данните само от един месец са крайно недостатъчни да се вадят изводи. Например от тях си личи, че най-голям принос за покачването на експорта през май с 300 млн. лв. идва от горивата, чийто износ нараства с над 130 млн. лв.

Те обаче в голямата си част са внос, който тук само се рафинира, така че като цяло по-скъпият внос изяжда ефекта и реално дефицитът в сектора се увеличава. Друг сектор със сериозен принос в ръста на износа са металите, но и там последните месеци има спад на цените, който може през второто полугодие да намали положителния ефект.

Все пак доста компании от различни сектори успяват да намерят алтернативи. Износът за страни като Обединените арабски емирства (основно заради тютюневия сектор) и Израел (горива) расте със стотици проценти. Следващите тримесечия ще покажат дали това е устойчиво, или се дължи на еднократни сделки.

Анкета на "Капитал" сред компании износители показа, че несигурността в западноевропейските икономики засяга в различна степен и техния бизнес.

Атанас Бобоков, който председателства управителните съвети на производителите на акумулатори "Монбат" и на масла "Приста ойл", обясни, че през първата половина на годината износът на компаниите е бил близък до този през януари - юни на миналата. За второто полугодие, както и за годината като цяло пък не очаква да се постигне значителен ръст и поръчките са почти на същото ниво.

Компаниите, които управлява, също опитват да диверсифицират своя износ, но въпреки усилията Европейският съюз остава основен пазар за тяхната продукция, а фирмите са зависими от икономиките в еврозоната.

Иван Динев, директор за връзки с инвеститорите в алуминиевия производител "Алкомет", обясни, че компанията се е подсигурила с хеджиране срещу промените в цените на алуминия, поради което и крайната й продукция запазва стабилни цени.

"Ние имаме дългосрочни договори с добри дистрибутори и не се притесняваме за продажбите си. Там, където имаме директни клиенти от автомобилната или самолетостроителната промишленост, също рядко изпадаме в положение да не работим с пълна мощност. Изстискваме всичко възможно, с което разполагаме, и даже инвестирахме в увеличение на производството на валцувани продукти, за да отговорим на пазарното търсене", каза той.

В пълен контраст с вътрешния пазар се развива експортът на текстилния сектор. Докато на вътрешния пазар продажбите на компаниите се свиват, а производството се представя с колебливи темпове, производителите на дрехи увеличават износа си с 36% за май и с 37% за петте месеца от началото на 2012 г.

Камен Обрешков, изпълнителен директор на русенския производител на облекло "Маркам", обясни, че компаниите щяха да са засегнати от рецесията в Испания и Италия, където пласират голяма част от своята продукция, но се възползват от географските си предимства, които днес ги правят конкурентни на китайските компании.

"Заради спада на поръчките и нуждата от бърза реакция при възникването на търсене европейските компании получават заявки, които преди се възлагат на азиатски компании. Така свиването на пазара се компенсира с увеличаването на поръчки за европейските производители. Вътрешният пазар е затворена страница за момента", илюстрира ситуацията Камен Обрешков.

Сходна тенденция има и при производителите на мебели, които отчитат 83% ръст на продажбите си зад граница за май и 47% увеличение на износа за петте месеца спрямо същия период на миналата година.

Добър внос, лош внос

Засиленият внос може да е сигнал както за положителни, така и за отрицателни тенденции в икономиката. Ако той се движи от ръст на потреблението (както бе преди кризата), това допринася за икономическия растеж и отразява оптимизъм в домакинствата, които без да се тревожат за доходите и работните си места, харчат повече.

Това би било добър сигнал, тъй като потреблението за вносни стоки отива и за местни и така стимулира икономиката. За май обаче НСИ отчете пореден спад в продажбите на дребно (0.3% на месечна база и 1.8% спрямо миналия май), което означава, че вносът едва ли се движи от повишено потребителско доверие.

Друга възможност е покачването на вноса да се дължи на инвестиционно пробуждане, което неминуемо изисква машини и други стоки от чужди пазари. Увеличеният инвестиционен внос е полезен за икономиката, защото се създава производствен потенциал и отразява планове на бизнеса за разрастване. Поне през първото тримесечие обаче едва ли и това е двигателят зад вноса, тъй като те спадат с 5.4% на годишна база и растат само с 0.4% спрямо края на миналата година.

Сега обаче може да има и промяна, тъй като статистиката отчита, че най-силно се увеличава вносът на машини и оборудване. "Това е добра индикация, която предполага увеличение на инвестициите в икономиката. Въпросът е доколко е устойчив този процес и това ще разберем следващите месеци", коментира в блога си икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов.

Ако данните не затвърдят подобна тенденция обаче, това ще е сигнал, че вносът расте главно заради поскъпване на вносните стоки, в които основен дял заемат горивата и енергийните суровини (виж графиката). А това е повод за тревога, защото раздува дефицита по текущата сметка, но за разлика от годините преди кризата няма валутни постъпления от чуждестранни инвестиции, които да го покрият, и от държавата ще започнат да изтичат повече средства, отколкото постъпват.

Как промените влияят на бюджетаЗаради увеличението на външнотърговския дефицит от началото на годината текущата сметка на платежния баланс отново е с отрицателно салдо. Тенденцията обаче влияе положително за данъчните приходи в краткосрочен план, защото в България основен принос имат косвените данъци - ДДС и акцизи, и при увеличаване на вноса облагането му повишава постъпленията в бюджета. От Министерството на финансите вече съобщиха, че от началото на годината до края на май приходите от ДДС растат с 15% на годишна база.
В дългосрочен план обаче подобна тенденция не вещае стабилност нито за частния, нито за публичния сектор. Причината е, че ако няма достъп до инвестиционно кредитиране или чуждестранни инвестиции, поскъпването на вноса трудно може да се понесе от частния сектор, а свиването на икономическата активност води и спад в бюджетните приходи.

Сами изчисляваме пенсията си с нова услуга на НОИ

Сами изчисляваме пенсията си с нова услуга на НОИ

Сами изчисляваме пенсията си с нова услуга на НОИ
Услугата трябва да бъде достъпна до края на годината и ще може да се използва от всички граждани, притежаващи персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НОИ, обяви шефът на института Бисер Петков. Снимка: БГНЕС
Националният осигурителен институт разработва услуга, чрез която гражданите ще могат да изчисляват сами пенсията си.
Услугата трябва да бъде достъпна до края на годината и ще може да се използва от всички граждани, притежаващи персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НОИ, обяви шефът на института Бисер Петков, цитиран от Дарик.
С ПИК гражданите могат да проверяват в интернет върху каква сума работодателите внасят осигурителните им вноски, да получат информация за членството си в пенсионен фонд, както и да видят какъв трудов договор е декларирал пред НАП техният работодател.
Електронна система ще изчислява на базата на осигурителните ни доходи каква пенсия ще получаваме, след като излезем от активна трудова възраст.
Чрез ПИК клиентите на приходната агенция могат да поискат и издаването на документ, като например удостоверение за липса на задължения.
Персонални кодове се издават в офисите на НАП по постоянния адрес на гражданите. За няколко месеца са издадени 33 хиляди персонални кода и от НАП призовават гражданите да си извадят такъв, за да контролиратработодателя си.
Говорителят на НАП Росен Бъчваров обяви, че в НОИ вече са постъпили 70 сигнала от граждани за нарушения.
„Има и някои фрапиращи случаи, в които изобщо няма деклариран доход, въпреки че човекът работи месеци. Има случаи, и то сравнително немалко от тези 70, при които обявеният договор е 4-часов, а човекът всъщност работи по 10-12 часа и повече“, каза Росен Бъчваров пред БНР.
Заедно с Инспекцията по труда всички тези сигнали са проверени.
Бисер Петков отказа да прогнозира дали изпълнението на бюджета на държавното обществено осигуряване ще позволи коледни добавки за пенсионерите.
В момента има мобилни приемни в Бургас, Варна, Пловдив, Благоевград и Русе, които издават ПИК на желаещите.
По-нататък ще се организират срещи с работници в големи предприятия и фирми, на които те да бъдат информирани за начините за издаване и получаване на ПИК и кои е-услуги на НАП могат да ползват с него.

Фискалният резерв на България нараснал до 6,5 млрд. лв.

Фискалният резерв на България нараснал до 6,5 млрд. лв.

Фискалният резерв на България нараснал до 6,5 млрд. лв.
По думите на Симеон Дянков до края на юли, когато предстоят разплащания от Брюксел, фискалният резерв ще достигне около 7 млрд. лв. Снимка: БГНЕС
Фискалният резерв на България се увеличи до около 6,5 млрд. лв. след получените във вторник следобед средства след операцията по емитиране на еврооблигациите от 2 юли, похвали се финансовият министър Симеон Дянков.
По думите му до края на юли, когато предстоят разплащания от Брюксел, фискалният резерв ще достигне около 7 млрд. лв., предаде БГНЕС.
Всички тези документи са тук и ще бъдат предоставени на народните представители в библиотеката на Министерството на финансите, заяви той, показвайки на медиите обемна папка.
„Смятам, че това ще помогне и на бъдещи екипи, които се занимават с облигации, и вече пътят на България към този пазар е добре отворен“, добави Симеон Дянков.
Той се оплака, че екипът му изпитал големи затруднения да намери документите от предишните подобни транзакции, някои от които просто липсвали в Министерството на финансите.
Симеон Дянков изрази подкрепа за проектозакона за здравното осигуряване, разгледан от депутатите на първо четене във вторник, но по думите му, това е трябвало да стане преди година.
„Голяма част от проектозакона за здравното осигуряване е евродиректива, която на предишен етап беше предложена от Министерството на финансите и Министерството на здравеопазването и не мина в този си вариант. Сега пробваме втори път, иначе срещу нас ще има процедура от Европейския съюз“, коментира още финансовият министър.

Производители изляха мляко пред европарламента


Производители изляха мляко пред европарламента

Земеделци недоволстват заради ниските изкупни цени на стоката


Хиляди литри мляко бяха излени пред Европейския парламент в Брюксел от млекопроизводители. Фермерите се обявиха против намаляване на изкупните цени, предаде „Ройтерс”.
Протестиращи от цяла Европа, включително Италия, Германия, Ирландия и Франция образуваха „езеро от мляко” пред сградата и блокираха площад с трактори и статуи на крави, оцветени в националните цветове на държавите-членки от ЕС.
„Езерото от мляко” символизира свръхдоставките на продукта на европейския пазар, обяснява медията.

Италия може да поиска финансова помощ


Италия може да поиска финансова помощ

Лихвите по заемите на страната се покачиха заради опасения, че може да последва съдбата на Гърция


Италия може да се нуждае от финансова помощ от еврозоната някой ден. Това заяви премиерът на страната Марио Монти, който не отхвърли подобна възможност, предаде АФП.
„Много е трудно да се каже, че Италия никога няма да се нуждае от помощ от някой фонд и предпазливостта ме принуждава да не говоря за това”, каза Монти след двудневната среща на европейските финансови министри в Брюксел.
Засега обаче италианското правителство не възнамерява да се обръща към Европейския фонд за финансова стабилност за помощ.
Заради опасенията, че Италия и Испания може да последват Гърция, Ирландия и Португалия и да поискат финансова помощ, лихвите по заемите на третата и четвъртата по големина икономики в еврозоната се покачиха.

Строят руската част на „Южен поток”


Строят руската част на „Южен поток”

Разрешителното се очаква да бъде получено през септември



Строителството на газопровода „Южен поток” на руска територия започва. Това съобщи губернаторът и министър на промишлеността и енергетиката на Ростовска област Александър Гребенщиков, цитиран от РИА Новости. Проектът предвижда тръбопроводът да тръгва от Русия и по дъното на Черно море ще стига до Европа.
Целта на проекта е да диверсифицира руските газови доставки в Европа. Очаква се газопроводът да струва около 15,5 млрд. евро, а капацитетът да е 63 млрд. куб. м годишно. Пускането му в експлоатация е планирано за декември 2017 г.
През територията на Ростовска област ще минават 646 километра по две направления на тръбопровода.
Цената на инвестицията в тези трасета ще е около 130 млрд. рубли, каза представителят на „Газпром” Леонида Чугунов.
На руска територия проектът ще се изпълнява от дружеството „Питер Газ”. По думите на неговия представител Олега Сергеева в областта вече са проведени проектно-изпитателни дейности, направена е екооценка и през август се очаква да бъдат оформени договорите за аренда на земата, през която ще минава газопроводът. Разрешителното за строителство се очаква да бъде получено през септември, като октомври трябва да започнат строително-монтажните работи и полагането на тръбите.
Първият участък с дължина от 200 км се планира да бъде присъединен към действащите газопроводи и да се пусне в експлоатация през декември 2014 г.

Спад на азиатските борси


Спад на азиатските борси

Китайските банки бяха сред най-губещите



Азиатските борси се понижиха в сряда, като инвеститорите бяха вперили поглед в изказванията на китайския премиер Вън Дзябао, пише Marketwatch. Той заяви, че основен приоритет основен приоритет на правителството остава стабилизиране на икономическия растеж с дългосрочни политики.
Японският бенчмарк Nikkei 225 заличи 0,53% и се смъкна до 8810,48 пункта. Китайският Shanghai Composite се понижи с 0,09% до 2162,43 базисни точки, а HANG SENG загуби 0,26% и се котираше на ниво 19346 пункта.
Финансовите корпорации бяха сред най-големите губещи в Хонконг. Акциите на China Construction Bank се сринаха 2,4%, а книжата на Agricultural Bank of China заличиха 2% от стойността си.
В Япония технологичният гигант Sony изтри 2,7% от пазарната си капитализация, докато акциите на NEC се сринаха с 3,6%. Книжата на Mazda Motor последваха песимистичните настроения и се понижиха с 1%. И автомобилните производители в Южна Корея също бяха подвластни на мечките. В Сеул книжата на Hyundai Motor загубиха 0,8%, а дяловете на Kia Motors се понижиха с 0,7%.

ЕС постави срок на Испания за реформите


ЕС постави срок на Испания за реформите

Преговорите за спасителния заем приключват на 20 юли



Испанското правителство има срок до края на месеца, за да очертае реформите, които ще доведат до съкращаване на разходите от държавния бюджет, съобщи "Гардииън". Това е едно от условията от еврозоната преди отпускането на спасителния финансов пакет на стойност 100 млрд. евро. Кабинетът в Мадрид трябва да изготви до края на юли двугодишен проект за структурни реформи.
Дипломатическият документ между испанските власти и представителите на еврозоната ще бъде финализиран на 20 юли и изисква от дясноцентристкото правителство на Мариано Рахой да предприеме някои съкращения, да повиши данъците и мерки, които могат да унищожат спестяванията на стотици хиляди обикновени испанци.
В документа се съдържат и времеви ограничения.

Общо показвания