понеделник, 2 юли 2012 г.

BNP Paribas бяга от Италия и Испания


BNP Paribas бяга от Италия и Испания

Най-голямата френска банка може да трансферира кредити за 20 млрд. евро към Белгия


Най-голямата френска банка BNP Paribas ще опита да намали дупката от 40 млрд. евро между отпуснати кредити и набрани депозити в Италия и Испания. Това според неназовани източници на Bloomberg ще се случи чрез прехвърлянето на кредити към белгийското подразделение, което разполага с много местни депозити.

Според информацията трансферът ще бъде ограничен до 20 млрд. евро. Освен това обаче банката ще прехвърли други 10 млрд. евро към Швейцария под формата на стоково-финансови активи. 

Целта на банката е да намали разминаването между кредити и депозити, каквото се наблюдава в засегнатите от дълговата криза държави. През миналия месец кредитната агенция Moody's понижи рейтинга на BNP Paribas, като се обоснова именно с огромното разминаване в някои държави.

Не е лесно да кредитираш испански и италиански компании без да имаш местни депозити, коментира Кристоф Ниждам, анализатор в AlphaValue. Според него това е причината банката да се насочи към други пазари, където да кредитират. От банката отказват да коментират трансфера на финанси.

През миналата година BNP Paribas отписа гръцки държавен дълг на стойност 3.2 млрд. евро. Банката започна масово да се освобождава от дългови книжа на европейски държави засегнати от дълговата криза. Експозициите в италиански дълг например бяха намалени с 43% до 11.6 млрд. евро.

Финландия блокира покупката на държавни облигации


Финландия блокира покупката на държавни облигации

Двете страни поставят под въпрос споразумението за спасението на еврозоната от дълговата криза


Представителите на Финландия и Холандия заявиха, че ще блокира сделката за покупка на държавни облигации от страна на Фонда за спасяване на Еврозоната, съобщи BBC.
По този начин, двете страни поставят под въпрос споразумението, постигнато от лидерите на ЕС на срещата на върха миналата седмица, за спасението на еврозоната от дълговата криза.
Без съгласието на поне един от членовете на еврозоната фонда не може да купува държавни облигации на вторичния пазар.

Пожарът на "Витоша" още не е овладян


Пожарът на "Витоша" още не е овладян

Към момента стихията се развива на площ от около 100 дка


Продължават усилията на 350 пожарникари, служители на горски стопанства и доброволци за овладяване на огнената стихия в района на резерват "Бистришко бранище” на "Витоша". Планинският терен и силният вятър, който непрекъснато сменя посоката си, допълнително затрудняват работата на групите по гасенето.
Към момента огнената стихия се развива на площ от около 100 дка на 1700-1800 метра надморска височина. Гори предимно суха и мъртва горска растителност, съобщават от МВР. "Пожарът на Витоша се разраства", съобщи пред бТВ шефът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и спасяване" главен комисар Николай Николов. Той уточни, че огънят се е разпростира в посока югоизток. 
Втори ден в гасенето участва летателна техника от Военновъздушните сили. Двата хеликоптера се водоснабдяваха от езерото в Панчерево и за деня успяха да направят близо 60 курса над труднодостъпната местност. Хеликоптерите ще направят още един-два курса, с което изчерпват лимита да бъдат във въздуха и ще преустановят работа за днес, за да могат да се възстановят за утре от 7 часа и да започнат отново да погасяват пожара. Очаква се утре към тях да се присъедини и хеликоптер на "Хели еър”. 
Животни пренасят техниката на пожарникарите заради труднодостъпния район.
През нощта е осигурено дежурство от екипи на "Пожарна безопасност и защита на населението” и служители от местното горско стопанство.   

Индустрията дава цените на тока на съд


Индустрията дава цените на тока на съд

След строителния, ще се пукне и енергийният балон, казва председателят на БФИЕК Константин Стаменов


Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори ще даде  на съд 16 процентното увеличение на цената на тока за бизнеса.  Ще направим възможното да омекотим удара по бизнеса, заяви Константин Стаменов, председател на БФИЕК.
„В Закона за енергетиката пише, че трябва цените да са поносими. А последното поскъпване е непоносимо за бизнеса.”, обясни Стаменов.
11, 37 лв. на МВтч увеличение само от такси – за зелена, кафява енергия, компесационна такса за скъпите централи -  прави 40 млн.лв. повече разходи годишно. В съчетание с едни от най-високите цени на природен газ в Европа, към цената на който, сега беше включен и акциз, се добавят още милиони левове повече разходи.
„Ще обжалваме в съда. Предполагам, че всички браншови и работодателски организации, Българската стопанска камара... ще ни подкрепят,” е категоричен Константин Стаменов от Българската федерация на индустриалните електроенергийни консуматори.  
Това се случва в условия, при които фирмите от години търпят загуби и едва оцеляват..., каза Стаменов и продължи: „ Ангел Семерджиев не е наясно какво е това индустрия . Видя се какво стана със строителния балон, сега стоят празни хотели...
Ако си здравомислещ инвеститор, какво ще правиш, ако и енергийният балон се спука? Да кажем, че е излъгал банка да му даде кредит, построи фотоволтаичтия парк, а балонът се спука  и банката му вземе централата? Хората ще останат без работа...
Финансовият министър Симеон Дянков, щял да  дава  по 32 лева на месец на бедните. Ще правим икономика на социално бедни. Ще убием икономиката. За съжаление всички политици, които идват в последните години са все  от този калибър...., коментира Стаменов.
Помощи по 35 лева. Вместо да си счупят краката да направят всичко възможно икономиката, фирмите да работят...хората да имат работа.
Слушам Станишев, че ако построели  АЕЦ Белене нямало да се увеличи токът, заради  зелената енерия. А докато построят „Белене” какво ще стане?
„Белене” ще плащаме, „Цанков камък” ще плащаме...
Товарът в електроенергийната система е 3000 Мвт през нощта и 5000 Мвт денем, а те направили 600-700 МВт фотоволтаици ....Това ако не е лудост...”

Усвоили сме 30% от парите по ОП "Транспорт"


Усвоили сме 30% от парите по ОП "Транспорт"

Договорени са над 92% от бюджета на програмата, съобщи Ивайло Московски


"Над 30% са усвоените средства по Оперативна програма "Транспорт" към момента. През 2009 г. те са били под 1%", заяви министърът по усвояване на средствата от ЕС Томислав Дончев по време на среща с министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски и румънския министър по европейските въпроси Леонард Орбан.
"В основата на добрите резултати, които постигаме, стои много усилена работа”, заяви Московски. "С тези средства се модернизират стотици километри железопътни линии, изграждат се магистрали, скоростни пътища, разширява се столичното метро, инвестира се в пристанища”, добави той.
Министърът подчерта, че се разчита приоритетно на собствения административен капацитет за справяне с възникналите проблеми. "Екипите по управление на проектите най-често действат в рамките на конкретния бенефициент, още повече, че по този начин предвидените пари за тази дейност остават при хората, които са готвили проекта и по този начин те се мотивират допълнително”, обясни Московски.
Леонард Орбан запозна българските си колеги с някои от проблемите, които срещат в работата с европейските проекти. "Към момента имаме около 115 приоритетни проекта, а не разполагаме с достатъчен ресурс, за да ги реализираме едновременно”, обясни той.
Московски заяви, че в България се работи на принципа да се дава път на тези, които имат най-добра проектна готовност. "Този подход даде много добри резултати през последните 3 години и вече сме договорили над 92% от бюджета на програмата”, допълни той.
В Румъния проблеми срещат с фирмите-изпълнители, като най-често се допускат закъснения и се правят опити за оскъпяване на проектите. Българските министри бяха категорични, че този проблем може да бъде решен само с повече проверки на място и силна ангажираност на най-високо ниво, като за пример беше даден българският министър-председател.

Няма опасност утре София да остане без топла вода


Няма опасност утре София да остане без топла вода

"Топлофикация София" изпълнява в срок договорения график за изплащането на дължимите суми към "Булгаргаз"


"Топлофикация София" изпълнява в срок договорения график за изплащането на дължимите суми към "Булгаргаз", съобщиха от дружеството. Погасителният график е бил договорен между изпълнителните директори на двете компании преди седмица на среща при столичния кмет Йорданка Фандъкова.
Няма опасност от утре абонатите им да останат без топла вода, както е посочил изпълнителният директор на "Булгаргаз", преди да бъде договорен погасителният план.
Миналата седмица беше обяснено, че  столичната "Топлофикация" дължи за "синьо гориво" 142 млн. лв. По този повод изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов обясни, че на 1 октомври 2011 г. преди да започне отоплителният сезон размерът на задължението е бил 74 млн. лева. Всички останало е натрупано след 1 октомври. "Държим размерът да бъде върнат поне както е бил към 1 октомври веднага", каза Гогов.

Банките прибират 2,3 млн. лв. на ден от такси


Банките прибират 2,3 млн. лв. на ден от такси

За първите 5 месеца на годината приходите за цялата банкова система възлизат на 343,5 млн. лв.


2,3 млн. лева на ден прибират родните банки от такси и комисиони, сочат данните на Българската народна банка, съобщава агенция Стандарт нюз. Така за първите 5 месеца на настоящата година приходите от такси за цялата банкова система в страната възлизат на 343,5 млн. лв.
Само за месец май събираните от фирмите и гражданите такси и комисиони са осигурили на банките 73,6 млн. лв. За сравнение разходите за персонал на банките от началото на годината възлизат на 300,7 млн. лв. Въпреки че в последната година банките въведоха редица нови такси, с повечето от които българинът се сблъска за първи път, този вид постъпления нарастват едва с 0,2%, или 731 хил. лв., спрямо същия период на миналата година.
Обяснение за това може да се търси в по-честото използване на електронното банкиране, както и на свитото кредитиране и намаляване броя на извършваните операции. За това свидетелства и спадът от 3% на годишна база в приходите от лихви. Към месец май тази година банките имат приходи от лихви в размер на 2,023 млрд. лева, докато година по-рано те са били с 62,6 млн. повече, или 2,086 млрд. лева.
За една година потребителското кредитиране също показва признаци на свиване със спад в общия портфейл от близо 1% до общата сума от 18,7 млрд. лева (18,9 млрд. лв. година по-рано). За сметка на това разходите на банките за лихви по депозитите нарастват с 5,2%, или 45,7 млн. лева на годишна база до 924,9 млн. лв. за първите пет месеца на годината. Печалбата на банковата ни система достига 263,4 млн. лева към месец май, което е спад с 5,8% спрямо същия период на миналата година.

Хлябът няма да поскъпва


Хлябът няма да поскъпва

Това каза Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите и председател на Консултативния съвет по зърното


"Засега, преди началото на жътвата, цената на хляба няма да бъде променена", каза Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България и председател на Консултативния съвет по зърното, цитирана от Фокус.

"Хлябът няма да промени ценовите си изражения, защото никой не може да предвиди как ще се отрази повишената цена на енергията върху жътвата, каква ще бъде цената на зърното към момента на прибирането му. Не по-малко важен е фактът, че българският потребител намалява своята платежоспособност. Конкуренцията в бранша е изключително голяма и засега цената на хляба няма да бъде променена", аргументира се Кукушева. Тя допълни, че страната ни ще бъде отново сериозен износител на зърно.

Същевременно министърът на земеделието и храните доктор Мирослав Найденов прогнозира около 3,8–3,9 милиона декара пшенична реколта. Той уточни, че няма притеснения за българския пазар. Причината е в това, че за хлебния баланс на страната са нужни 1,5 милион декара, тоест количеството преспокойно се покрива.

И "Ти Би Ай Банк" ще кредитира земеделски проекти


И "Ти Би Ай Банк" ще кредитира земеделски проекти

Банката подписа споразумение за участие в схемата за рефинансиране на проекти по Програмата за развитие на селските райони


"Ти Би Ай Банк" стана двадесетата банка, която се присъединява към схемата за рефинансиране на проекти по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Анекс към договор за сътрудничество и нов договор за рефинансиране бяха подписани днес от изпълнителния директор на банката Цветан Петринин и изпълнителният директор на ДФ „Земеделие" Румен Порожанов.

Според споразумението земеделските производители, бенефициенти на фонда, ще могат да ползват нисколихвени кредити от банката. Сътрудничеството между двете институции започна през юли 2005 г., когато е беше подписан договор за рефинансиране на кредити за проекти по националните програми на фонда.

Схемата за финансиране по ПРСР е изготвена съвместно между ДФЗ и Асоциацията на банките в България (АББ). Кредитирането се осъществява при годишен лихвен процент от 7%. Срокът за погасяване на кредитите е до 60 месеца, включително срока за усвояване и гратисния период. Рефинансирането e в размер до 100% от одобрените инвестиционни разходи, намален с изплатените авансови и/или междинни плащания, но не повече от 500 000 лв. 

Когато стойността на проекта надвишава максималния допустим размер за рефинансиране от ДФ "Земеделие", банките имат възможност да кредитират разликата със собствени средства. Получената безвъзмездна финансова помощ по мерките от ПРСР се използва за погасяване на предоставения кредит.

Целта на схемата е да се повиши размерът на усвоените средства от Европейския фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и да бъде подпомогнат икономическия растеж в сектора.

Подобряват градския транспорт с 600 млн. лв.


Подобряват градския транспорт с 600 млн. лв.

Това ще стане в Бургас, Варна, Пловдив, Стара Загора, Плевен, Русе и София


Около 600 млн. лева от европейско и национално съфинансиране ще бъдат инвестирани за подобряване на градския транспорт в Бургас, София, Варна, Пловдив, Стара Загора, Плевен и Русе, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
С подписването на договорите за градския транспорт почти ще бъде изчерпан основният ресурс по оперативната програма "Регионално развитие", отбеляза министърът. Спестените средства ще се насочат към новата схема за интегрирано градско развитие, която ще цели да допълни съществуващите инвестиции и да допринесе за развитието и на градския транспорт. 
Днес беше подписан договор за безвъзмездна финансова помощ в размер на 44 306 947 лв. за  развитие и модернизация на градския транспорт в Пловдив.
Проектът на Пловдив ще се осъществява 36 месеца и по него се предвижда въвеждане на електронно управление на градския транспорт, започвайки със система на електронно таксуване на пътници, система за управление на превозните средства, светофарните уредби.
Като резултат 285 превозни средства на градския транспорт на Пловдив ще бъдат оборудвани с електронна система за продажба на билети. Това са машини за закупуване на тези билети, машини за таксуване, машини за проверка. Всички водачи на тези средства ще бъдат оборудвани с необходимата електронна техника.
41 спирки в Пловдив ще бъдат оборудвани с автомати за билети. 384 спирки ще показват с електронно табло след колко минути ще дойде следващото превозно средство. За целта в 285 превозни средства ще бъдат монтирани датчици, каза още министърът. Ще бъдат изградени също и нови 48 км велоалеи.
При осъществяването на проекта ще бъдат разкрити над 180 работни места, а след реализацията му ще има 65 нови работни места.
Кметът на Пловдив Иван Тотев определи проекта като един от най-иновативните. Той допълни, че чрез него общината ще има по-пълен контрол върху превозвачите и ще има възможност за продажба на билети за  градския транспорт на времеви принцип. 

Купуват облигациите ни с 4,48% лихва


Купуват облигациите ни с 4,48% лихва

Това обяви президентът Росен Плевнелиев, който е на посещение в Берлин


"70% от финансирането на родните облигации на стойност 1 млрд. евро, изтъргувани днес, идва от немскоговорящи страни - Германия, Австрия и Швейцария". Това обяви президентът Росен Плевнелиев, който е на посещение в Берлин, съобщи агенция Стандарт нюз. "Интересът към ценните ни книжа е бил много голям и те са били резервирани пет пъти", обясни той.
Облигациите са изтъргувани с лихва от 4,48% докато прословутият дълг на Милен Велчев е бил взет при лихва от 7,5%. Лихвата ни е по-ниска отколкото на две трети от европейските държави.
"Немски компании искат да произвеждат части за коли у нас", съобщи пък икономическият министър Делян Добрев, който представи на бизнесфорум възможностите за инвестиции в България. Най-близко до реална сделка е компанията "Берхер", която иска да изгради завод за климатици в Пловдив.
Над 70 немски компании присъстваха на срещата с родния бизнес. Като резултат се очаква у нас да бъдат вложени милиони левове в областта на строителството, производството, високите технологии. "В "София Тех парк" ще се даде възможност на стартиращите фирми да започнат евтино работа, вместо както досега да наемат апартаменти в разпадащи се кооперации, а от съседните жилища да мирише на кебапчета", каза Плевнелиев.
Във визитата не липсваха и куриози. В презентацията на Хумболтовия университет знамето на България бе показано със стария герб с петолъчката над лъва.

неделя, 1 юли 2012 г.

България била на финалната права от пускането на еврооблигации


България била на финалната права от пускането на еврооблигации


България била на финалната права от пускането на еврооблигации
Очаквам до края на тази и идната седмица там да имаме много добри новини, посочи Симеон Дянков. Снимка: БГНЕС
Има голямо успокояване на пазарите от петък след срещата на върха на премиерите от Европейския съюз, коментира вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в Бургас.
По думите му от това и България ще спечели, защото страната е на финалната права на пускането наеврооблигации, предаде „Дневник".
„Очаквам до края на тази и идната седмица там да имаме много добри новини," посочи Симеон Дянков.
На 8 юни парламентът одобри решението на правителството за емитиране на до 950 млн. евро облигации, за да се погаси падежиращият през януари 2013 г. външен дълг.
Опозицията не го подкрепи и обяви, че страната ще плати висока цена. Повечето пазарни анализатори обаче коментираха, че пазарният момент е подходящ България да емитира дълг.
След започналата среща на Европейския съвет в четвъртък в петък пазарите на акции на Стария континент завършиха с повишения, невиждани скоро. Водещите индекси завършиха деня с покачване от над 4%.
Единствено водещият индекс в Лондон остана с по-скромен ръст в рамките на над 1%.
Симеон Дянков обаче напомни, че в момента още няколко държави са в тежко положение - Ирландия,ИспанияКипър, а също и Словения.
„Обикновено лошите неща във финансовите пазари идват, когато хората са на почивка, така че ако видите финансовите кризи по света, те са юли или август," предупреди Симеон Дянков.
Лидерите на еврозоната постигнаха сделка в петък сутрин, според която спасителните фондове ще бъдат използвани за директно рекапитализиране на банки и изкупуване на облигации за страни с „добро поведение", които прилагат реформи, но са подложени на натиска на пазарите.

Сърбия била заплашена от тотален фалит


Сърбия била заплашена от тотален фалит

Сърбия била заплашена от тотален фалит
Правителството на кандидат-премиера Ивица Дачич ще бъде изправено пред огромни трудности как да убеди чуждите инвеститори да вложат парите си в Сърбия. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Тотален фалит заплашва Сърбия, ако бъдещото правителство не успее да осигури поне по 4 млрд. евро чуждестранни инвестиции годишно, пише в неделя белградското списание „Пресмагазин".
Правителството на кандидат-премиера Ивица Дачич ще бъде изправено пред огромни трудности как да убеди чуждите инвеститори да вложат парите си, които са жизненоважни за сръбската икономика, пише още изданието, цитирано от БГНЕС.
„Според експертните преценки на страната са необходими 4 млрд. евро всяка година, за да закърпим всички финансови дупки, с една дума „да прескочим" още година, без да обявим банкрут," подчертава „Пресмагазин".
Къде ще намери Сърбия тези така необходими средства - от ЕС или от Русия? Ще успее ли въобще правителството да подсигури тази сума и при какви условия - това е ключовото предизвикателство пред новото коалиционно управление на Сръбската социалистическа партия и Сръбската прогресивна партия, коментира още списанието.
В противен случай, според преценките на експертите, новият кабинет няма да може да изпълнява финансовите си ангажименти и ще бъде принуден да обяви банкрут, се казва още в анализа на седмичното издание.

62 удавени и близо 500 000 без дом след наводнения в Индия


62 удавени и близо 500 000 без дом след наводнения в Индия


62 удавени и близо 500 000 без дом след наводнения в Индия
Ученици си проправят път през наводнените земи на индийско село на път за училище. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Най-малко 62 души са се удавили при силните наводнения в резултат на мусонните дъждове, предизвикали разливането на река Брамапутра в североизточната част на Индия.
Залети са близо две хиляди села, като най-сериозно е пострадал щатът Асам, предава БГНЕС, позовавайки се на АП.
В организирани временни пунктове за загубилите домовете си вече са се стекли близо 500 000 души.
Според властите това е най-мощното наводнение от 2004 г. насам.
В помощ на пострадалите е изпратена армията, за да изгражда временни лагери за бежанците.
Хеликоптери на военновъздушните сили са се включили за евакуиране на пострадали. За спасителните операции са мобилизирани 60 моторни лодки и катери.

Борисов пусна БСП на площадката на АЕЦ „Белене"


Борисов пусна БСП на площадката на АЕЦ „Белене"


Борисов пусна БСП на площадката на АЕЦ „Белене"
Страхливците на най-високо ниво забраниха на медиите да влязат в АЕЦ „Белене", за да видят поредната лъжа на управляващите, заяви по-рано Сергей Станишев. Снимка: БГНЕС
Премиерът Бойко Борисов разпореди да бъде осигурен достъп до площадката на АЕЦ „Белене", след като по-рано лидерът на БСП Сергей Станишев нарече управляващите „страхливци" заради отказания достъп.
Инициативния комитет на БСП, който организира подписка за предизвикване на референдум за АЕЦ „Белене", заседава в неделя в Белене.
„Страхливците на най-високо ниво забраниха на медиите да влязат в АЕЦ „Белене", за да видят поредната лъжа на управляващите," заяви по-рано лидерът на БСП Сергей Станишев.
Според него площадката не била „гьол", както я определял премиерът, а била готова за строеж.
По информация на червения депутат Румен Овчаров, по-рано до площадката на АЕЦ „Белене" са били допуснати само народните представители от БСП.
От НЕК обявили, че провеждат опасни операции, и отказали достъпа за журналисти и граждани с оглед на тяхната безопасност, информира по-рано Румен Овчаров.
„По разпореждане на премиера Бойко Борисов е осигурен достъп на Инициативния комитет зареферендум за АЕЦ „Белене" и представители на медиите до площадката на АЕЦ „Белене"," съобщиха от пресцентъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

Витоша в пламъци


ВИТОША В ПЛАМЪЦИ

Пожарникари с АТВ-та гонят огъня, викат хеликоптери на помощ


Във Фейсбук се появиха първите фотоси, на които се
вижда димът на Витоша
Снимка: Галина Славеева/Фейсбук
Пламъци пълзят по Витоша. Огънят е обхванал природният резерват Бистришко бранище. В началото беше съобщено, че са засегнати между 40 и 50 декара, гори иглолистна гора. Пожарът обаче бързо се разпространява и обхваща нови територии. Развива се в посока от високата част на билото към Черни връх. Мястото е труднодостъпно за екипите на пожарната.
Лично кметът Йорданка Фандъкова е разпоредила да се изпратят екипи на „Пожарна безопасност и защита на населението”. По нейно нареждане към засегнатата територия са тръгнали и членовете на доброволното формирование на Столичната община.
Хеликоптер на Гранична полиция огледа мястото, други два трябва да се включат с потушаването на пожара. Те са специално предвидени за подобни ситуации и се очаква да дойдат от Пловдив. Поради трудната достъпност на мястото е нужно време, за да достигнат до него екипите по гасенето. През това време огънят продължава да се разпространява. 
Към пожара са насочени три екипа огнеборци от столицата, които пеша се изкачват към Бистришко бранище. От Алеко е тръгнал четвърти с АТВ-та. Мобилизиран е целият личен състав на столичната пожарна.
Засега горят паднали от бурите дървета и друга суха растителност. Стремежът на пожарникарите е да ограничат развитието на пламъците към близката иглолистна гора.
Засега няма данни за пострадали от пожара туристи.

По-късно на мястото на инцидента пристигна главният архитект на София Петър Диков. Той каза, че има опасност огънят, който се разпространява много бързо, да е достигнал до торфените участъци на планината. Според него това е много опасно, защото торфената почва е трудна за гасене. "Създадена е необходимата организация за локализирането на пожара", увери междувременно главен комисар Николай Николов. Според него на този етап няма нужда от включване на доброволци в борбата със стихията. 

Бойко рисува жита и магистрали


БОЙКО РИСУВА ЖИТА И МАГИСТРАЛИ

До 12 дни "Тракия" ще стигне Ямбол

Снимка: БТА
Ето така ми се иска да изглежда България - слънчогледи, жита и в средата - магистрала. Всичко е засадено, комбайни жънат. Тази картина нарисува премиерът Бойко Борисов при откриването на Лот 2 от "Тракия" - от Стара до Нова Загора.

Освен премиера, на церемонията присъстваха президентът Росен Плевнелиев, европейският комисар по регионална политика Йоханес Хаан, министрите Лиляна Павлова, Ивайло Московски и Мирослав Найденов.

Борисов съобщи, че 12 дни ще бъде готов и Лот 3. Трасето от Нова Загора до Ямбол можело да бъде пуснато още днес, но се е наложило цели 17 километра да бъдат преасфалтирани, защото „страната ни е дала дума на Европа да строи качествено”. Въпреки това Лот 3 ще бъде открит предсрочно, увери премиерът. 

"Отсечката на смъртта” остава в историята след откриването на Лот 2, заяви президентът Росен Плевнелиев. Според държавния глава от днес започва да се пише друга история, защото се изпълнява заветната мечта на българите за добрите пътища. Той припомни, че на обекта са работили почти 6000 души и това е най-големият инфраструктурен проект в последните години у нас. За по-малко от 3 години са построени 117 км, като е работено в срок и е спазен бюджетът на обекта. Това е доказателство за професионализма на българите и потенциала, с който разполага страната ни, подчерта Плевнелиев.

България не случайно е станала член на Европейския съюз. Страната ви е доказала, че тук идеите не остават само на хартия, а се реализират в срок и в рамките на определения бюджет. Европа се гордее с постигнатото от България, подчерта еврокомисарят Йоханес Хаан. 

Министър Лиляна Павлова благодари на изпълнителите от "Трейс" за бързата и качествено свършена работа. Тя припомни, че времето за пътуване ще се намали средно с около 50 минути. Дължината на трасето от Стара Загора до Нова Загора е 31.8 км. Изграждането му е на стойност 137 868 000 лв. 

Летим със 160 км/час от Пловдив до Димитръвград

Снимка: Министерство на транспорта
По-късно същата компания от управници откри и скоростната жп отсечка Пловдив - Димитровград. За тържествената церемония на гарата в Катуница официалните гости пристигнаха с влак. Линията е част от проекта „Реконструкция и електрификация на жп линия Пловдив – Свиленград – турска/гръцка граница“. Влаковете по трасето ще могат да летят със 160 км/ч. Общата стойност на инвестициите в участъка са в размер на 160 млн. евро, които са осигурени по ИСПА и национално съфинансиране.

Българското правителство през последните няколко години успя неимоверно много да увеличи усвояването на средствата от европейските фондове. За разлика от други случаи, тук говорим за реално случващи се неща, за истински инициативи, изпълнени в определения срок и с определения бюджет. Гарантирам, че за следващия програмен период 2014 – 2020 г. ще има предвиден достатъчно бюджет за завършването на този проект, каза еврокомисар Йоханес Хаан.

Правим всичко това на фона на тази жестока финансова криза, когато нашите съседи буквално се разпадат като държави. А при нас – еврокомисарите идват и ни ръкопляскат, отбеляза премиерът Бойко Борисов в Катуница.

Ако до днес стоките от Европа за Азия се движеха с 50 км/ч, то от утре по това трасе ще се движат със 150 км/ч, посочи президентът Росен Плевнелиев. Днес бяхме на „Тракия”, лот 2, вчера – на „Дунав мост”, в петък – в „Меден рудник”, когато виждате тези резултати, вие знаете, че нещо дълбоко се е променило в тази държава. Ние градим България, заяви победоносно държавният глава. 

120 млрд. евро спасяват затъващите в ес


120 МЛРД. ЕВРО СПАСЯВАТ ЗАТЪВАЩИТЕ В ЕС

Лидерите на ЕС съгласуваха Пакта за растеж на стойност 120 млрд. евро, съобщи председателят на Европейския съвет Херман Ван Рампой. Пактът бе предложен от Германия, Франция, Италия и Испания. В него се съдържат мерки, които трябва да подпомогнат на засегнатите от рецесията държави от Еврозоната да възстановят икономиките си и да създадат работни места.
Срещата беше съпроводен със скандал и опит от страна на Италия и Испания да извият ръцете на останалите държави в ЕС. Рим и Мадрид заплашиха да блокират „всичко”, ако не получат незабавна помощ от еврозоната за сваляне на доходността по техните облигации. Британският премиер Дейвид Камерън напусна срещата в Брюксел в 1 часа местно време в нощта срещу петък, заедно с девет други лидери от ЕС, докато 17-те лидери от еврозоната продължиха извънредното съвещание, опитвайки се да преодолеят безизходицата.

Италианският премиер Марио Монти предупреди, че преговорите ще бъдат блокирани, освен ако ЕС не мобилизира своите спасителни средства, за да гарантира италианските и испанските облигации. Нападателната тактика на Рим и Мадрид заплашваше да дерайлира ключовите двудневни преговори за въвеждане на пакет стимули, полагайки основите на по-дълбока икономическа интеграция, която да предотврати разпад на еврозоната. В изненадващ ход италианският премиер Марио Монти и испанският му колега Мариано Рахой настояха, че всяко споразумение за пакет от мерки за стимулиране на производството трябва да бъде обвързано с незабавни мерки за намаляване на повишаващата се доходност по облигациите.
Френският президент Франсоа Оланд заяви, че Монти и Рахой са го предупредили за тяхната позиция, въпреки че и двамата лидери са подкрепили пакта за растеж на срещата в Рим с германския канцлер Ангела Меркел миналата седмица. Пристигайки на срещата, френският президент откри враждебните действия с Германия, обявявайки, че е на страната на Испания и Италия.
Испания настоява за получаването на директна помощ за рекапитализирането на банките, а Италия иска приемането на мерки за съкращаването на доходността по облигациите на кризисните страни от еврозоната.
В крайна сметка Италия и Испания оттеглиха възраженията си за пакта за растеж, след като се пребориха в пакта за растеж да бъдат включени мерките, изискани от тях, насочени към облекчаване на пазарите.
Последният проблем, който разделя Европа, е решението за обединяване на дълга на еврозоната – ход, който може да възвърне доверието на скептичните инвеститори. Германският канцлер е категорично против Ангела Меркел. Тя подчерта, че това може да се случи, само ако Брюксел получи повече правомощия за контрол над държавните бюджети.
В крайна сметка единственото сигурно, за което се договориха евролидерите е пакетът за финансиране на икономиката в размер на 120 млрд. евро, който да бъде насочен към най-уязвимите държави. Това включва 10 млрд. евро увеличение на капитала на Европейската инвестиционна банка, което се очаква да повиши общия капацитет за отпускане на заеми на 60 млрд. евро; пренасочване на 60 млрд. евро от неизразходвани структурни фондове за подпомагане на малките предприятия и създаване на младежка заетост; пилотно стартиране на проектни облигации на ЕС на стойност 4,5 млрд. евро за инфраструктурни подобрения с акцент върху енергетиката, транспорта и телекомуникациите.

Колумбия легализира кокаина и марихуаната


КОЛУМБИЯ ЛЕГАЛИЗИРА КОКАИНА И МАРИХУАНАТА

Властите в Колумбия разрешиха на гражданите на страната да притежават до 1 грам кокаин или 20 грама марихуана за лична употреба.

Постановлението бе одобрено от Конституционния съд, след като преди това решението беше подложено на остра критика от прокуратурата. Според мнението на главния прокурор Алехандро Ордонеса мярката ще стимулира нелегалното производство на кокаин в страната, която и без това държи първенството в света. До решението на Конституционния съд присъдите за производство и трафик на наркотици бяха от 5 до 9 г. Сега всички затворници, осъдени за притежание на вече разрешеното количество дрога, вероятно ще бъдат освободени.

Археолози откриха град под морето


АРХЕОЛОЗИ ОТКРИХА ГРАД ПОД МОРЕТО

Водата край Черноморец се надигнала с 6 м за 15 века и скрила квартала


Нос Акин край Черноморец 
Крепостна стена в морето край Черноморец откриха археолози. Подводният квартал включвал и голяма бойна кула с дължина пет метра и широчина 3,5 метра. Уникалната находка е дело на екипа на доц д-р Иван Христов, зам. шеф на Националния исторически музей. При разкопките на нос Акин, които са част от програмата "Виа Понтика", са намерени крепостни стени с две бойни кули на полуострова. Новината съобщи проф. Божидар Димитров пред агенция Фокус. 
Специалистите вече са установили, че става дума за ранно византийската крепост Кримна, която е била разположена на това място. От началото на Първата световна война до преди две – три години обаче, крепостта е била в границите на военно поделение и недостъпна за археологически проучвания. 
„Запазената на сушата територия на крепостта обхваща близо 40 декара. Крепостната стена е по-дебела дори от созополската, която е с размери от 1,8 м до 2,2 м, а тази навсякъде е запазена на широчина 2,6 метра. Намерените монети показват, че стената е изградена от император Анастасий около 513 г., укрепвана е от император Юстиниан през следващите десетилетия, и вероятно селището е унищожено при голямото аварско нашествие през 583 – 586 година, когато с аварите едновременно участват като съюзници и славянски, и български племена”, допълва Божидар Димитров. Според него откриването на подводен квартал не е изненада. 

„Известно е, че от V в.пр.н.е. до наши дни, в рамките на т.нар. новочерноморска трансгресия морето повишава нивото си с темп от 1,4 мм до 4 мм годишно. По крайбрежието, част от което е и крепостта край град Черноморец, според един български академик, потъването е най-голямо – 4 мм годишно. От построяването на крепостта до наши дни са минали около 1500 години, което означава, че в тази част на крайбрежието морето е повишило нивото си с 6 м досега. Квартали на Несебър и Созопол също се намират под водата, но, за съжаление, в последно време бяха засипани за дамби, които да укрепват града откъм морето”, обясни проф. Димитров. 

Този новооткрит подводен квартал на черноморски град, е единственият у нас и би могъл да се превърне в прекрасен обект на културно-историческия туризъм, каквато е и целта на програмата „Виа Понтика”, убеден е Божидар Димитров. 

Биопродуктите с ново лого от 1 юли


БИОПРОДУКТИТЕ С НОВО ЛОГО ОТ 1 ЮЛИ

Новото лого на биопродуктите
Биопродуктите трябва да бъдат с ново лого от 1 юли. То става задължително за всички предварително пакетирани биологични хранителни продукти, произведени в държавите от ЕС и отговарящи на необходимите стандарти.  

Запазва се и възможността да се поставят и частни, регионални или национални знаци наред със знака на ЕС. Логото на ЕС за биологичните продукти, познато като „европейски лист”, е въведено на 1 юли 2010 г., но за да се улеснят операторите в адаптацията им към новите правила и за да се избегне безсмисленото изхвърляне на съществуващите опаковки, бе разрешен двегодишен преходен период, преди то да стане задължително за всички продукти. Наред с логото в близост трябва да фигурира кодът на контролния орган и мястото на производство на земеделските суровини.

През последните години се наблюдава постоянно нарастване на потреблението на биологични продукти в ЕС, като в момента техният пазарен дял в Съюза е около 2 %. Производството също се е увеличило значително през изминалото десетилетие -  около 5 % от всички земеделски площи в Съюза и над 2 % от стопанствата (повече от 200 000 ферми) са сертифицирани като биологични. 

В България през 2011 г. биологичното производство бележи ръст и следва световните тенденции на нарастване на площите и производството, което се дължи на засилено търсене на продукцията на световния и европейския пазар. През 2011 г. площите в система на контрол у нас (площи в преход и площи, преминали преходния период - 26 622 хектара) са нараснали с около 3,80% спрямо 2010 г.

БЪЛГАРИЯ – ЕВТИНАТА РАДОСТ НА ЕВРОПЕЙЦИТЕ


БЪЛГАРИЯ – ЕВТИНАТА РАДОСТ НА ЕВРОПЕЙЦИТЕ

С 400 лири в джоба се чувстваш милионер


В Гърция има всичко, в Испания – сангрия и Ибиса, в Италия – разпродажби и най-вкусната храна, в Турция е „ол инклузив”, на остров Кипър е горещо и красиво. Но тогава защо милиони туристи всяко лято избират България?
 
Над 6 милиона чужденци от цял свят идват в страната на почивка всяка година, пише руското списание „Юромаг”. Това са предимно гърци, германци, руснаци, украинци и британци. Руснаците, британците и украинците идват в страната и заради евтините имоти, където може да живеят след като се пенсионират, а преди това изгодно да ги дават под наем. Гърците и сърбите са водени от „съседски подбуди”, германците са навсякъде и България не е изключение, но вероятно това не е всичко.

„България е най-евтиното място в Европа. Даже Турция в сравнение с нея е като Дубай. Две седмици на непрекъснати купони ми излизат едва 400 лири, при това не се лишавам от нищо”, посочва 22-годишният ирландец Тим. 

29-годишният Вим от Белгия допълва: „България е най-лудото място в Европа. Тук може всичко. Има море, слънце и е много евтино. Направо се чувстваш като милионер”.

петък, 29 юни 2012 г.

Бомба откъсна ръката на човек на Евророма в Сандански

Бомба откъсна ръката на човек на Евророма в Сандански

взрив сандански

Бомба с голям тротилов еквивалент избухна минути след 06,00 часа тази сутрин в Сандански.
Взривното устройство било поставено пред офиса на партия Евророма, намиращ се в близост до кооперативния пазар в курортния град.

По време на експлозията е пострадал тежко един мъж.
Пред офиса на "Евророма" е имало оставен пакет, който е бил забелязан от мъж от ромски произход.

След като мъжът е взел пакета, се е задействало взривното устройство.
В резултат на взрива мъжът е тежко пострадал, настанен е в болницата в Сандански с опасност за живота.

Малин Илиев, който е бил в листата на "Евророма" на последните избори, е с откъсната ръка и други тежки наранявания вследствие на експлозията, съобщи БНР.
Мъжът е настанен в болницата в Сандански.
Екипи на Спешен център веднага са посетили мястото на инцидента. Животът на ранения е в опасност.

В момента полицията започва оглед на мястото на експлозията.
На този етап от ОД на МВР в Благоевград само потвърждават, че е имало експлозия и ранен 59-годишен мъж.

Лидерът на партията Евророма Цветелин Кънчев обясни, че раненият е отговарял за „приготвянето на кафето" в клуба. Мъжът отишъл да отвори, както всяка сутрин, и видял закачена на дръжката на вратата съмнителна чанта. Взел я и тогава била произведена експлозията.

За момента не е ясно какъв е бил видът на експлозива и неговото количество.
Местният лидер на „Евророма" Тони Ангелов коментира, цитиран от БТВ, че най-вероятно атентатът е бил насочен срещу него, тъй като всяка сутрин той отварял офиса.

Разпад на еврозоната ще свие БВП на Източна Европа до 5%

Разпад на еврозоната ще свие БВП на Източна Европа до 5%

Разпадането на еврозоната ще се случи през 2013 и ще струва на страните от Източна Европа свиване на икономиката с 2-5% от БВП. А Русия и Турция ще пострадат най-малко, прогнозира CapitalEconomics, цитиран от vedomosti.ru. 

Към края на годината Гърция ще напусна еврозоната - избирането на "проевропейски" парламент и кабиент е само временна глътка въздух.

През 2013 г. тя ще бъде последвана от Португалия и Ирландия, а след това от Испания и Италия, сочи мрачният сценарий на анализаторите.

След еврозоната в рецесия ще затъне и Източна Европа. Сривът на БВП на региона ще бъде между 2-3%, ако разрушаването на валутния съюз не доведе до банков колапс, и 4-5% - ако се окаже неуправляем.

Износът на Словакия, Унгария и Чехия за държавите от еврозоната е около 45% от БВП, влиянието на кризата чрез външнотърговския канал наприме бе свиване на БВП с 2% в течение на две години.

Най-малко зависят от търговията с Европа Турция (износ - 5% от БВП), Русия и Латвия (по-малко от 10% от БВП). Намаленото търсене на тяхната продукция ще доведе до свиване на БВП с 0,5-0,7%. Но Русия и Турция повече ще пострадат заради спада на доверието на бизнеса и населението: потреблението и инвестициите ще се понижат, това са още минус 0,5-0,7%.
Третият път за навлизането на рецесията са банките. Тяхното заразяване е неизбежно почти за всички страни от региона: делът на чуждестранните пасиви в Румъния, Чехия, Унгария, България и Полша е 75-80% от активите, в Хърватия - 90%. Оемът на междубанковото кредитиране със страните от еврозоната е от 10% от БВП в Полша и Чехия до 20% в Унгария и Хърватия, чиято еврозависимост на техните банки ще им струва допълнителен спад от 0,8% от БВП.

Русия и Турция са имунизирани от тази опасност заради изключително незначителните им банкови връзки с Европа, твърдят анализаторите от Capital Economics. Но даже и на тези две страни неконтролируемият разпад на еврозоната може да им струва свиване на БВП от 0,5%, а на максимално зависимите Унгария и Хърватия - 7 пъти повече.

Русия и Турция също имат своите слаби места. Турция има най-големият в сравнение със страните от региона дефицит по текущата сметка - над 10% от БВП, а Русия е зависима от цените на нефта.

Всички параметри и изчисления при подобен сценарий са недостатъчно надеждни, несигурност добавя и нерешителността на чиновниците, признават авторите на изследването. Но близките перспективи са мрачни, заключават анализаторите.

ГЕРБ обвини Иван Костов и тройната коалиция за шоковото поскъпване на тока

ГЕРБ обвини Иван Костов и тройната коалиция за шоковото поскъпване на тока

иван костов

ДКЕВР проспа за съжаление част от мерките, които можеха да предприемат. Това коментира в кулоарите на НС съпредседателят на ПГ на Синята коалиция Мартин Димитров, предаде репортер на News.bg от парламента.
Той прогнозира, че ако държавният регулатор не предприеме адекватни мерки за контрол на скока на тока, ще имаме още лоши новини за по-висока цена на електричеството.

Според него виновник за днешната лоша новина за потребителите е предходното управление, подписало договорите за изкупуване на зелена енергия.
Вината на тройната коалиция трябва да я чуете и видите, те също имат вина, обърна се Димитров към медиите. Вината на ГЕРБ е, че бавно се опитаха да сложат ред в този сектор, смята още той.
Българското общество трябва да знае на какво се дължи това увеличение на тока. Това изтъкна от парламентарната трибуна Цвета Караянчева от ГЕРБ. 8% идват, по думите й, благодарение на реализиране на ВЕИ проекти, фотоволтаици. 5% са благодарение на дейности в сектора от кабинета "Костов".
Тройната коалиция обрекла българския бизнес да плаща най-скъпата зелена енергия. Тройната коалиция подписала проекти за 12 000 мегавата зелена енергия, което според Караянчева се равнява на ток от 6 атомни електроцентрали.
Тя се похвали, че ГЕРБ сменили закона за ВЕИ на тройната коалиция като "гарантирали" пазар за 4 000 мегавата, но от тях допуснахме да се построят едва 600 мегавата. Ако не беше променен лобисткия закон за ВЕИ на тройната коалиция сега увеличението щеше да е най-малко с 28%, категорична бе Караянчева.
Тя посочи и поименно част от виновниците за 13% скок в цената на тока - Румен Овчаров и МС и депутатите Рамадан Аталай, Иван Харизанов, Петър Симеонов, Златко Златев, Мая Манолова, Ариф Агуш, Станчо Тодоров, Татяна Калканова, Иван Иванов и др.
Увеличението на електроенергията се случва сега, по време на вашето управление. Това отговори Мая Манолова.
Вие управлявате трета година, не можете да бягате от отговорност във всеки случай, изтъкна тя. Социалистката настоя да се компенсират доходите на хората, за да бъде всяко поскъпване по-поносимо.
Тя каза, че в предишния мандат е внесла промени в закона за ВЕИ, за да отговорим на европейските изисквания. Ние сме за зелена енергия и зелена България, подчерта Мая Манолова.
Кой ще плати сметката?, попита и енергийният министър Делян Добрев. Целият свят се изсипа тук да инвестира в зелена енергия, каза още той. Поне със 100% по-скъп ток сме щели да плащаме, според министъра, ако ГЕРБ не са спрели проектите, подписани от тройната коалиция за ВЕИ. Оправихме вашите каши, изтъкна Добрев.

сряда, 27 юни 2012 г.

Асад накрая призна: В Сирия се води война


Асад накрая призна: В Сирия се води война

Турският премиер Реджеп Ердоган е седнал в кабината на произведения в Анкара военен самолет “Хюркуш”.
Въоръжени сирийски бунтовници атакуваха централата на проправителствената телевизия "Ал Ихбария" в Друша, на 20 км от Дамаск. Нападателите убиха седмина служители, похитиха неколцина други и разрушиха част от постройките, предаде вчера АП.
Фоторепортер на агенцията разказа, че пет подвижни студия, използвани и за офиси, били взривени. По пода личали следи от кръв, по стените имало дупки от куршуми.
Същевременно президентът Башар Асад за първи път призна, че страната му е в състояние на война. В реч, излъчвана по националната телевизия, той нареди на правителството да не щади сили в името на победата. Досега държавният глава твърдеше, че зад размириците стоят ислямисти и терористи, подкрепяни от чужбина.
"Живеем в истинско състояние на война от всички страни", каза Асад. Той обвини западните държави, че "само вземат и никога не дават".
Според държавната агенция САНА въоръжени терористични групи блокирали пътя от Дамаск за Бейрут.
Само във вторник в страната били убити 135 души, обяви сирийската обсерватория за човешки права.
Трима студенти по медицина, арестувани преди седмица в Алепо, били изтезавани и убити. Труповете им били открити изгорени, заявиха от "Амнести интернешънъл".
Турция няма намерение да напада Сирия, подчерта вчера премиерът Реджеп Ердоган на церемония по представянето на първия турски военен самолет "Хюркуш". Той обеща страната му да отговори по категоричен начин срещу всеки враждебен акт.
Спецпратеникът на ООН Кофи Анан свика среща за Сирия заради изострянето на конфликта. Форумът ще бъде в събота в Женева. Световната организация обвинява режима в Дамаск за смъртта на над 10 000 души.

Съд на ЕС потвърди рекордна глоба за “Майкрософт”


Съд на ЕС потвърди рекордна глоба за “Майкрософт”

Европейският съд в Люксембург потвърди вчера рекордната глоба на "Майкрософт", наложена от Еврокомисията през 2008 г. заради злоупотреба с доминиращо положение на пазара, предаде АП.
В решението си съдът все пак намали глобата с 39 млн. евро до 860 млн. евро (1,07 милиарда долара).
Глобата е наказание за несъобразяване с нареждане от 2004 г. на регулаторния орган за защита на конкуренцията, изискващ да се осигури програмен код, позволяващ оперативна съвместимост на продуктите на конкуренти със софтуера на "Майкрософт".

Плащаме 3 млн. лева годишно за прокурорски грешки

Плащаме 3 млн. лева годишно за прокурорски грешки

Над 3 млн. лева обезщетения плаща всяка година държавата заради прокурорски грешки и незаконно обвинени българи, които са осъдили прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.
Само за 2011 г. от парите на данъкоплатците по такива искове са изплатени 3 602 859 лв., което е с 400 хил. повече от 2010 г., сочат данни на Висшия съдебен съвет (ВСС), поискани от в. “24 часа”.
Банкери, офицери, полицаи и дори роднина на магистрат са сред незаконно обвинените българи, които от началото на 2012 г. са осъдили държавата.
При някои от най-драстичните нарушения хората, потърпевши от недоказани обвинения, са починали и не са дочакали възмездие за смачканото си достойнство, влошеното си здраве или публичното унижение. Наследниците на бившия офицер от МВР Пламен Арсов, който бе обвинен, че е подслушвал действащ главен прокурор, ще получат 40 хил. лв. обезщетение. Банкерът от Първа инвестиционна банка (ПИБ) Матьо Матеев, също посмъртно, осъди прокуратурата за 15 хил. лв.

Бюджетът е на излишък втори пореден месец


Бюджетът е на излишък втори пореден месец

Фискалният резерв достигна 5 млрд. лева в края на май




Държавният бюджет е на излишък втори пореден месец, съобщи Министерство на финансите. През април той бе 469 млн. лева, а за май е 284 млн. лева.

Двата месечни излишъка заличиха натрупаните през първото тримесечие дефицити. Така, с натрупване за петте месеца на годината, бюджетът излиза на плюс с 67.4 млн. лв. За същия период на миналата година имаше дефицит от 597.5 млн. лв.

Превишението на приходите над разходите е основната причина фискалният резерв да достигне 5 млрд. лв., като данните бяха оповестени в седмицата, когато финансовият министър Симеон Дянков представя новата ни емисия глобални облигации пред потенциални инвеститори в Западна Европа.

Балансираният бюджет може да помогне на правителството да пласира ценните книжа при по-ниска доходност. Подобряването на салдото обаче е само временно и през втората половина на годината разходите на държавата отново ще започнат да надхвърлят приходите. Така 2012 г. ще завърши с дефицит, близък до планирания в закона за бюджета, който е 1.1 млрд. лева.

От Министерството на финансите коментират, че подобреното изпълнение на бюджета се дължи изцяло на по-високите приходи. Без да уточнява с колко растат приходите и от какви източници, ведомството на Симеон Дянков коментира, че при разходите има номинален ръст от 3.3% спрямо миналогодишните до 10.94 млрд. лв.

Експерт от Министерство на финансите коментира, че увеличението на приходите не се дължи на повишена икономическа активност. По думите му постъпленията се увеличават като нетен резултат от събраните и възстановени данъци. Когато износът намалява, правителството възстановява по-малко данък, а в същото време вносът расте и върху него се събират нови данъци.

Мерките за затягане на контрола от НАП върху бизнеса и борбата с контрабандата на акцизни стоки пък са оказали вотростепенно влияние. През април и май в бюджета пристигат субсидиите от Европейския съюз за земеделските производители и това също допринася за положителното салдо. Други еднократни приходи са вноската на БНБ в бюджета, която е размер на 180 млн. лв., както и дивидентът от Държавната консолидационна компания, която приватизира държавните дялове в ЕВН в края на миналата година.

Общо показвания